Vložte webovou adresu       Pokročilé

Nápověda

Nevíte si rady s vyhledáváním ve Webarchivu? Zkuste náš video tutoriál.

Nejčastěji kladené dotazy:

Proč nemohu vidět některé webové stránky?

Pokud se vám zobrazuje chybové hlášení, že přístup k archivovaným verzím je blokován, důvodem je současné znění autorského zákona. To nám dovoluje zpřístupňovat online pouze stránky, k jejichž archivaci nám dal jejich vydavatel souhlas. Veřejně online je přístupná pouze malá část archivu.

Pokud máte zájem prohlédnout si celý archiv, můžete navštívit Referenční centrum Národní Knihovny ČR, kde jsou dostupné termínály, přes které je možné do archivu přistoupit.

Proč jsou některé stránky nekompletní nebo nedostupné?

Z technických důvodů nejsme vždy schopni archivovat stránky v takové podobě, v jaké jsou vystaveny na webu. Snažíme se vždy archivovat stránky tak, aby archivní kopie byla kompletní, bohužel to není vždy možné. Vzhledem k omezenému diskovému prostoru a počítačovému výkonu se může stát, že některé části stránky se nenachází v našem archivu. Jedná se zejména o větší soubory např. videa.

Proč je nejnovější verze v archivu z minulého roku, měsíce, týdne… ?

Archivované stránky jsou z technických důvodů zpřístupňovány pro uživatele s určitým zpožděním po archivaci (zpravidla tři měsíce). Potřebujeme čas ke zpracování stahovaných dat, zejména k vytvoření indexu pro zpřístupňovací aplikaci.Dalším důvodem může být, že různé webové stránky mají nastavenou různou frekvenci, se kterou jejich kopie vytváříme. Např. u internetového periodika vytváříme kopii až 1x měsíčně, zatímco u statické webové prezentace to stačí 1x ročně. Maximální frekvence sklízení je však 1x měsíčně.


Další nejčastěji kladené dotazy najdete na našich stránkách Webarchiv.cz. Pokud si stále nevíte s něčím rady, neváhejte nás kontaktovat na adrese webarchiv[@]nkp.cz.


Domů | Webarchiv.cz | Nápověda