Úvodní stránka

 Vítejte na stránkách, které vznikly z úcty a obdivu k Al. Jiráskovi a jeho dílu. Chtějí přispět k rehabilitaci tohoto velkého českého spisovatele. Stránky jsou soukromé, nevýdělečné (pouze zájmové) a jsou pravidelně aktualizovány a doplňovány.

Stránky jsou z úcty věnovány spisovatelce a vědecké pracovnici, paní prof. Jaroslavě Janáčkové, která se celý život věnovala Aloisu Jiráskovi a vydala o něm i jeho díle několik knih a článků. Její závěry, postřehy a hodnocení jsou dodnes aktuální, proto jsou na těchto stránkách hojně citovány.

Aleš Kadeřábek


 Naleznete nás na facebooku - v roce 2019 zde bude uveřejněn nový seriál mapující dochovaná čestná občanství Aloise Jiráska. 

Samozřejmě zde naleznete i spoustu obrazového a textového materiálu, který pochází převážně z Památníku národního písemnictví:


REVUE přináší vzpomínku na den, kdy Alois Jirásek před 90 lety zemřel (12.3.1930).


ZDE 

naleznete exkluzívní úvahu Vlastimila Vondrušky, současného významného českého spisovatele historické prózy, o Aloisu Jiráskovi.


HUSITSKÁ TRILOGIE PODLE JIRÁSKA

Od 25.1.2020 je na programu Divadla Komedie vzácná inscenace založená na Jiráskově monumentální dramatické trilogii z českých dějin - na historických hrách Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč.

Na česká jeviště se tak po dlouhých desetiletích vrací moderní zpracování těchto vrcholných historických dramat, která nemají v české dramatické literatuře obdoby.

MOJE RECENZE ZDE.

RECENZE NOVINEK ZDE.

UPOUTÁVKA ZDE.


DALŠÍ NOVÁ INSCENACE LUCERNY

Od 13.12.2019 se mohou milovníci divadla kochat novou inscenací Jiráskovy stále populární a aktuální hry "Lucerna" i v Brně.

Po více než 20 letech se klasická Jiráskova hra dostala na repertoár Mahenova divadla.

RECENZE ZDE.

RECENZE DIVADELNÍCH NOVIN ZDE.


NOVÉ ZÁBAVNÉ POŘADY ČESKÉ TELEVIZE O JIRÁSKOVI

Česká televize připravila a odvysílala dva vtipné, dětem snadno přístupné zábavné pořady o Aloisu Jiráskovi. V obou hodnotných pořadech se objevil samotný Alois Jirásek, v jednom si dokonce i zazpíval!

DĚJEPIC! ČECHOVÉ PODLE PROFESORA JIRÁSKA

SKAUTSKÁ POŠTA 1918 - ALOIS JIRÁSEK


VOJNARKA v Divadle Šumperk

Další nová premiéra jedné z nejlepších her českého divadelního repertoáru se úspěšně uskutečnila dne 9.2.2019.

Tak jako u vysoce ceněné inscenace v Uherském Hradišti, kterou diváci ocenili jako nejlepší inscenaci roku 2016, byl i zde režisérem Igor Stránský. Šumperská inscenace z velké části přejala koncept té uherskohradišťské, Jiráskovo životné, stále aktuální a skvěle napsané drama mělo antický rozměr, vždy však zůstávalo plné opravdového života a krevnatých postav.

Herecké výkony byly na vysoké úrovni, u některých postav došlo k mírnému posunu do vyhraněnějších poloh (Vojnar, Antonín), ale to lze zřejmě přičíst naturelu herců.

Šumperská inscenace sice nepřinesla oproti té uherskohradišťské žádný výrazně nový režisérský ani inscenační koncept, rozhodně však znovu potvrdila, že Vojnarka patří mezi stále živou českou klasiku, která dokáže chytit za srdce i současnou generaci technologického věku.

Ostatně to potvrdil upřímný mohutný potlesk i hodnocení návštěvníků po odchodu z divadla.

PROMO VIDEO ZDE


LUCERNA v Divadle v Dlouhé

zvolena renomovanými divadelním kritiky 

nejlepší inscenací roku 2017

ČTĚTE ZDE

ZPRÁVA ČT ZDE

Lucerna byla zvolena také redakcí stránek i-divadlo.cz 

nejlepší inscenací roku 2017

ČTĚTE ZDE

Premiéra Lucerny se uskutečnila 17.3.2017.

BOHATÉ RECENZE ZDE

ČLÁNEK IDNES ZDE

NAŠE RECENZE ZDE

RECENZE v Divadelních novinách ZDE


VOJNARKA ve Slováckém divadle

zvolena diváky Slováckého divadla v Uherském Hradišti

nejlepší inscenací roku 2016 

ZPRÁVA ZDE

Premiéra se uskutečnila ve Slováckém divadle 18.6.2016, derniéra 10.4.2018.

NAŠE RECENZE ZDE

RECENZE SCENA.CZ ZDE


Nejnovější vydání slavných Jiráskových "Starých pověstí českých" je opravdovou čtenářskou lahůdkou - nejen pro svůj skvostný tisk, ale i pro bohatý komentář, který doprovodil klasické Jiráskovo dílo vůbec poprvé v historii.     Po dlouhé době mimořádné a originální vydání Jiráskova díla!


V knize Pavla Taussiga "Neznámí hrdinové" naleznete kapitolu věnovanou A.Jiráskovi - konečně je po letech uznán jako statečný člověk, který výrazně pomohl v boji za naši samostatnost a svobodu!


Známkový aršík s názvem "Boj o českou státnost 1917", který vydala Česká pošta u příležitosti 100.výročí vzniku Československa, znamená velké ocenění Aloise Jiráska za jeho odvážný postoj v době první světové války a neoddiskutovatelný přínos ke vzniku ČSR.

Na vrchní známce autor Jan Maget vyobrazil M.R.Štefánika, T.G.Masaryka a Jana Syrového. Spodní známka představuje na pozadí náhled na slavný Manifest českých spisovatelů a v popředí hlavní představitele Jaroslava Kvapila a Aloise Jiráska včetně jejich podpisů.


Po dlouhé době vyšlo v roce 2016 nové, ilustrované vydání Jiráskova díla - tentokrát výběr povídek z kraje pod Borem "Na hranicích"!


V roce 2016 vyšlo také nové vydání Jiráskovy půvabné knížky o dobrodružném putování "Z Čech až na konec světa".


V záložce Přehledy mj. kompletní seznam Jiráskových děl, přehled všech svazků sebraných spisů Aloise Jiráska a soupis díla ilustrátora Adolfa Kašpara.


Klikněte na logo Městské knihovny v Praze - naleznete ZDARMA ke stažení digitalizovaná díla Aloise Jiráska!


Webové stránky byly v roce 2011 zařazeny do projektu Národní knihovny "WebArchiv" (archivace českých webových stránek).

Aleš Kadeřábek, správce a majitel webových stránek


V případě jakýchkoliv dotazů, námětů, připomínek či příspěvků na webové stránky mě prosím kontaktujte, rád Vám odpovím:

AlesKaderabek@seznam.cz