Úterý 21. 5. 2019Monika

ANALÝZA: Komunikace politických stran 2019

Milan Petrák Milan Petrák včera

Kvantitativní analýza textů politických stran vypovídá mnohé nejen o způsobu, jakým strany komunikují, ale též o jejich postojích a chování. Metoda analýzy jsem založil na předpokladu, že extrémista je zcela zaujat „vyšší“ hodnotou, jejím prosazováním, bojem za ni a odporem vůči jejím „nepřátelům“. Tomu odpovídá slovník, který používá, popř. vůči kterému je vnímavý.

K analýze byly použity polemické (kritizující, varující či na kritiku reagující) texty publikované na oficiálních webech politických stran a blozích jejich hlavních představitelů v období od 1. 12. 2018 do 17. 4. 2019.

Míru skupinové iracionality politických stran lze určit na základě výskytu výrazů z následujících sedmi kategorií:

  1. Agresivita (nenávist k jiným názorovým skupinám): výrazy jako zmanipulovaný, odporný, přisluhovač, zlovolný atd.
  2. Prodej iluzí (vzhlížení k „vyšším“ ideálům): svoboda, příroda, národ, spása atd.
  3. Dogmatismus: výrazy jako naprosto, rozhodně, všichni, každý atd.
  4. Zaštiťování se kolektivem: zájmena my a oni v 1. pádu.
  5. Ideologické myšlení: slova končící na -ismus, -ista, -istka (kromě případů, kdy autor píše o ideologii, ke které se hlásí, např. komunista o komunismu)
  6. Dramatizace (přibarvování textu): boj, krev, smrt, strach atd.
  7. Posedlost symboly: symbol, vlajka, přísaha atd.

Nezapočítávají se slova, která tvoří část názvu (sociálně demokratický, Svobodní, ministerstvo spravedlnosti, Listina základních práv a svobod).

Výsledný koeficient iracionality je součtem jednotlivých kategorií. Seznam vyhledávaných výrazů je k dispozici na webu Iracionalita.net/slovnik. Za spolupráci při přípravě analýzy vděčím společnosti Bisnode a Petře Štěpánové.

Analýza jde za rámec tradičního pravo-levého politického třídění. Místo něj hledá, kde se daná politická strana nalézá na škále umírněná – radikální – extremistická. Radikální (a tím spíše extremistické) strany komunikují se svými případnými voliči jiným způsobem než strany umírněné. Přicházejí před ně s rétorikou, která danou skupinu voličů osloví, tedy s rétorikou bohatou na výrazy z uvedených sedmi kategorií.

Ve sledovaném období nejvěcněji komunikovala s odstupem trojice stran Zelení, Piráti a STAN. Zelení se vyznačovali nejnižší agresivitou, zatímco Piráti jsou stranou, která se vyjadřuje nejméně dogmaticky. V celkovém součtu nicméně není mezi racionalitou komunikace těchto tří stran velký rozdíl.

Zdroj: Analýza skupinové iracionality, Milan Petrák, analytik Bisnode

Ve srovnání s předvolebním výzkumem v loňském roce volí letos téměř všechny strany mírnější slovník. Jediným, kdo si oproti minulému roku pohoršil, je TOP 09. Kvůli mírnému zostření svého vyjadřování tato strana již nepatří mezi ty s nejméně emotivní komunikaci, a spadla do hlavního pelotonu. Na první pohled dopadlo dobře hnutí ANO. Zde je nutno podotknout, že k tomu zásadně přispěla téměř úplná absence prohlášení jeho předsedy v textech ve sledovaném období. Komunikace Andreje Babiše svou emotivností výrazně přesahuje styl dalších hlavních představitelů strany, stejně jako předchozích předsedů vlády (viz loňská analýza slovníku dosavadních předsedů vlády).

Zdroj: Analýza skupinové iracionality, Milan Petrák, analytik Bisnode

Stejně jako loni tvoří kvarteto politických stran s nejvypjatější komunikací ODS, komunisté, SPD a Svobodní. První dvě jmenované si nicméně oproti loňsku prohodily pořadí. Pokud jde o Svobodné, ti komunikovali o něco méně agresivně než Okamurova strana, přesto dosáhli nejvyšší hodnoty koeficientu, a to hlavně kvůli častému používání dogmaticky a ideologicky laděných výrazů.

Časté výrazy:

Zelení: kvalitní, rozvoj, boj

Piráti: ohrožovat, nezávislost, svoboda, zdraví

STAN: kvalita, rozvoj, trpět

ANO: my, bojovat

TOP 09: komunisté, národ, rozvoj

KDU-ČSL: zlo, komunisté, národ

ČSSD: nekalý, liberalismus, kvalita, spravedlnost, životní prostředí

ODS: populisté, zlý, komunisté, socialisté, legitimita, prosperita, svoboda

KSČM: neschopnost, ohrožovat, kapitalismus, lid, pravda, boj

SPD: brutální, diktát, lež, šílený, suverenita, svoboda, globalisté, multikulturalismus, boj, smrt

Svobodní: nepřítel, propaganda, socialismus, přirozený, svoboda, zdraví, násilí