21.5.2019 | Svátek má Monika


18.5.2019 EUROVIZE 2019: Na okraj druhého semifinále

Lubomír Stejskal
Stačí ve slově EUROVISION nahradit písmeno V velkým houslovým klíčem a na něm oběsit palestinského (rozuměj: arabského) chlapce. Získáte obrázek toho, jak vnímají telavivskou soutěž „u sousedů“.
více


18.5.2019 POVÍDKA: Dopis

Tomáš Vodvářka
Ta noc nestála za nic. Ne, že by ty předchozí byly lepší, ale dařilo se mu občas usnout, byl za ty tři čtyři hodiny vděčný, ale to bývalo spíše výjimečně. Dneska nezabralo nic, ani diazepam s panákem, což byla největší nálož, když opravdu potřeboval na pár hodin upadnout do bezvědomí.
více


16.5.2019 EUROVIZE 2019: Nenávistný útok na skupinu Lake Malawi

Lubomír Stejskal
Blog má oproti klasickým novinovým článkům jednu výhodu. Může být víc osobní. Nuže tedy: v úterý 14/5 kolem půl deváté večer jsem si dal sprchu – a pak jsem ženě nahlásil, že jdu na Eurovizi.
více


17.5.2019 MINIPOVÍDKA: Jak jste mohli…

Martin Regner
Jörg přišel domů, zul si boty, mrsknul taškou do kouta a praštil sebou na kanape. Jeho otec seděl u počítače a položil obvyklou otázku.
více


18.5.2019 ÚVAHA: Chtěl bych být ředitelem

Vladimír Karpenko
Neklid, který se rozpoutal kolem obsazení místa ředitelky musea Karla Čapka, může být, jak naznačím dále, svým způsobem inspirativní.
více


16.5.2019 KNIHA: Tyranie

Jan Handl
Populární historik Timothy Snyder ve své útlé knížce Tyranie (podtitul je 20 lekcí z 20. století) nabízí dvacet krátkých zamyšlení propojujících současný stav světa s historií minulého století. Upozorňuje na věčný souboj demokratických režimů s totalitami, hlavně komunismem, fašismem a nacismem.
více


15.5.2019 KULTURA: Svět knihy 2019, ostuda Prahy

Karel Hvížďala
O poslední knize Citlivý člověk jsi prohlásil, že ses „k ní prohřbil“, a není divu – během posledních tří let z tvého života odešli otec, matka i mladší bratr.
více


14.5.2019 OSOBNOST: Tatarka, nejvýraznější slovenský prozaik

Karel Hvížďala
Hoci karpatský pastier, nesiem v sebe senzibilitu svojej matky. Mám svoju chlapčenskú predstavu večnosti. Keď zomriem, moju dušu budú v krčme očakávat moji dedinski vrstovníci, ktorí sú už všetci tam, dodrúzgali ich v lesoch stromy, v zbrojovke podusili kyselinové výpary.
více


13.5.2019 KULTURA: Chvála jeho jména

Dana Mentzlová
Každý z nás potřebuje někdy pozvednout ducha a nabrat energii pro každodenní námahu. V takových momentech si už několik let pouštím na YouTube písničky ortodoxních židů.
více


10.5.2019 KNIHA: Ontologie dějin a demokracie

Jiří Olšovský
Jiří Olšovský
Český filosof dějin a politiky Miloslav Bednář (*1948) ve své nové knize Pohyb a řád: Pokus o fenomenologickou ontologii (Togga a FLÚ AV ČR, Praha 2018) hledí přehlédnout vývoj filosofického myšlení od antiky do současnosti.
více


9.5.2019 PIVO: Pivní koktejly? No a proč ne!

Ladislav Jakl 1
Pravověrní pivouni mě teď asi zatratí na příštích dvěstě let, ale já to risknu. Co takhle pivní koktejl? Cože? Míchaný nápoj na bázi piva. Takovou prasárnu? No proč ne? Není povinné to pít, ale proč to nevyzkoušet?
více


6.5.2019 PETŘÍN: Prvomájové setkání básníků

Marta Urbanová
Letos už tradiční 20. setkání básníků na Petříně. V Seminářské zahradě - fontána U žabiček. Uprostřed v zeleni stojí mikrofon a kolem jednotlivých stromů jsou natažené šňůry, na které básníci připevňují kolíčky svou poezii.
více


4.5.2019 GLOSA: Zkáza Dejvického divadla - dotacemi a socialismem

Jan Bartoň
Médii nedávno proběhla zpráva, že se vedení Dejvického divadla pouští do boje s překupníky vstupenek. Základem má být „chytrý program“, který pozná, která vstupenka je koupená na černém trhu.
více


1.5.2019 KNIHA: Cibulka aneb Svět viděný odněkud

Zbyněk Petráček
Publikace Život na Cibulkách ukazuje, jak lze přiblížit vývoj, tvář i společnost zajímavého urbanistického celku. Celku, který si už sto let udržuje vlastní život.
více


27.4.2019 JAZYK: Truchlivý osud Günthera Vařečkové

Luděk Frýbort
Sporadicky, ale trvale se v českých novinách vyskytne článek o tzv. přechylování ženských příjmení nebo, srozumitelněji, o přidávání koncovky -ová.
více


25.4.2019 KULTURA: Ještě k odvolání Jiřího Fajta

Lubomír Stejskal
Jeho kauza má více aspektů, ty odborné, myšleno umělecké, přenechme odborníkům. Však už se mnozí vyjádřili. Nejen tuzemští. Podpora ze zahraničí o mnohém vypovídá. Nejde ale jen o uměleckou stránku věci.
více


22.4.2019 GLOSA: Zlikvidujeme i trpaslíky ze zahrad?

Ivo Valenta
A je to tady… Teprve před pár dny jsem psal příspěvek o tom, že ve španělské škole dětem zakázali Šípkovou Růženku a pohádku O červené Karkulce. Byly prý moc sexistické a šířily stereotypy o mužské a ženské roli.
více


20.4.2019 JAZYK: Moc slov a moc slov

Zdeněk Roller
Nezbláznil jsem se. Ještě než budete číst dál, zkuste tu slovní hříčku se stejně vypadajícími tvary různých slovních druhů odhalit.
více


20.4.2019 VZPOMÍNKA: Kamna

Vladimír Karpenko
Prvních čtyřicet let svého života jsem strávil zčásti u kamen; ne, že bych se od nich neodtrhl, ale byl jsem u nich často. Když jsme, bratr a já, nabyli dostatek sil, vstoupil do našich denních úkolů tento zdroj tepla.
více


20.4.2019 KULTURA: Velikonoce, slavnost sakrální i profánní

Karel Hvížďala
V sakrálním, náboženském pojetí, jsou Velikonoce oslavou velké noci, slavností Zmrtvýchvstání Páně neboli Vzkříšení Krista, ke kterému došlo na Boží hod velikonoční.
více


19.4.2019 JAPANORAMA: Muzikant na mýtince

Milan Hubáček
Japonského rockového či popového muzikanta, který mě skutečně zaujal, jsem objevil až předloni. Lépe řečeno, byl mi objeven. A to posluchačem o generaci mladším - vlastním synkem.
více


19.4.2019 POVÍDKA: Koupání v Nežárce

Martin Regner
Pan Jaroslav byl přístupný všelijakým pokrokovým myšlenkám, mimo jiné i nudismu. Soudil, že nastavovat zadnici a jiné části vstříc slunečním paprskům je něco zcela přirozeného a lidského a že za nahotu by se nikdo neměl stydět.
více


19.4.2019 ÚVAHA: Velikonoce netradičně

Stanislav Lorenc
O Velikonocích si právem připomínáme nejdůležitější okamžik lidských dějin. Tím není nic menšího než usmíření padlého lidstva se svatým Bohem prostřednictvím smrti a vzkříšení Božího syna, Ježíše Krista.
více


19.4.2019 KNIHA: Vendulka, útěk za svobodou

Jan Handl
Kniha novináře Ondřeje Kundry „Vendulka, útěk za svobodou“ vypráví příběh dvou lidí, s jejichž osudy dějiny pořádně zamávaly. Jde o Hanu Vendulku Voglovou, která se shodou náhod těsně před cestou do Terezína stala modelem pro později ikonickou fotografii Jana Lukase.
více


19.4.2019 SPOLEČNOST: Národní katedrála

Zbyněk Petráček
Svět kondoluje Francii k neštěstí, ale požár katedrály Notre-Dame probouzí i jiné emoce než jen zděšení.
více


18.4.2019 PRAHA: Voliči v naději, politici v pokušení a Piráti v kontrastu

Patrik Nacher
Zejména Piráti a Praha sobě se před volbami, ale i po volbách prezentovali jako zásadní změna. Samozřejmě mínili změnu k lepšímu. Odhlédnu teď od toho, že u některých jde tak trochu o protimluv či o jistý druh schizofrenie.
více


15.4.2019 OSOBNOST: Karlu Krylovi by bylo 75 let

Karel Hvížďala
Je-li člověk exulantem a považuje-li se zaň, setrvává zatvrzele na své příslušnosti k národu, z něhož pochází. Jak ale jinak dokázat, že jsme dosud příslušníci, ne-li úctou a láskou k řeči? K jazyku, té Popelce.
více


13.4.2019 POVÍDKA: O čem to vlastně je?

Michal Adler
Ne, na tu průmyslovou školu jsem nepatřil; byl to nápad a exekutivní rozhodnutí mých rodičů. Mě tam zajímala snad jen děvčata, a z nich nejvíc Marie Kovářová, drobná, štíhlá, modrooká přírodní plavovláska.
více


12.4.2019 POVÍDKA: Osobnosti v Praze

Martin Regner
Když počátkem roku 1911 stařičký císař František Josef podepsal jmenování Alberta Einsteina řádným profesorem matematické fyziky na Karlo-Ferdinandově universitě, přijel vědec do Prahy, aby tam vyřídil potřebné formality a zajistil si vhodné ubytování.
více


5.4.2019 POVÍDKA: Pohled zevnitř

Karel Bečka
Když organismus přestane fungovat, je to tragédie. S postupujícím věkem čím dále, tím častější. A bere si na sebe rafinované formy. Marně si myslel, že Faraonova pomsta ho může dostihnout jen v dalekém Egyptě.
více


4.4.2019 KNIHA: I motýli pláčou

Václav Vlk st.
Všichni po něčem toužíme a všichni se něčeho bojíme. Toužíme po lásce, po dálkách, po šťastném životě. A bojíme se nemoci, stáří, násilí. A smrti.
více


3.4.2019 OSOBNOST: Neslavič Kundera se dožil devadesáti let

Karel Hvížďala
Milan Kundera skutečně již léta narozeniny neslaví, ale to neznamená, že pro nás to nemůže být důvod, abychom si ho připomenuli.
více


3.4.2019 KNIHA: Jan Werich za oponou

Petr Adler
Jestli se Jan Werich a Jiří Voskovec něčeho báli, bylo to, že by se z nich mohly stát gypsové hlavy.
více


1.4.2019 FEJETON: Sto let!

Petruška Šustrová
Bylo to v neděli. Bezmyšlenkovitě jsem si pustila rádio, že si poslechnu zprávy – ani ne, že by mě zajímal vývoj nějaké kauzy či pseudokauzy, ale jaksi pro jistotu, zda se právě nestalo něco převratného.
více


30.3.2019 POVÍDKA: Svatá prostoto

Michal Adler
Pan inženýr, původem Skot, byl mezinárodně uznávaný odborník ve svém oboru. A také úžasný znalec klasické hudby. Rozpoznával nejen díla i méně známých hudebních skladatelů, včetně českých barokních mistrů, ale znal i životopisné podrobnosti.
více


29.3.2019 POVÍDKA: Nahlédnutí

Karel Bečka
Toho večera pocítil, že čas se naklonil. Po velké námaze se mu podařilo uspat ženu jen tak, že ji obdařil proti psychiatrovu názoru dávkou tablet, které poškozovaly paměť, v té době již v dezolátním stavu.
více