21.5.2019 | Svátek má Monika


21.5.2019 GLOSA: O integraci debatujme vážněji

Ladislav Jakl 1
Prezident Václav Klaus byl hostem pořadu Interview Plus na stanici Český rozhlas Plus a měl to být rozhovor o nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.
více


21.5.2019 ROZHOVOR: Klid na Staromáku

Daniela Kovářová
Nechť každý uplatňuje politická práva podle vlastního uvážení, preferencí, volného času, místa bydlení a důvodů, byť v tomto případě je veřejně prezentovaný důvod poněkud zástupný.
více


21.5.2019 GLOSA: Ťok, nikoliv Staněk!

Petr Fiala
Sotva jsem vyjádřil svoji nespokojenost s prací ministryně průmyslu a obchodu Novákové (NP 8.4. 2019), byla tato odvolána (10.4.), sotva jsem ministra kultury Staňka nazval nejzbytečnějším z ministrů současné vlády (NP 19.4. 2019), tento oznámil svoji rezignaci (15.5.).
více


20.5.2019 JUSTICE: Deformátoři

Zdeněk Jemelik 1
Pojem „deformátor“ je zde míněn jako protiklad k označení „reformátor“: označuje nositele nápadů na organizační změny, jejichž uskutečnění by přineslo nenapravitelné škody.
více


20.5.2019 POLITIKA: Globalisté a nacionalisté

Martin Mařák
Jsem zvědavý, jak tento vývoj spontánních sil dopadne u nás, i když nějaké dělení politického vlivu mezi dvě pravo-levé strany, jak jsem ho popsal výše, zatím ještě nevidím.
více


20.5.2019 ANALÝZA: Komunikace politických stran 2019

Milan Petrák
Kvantitativní analýza textů politických stran vypovídá mnohé nejen o způsobu, jakým strany komunikují, ale též o jejich postojích a chování.
více


18.5.2019 POLITIKA: Jak Hamáček vyměkl

Jan Bartoň
Předseda ČSSD Jan Hamáček podle slov ministra Antonína Staňka požádal, aby Staněk rezignoval na pozici ministra kultury. Jeho přání údajně vyslyšel a chystá se za prezidentem Milošem Zemanem.
více


18.5.2019 POLITIKA: Proč se lidé vždy pohádají

Roman Kříž
Začnu trochu akademicky: pokud si z hlediska nákladů a výnosů chce občan polepšit, má dvě možnosti: a) platit méně na daních, nebo b) za stávající daňové zátěže dostat více od státu na uspokojení specificky svých potřeb.
více


17.5.2019 POLITIKA: Na kulturní frontě klid

Zdeněk Holásek
Ministr kultury Antonín Staněk oznámil, že do konce května rezignuje na svoji funkci a dá ji v plen. Kulturní obec, velmi angažovaná známou peticí, je nadšena a vyhlásila vítězství. Je to tak nějak vítězství Pyrrhy.
více


17.5.2019 ROZHOVOR: Do ulic, Milione chvilek!

Jan Keller
Ministryně spravedlnosti je ve vládě tak krátce, že se ještě nestačila ničeho zlého či problémového dopustit. Demonstrovat kvůli tomu, že by něco někdy v budoucnu provést mohla, je velice zvláštní.
více


16.5.2019 POLITIKA: K demonstracím

Zdeněk Holásek
Lidé v Praze a některých velkých městech, kde se pěstuje velká obava o osud naší báječné justice a spravedlnosti tváří v tvář tetě Marii Benešové v její staronové funkci, jsou na náměstích.
více


17.5.2019 POLITIKA: Jak se panství elit hroutilo v dubnu

Petr Hampl1
Když jsem před více než rokem zahájil pravidelné přednášky nad knihou Prolomení hradeb, začalo na ně přicházet mnoho vyloženě zoufalých lidí.
více


16.5.2019 ROZHOVOR: Václav Klaus nás zachránil

Hana Lipovská
Pokud by opozice svoji kritiku skutečně myslela vážně, představila by už nyní alternativní návrh státního rozpočtu.
více


16.5.2019 POLITIKA: Kdo ochrání lidská práva

Stanislav Křeček
Jmenování poslankyně Heleny Válkové do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva spolu s probíhajícími úvahami o vhodném kandidátovi v nadcházející volbě veřejného ochránce práv vzbudilo veřejnou diskusi nad otázkou, kdo vlastně má u nás hájit lidská práva.
více


15.5.2019 GLOSA: Volební právo

Jaroslav Mitlener1
STAN chce volební právo od 16 let. Zřejmě pod dojmem volebních preferencí na středních školách.
více


15.5.2019 EVROPA: Jak a proč volit do europarlamentu

Dan Drápal
Zdá se mi, že postoje vůči Evropské unii – a tudíž i vůči Evropskému parlamentu – se vyhrocují.
více


14.5.2019 ROZHOVOR: Boj pomatených skupin

Jiří Svoboda1
Asi vás poněkud zklamu: 1. máj je tradiční svátek lásky a naděje. Muž a žena, kteří v sobě našli zalíbení, se líbají pod kvetoucími stromy. To považuji za největší poselství. Máme ho nádherně zpracované ve verších K. H. Máchy.
více


14.5.2019 PRÁVO: Sám proti „triumvirům“

Zdeněk Jemelik 1
Trojjediný Andrej Babiš soustavně tvrdí, že v tomto státě je obecně možné objednat trestní stíhání. Důkazem má být kauza Čapí hnízdo. Tvrzení je součástí jeho mediální obhajoby proti sdělení obvinění, právě hrozícímu přerůst v obžalobu. Osobní vztah k věci oslabuje objektivitu jeho názoru. Nicméně...
více


14.5.2019 POLITIKA: Jágr a tvrdá soft power play

Josef Mlejnek jr.
V Bratislavě začalo mistrovství světa v ledním hokeji. Tuzemští fanoušci národního sportu už ale stačili v této sezoně zaznamenat minimálně dva jiné její vrcholy. V obou připadla hlavní úloha Jaromíru Jágrovi.
více


13.5.2019 POLITIKA: Každý si může objednat trestní stíhání

Jan Payne
Ministryně ve funkci poradce presidenta vypracovala analýzu českého právního systému a dospěla k tomu, že trestní stíhání se dá objednat někým, asi hlavně bohatým.
více


13.5.2019 POLITIKA: … a povládnou vám ti nejméně vzdělaní

Markéta Šichtařová 5
Politici toho v poslední době moc význačného nevymysleli. Jednou z mála vyčnívajících výjimek je návrh STAN: Politici chtějí, aby ve volbách do obecních zastupitelstev mohli volit lidé už od šestnácti let.
více


13.5.2019 EVROPA: Evropská komise nám lže

Jiří Payne
Zastoupení Evropské komise v Praze nám připravilo politickou kampaň, podle odhadů za desítky milionů. Kdyby něco takového udělali čeští úředníci, mohli bychom na ně vznést dotaz, kolik jejich počínání stálo, máme totiž právo na informace.
více


11.5.2019 POLITIKA: Experti

Zdeněk Roller
Už jste někdy viděli, že by Romea nebo Hamleta excelentně zahrál čerstvý absolvent konzervatoře? Politici se tváří, jako by to možné bylo - alespoň tedy v přeneseném smyslu.
více


11.5.2019 EUROVOLBY: Oddělit zrno od plev

Pavel Chrastina
Za několik málo dní budeme volit své nové zástupce do europarlamentu. Podobné volby jsme v minulosti většinou všichni podcenili. Nejenom malým zájmem, ale také proto, že jsme nekriticky přitakávali partajním kandidátkám. To byla hrubá chyba. Dnes už bychom ji neměli opakovat.
více


11.5.2019 EVROPA: Když tak o tom přemýšlím

Vratislav Hlubuček1
Když tak o tom přemýšlím, tak mi dnešní naše situace začíná připomínat konec 19. století. Tehdy jsme byli zakotveni v Rakousku-Uhersku a nežili si nejhůře. Vídeň nám dopřávala mluvit česky, přispívala penězi i na národní projekty, jako bylo Národní divadlo, trpěla spolky jako Sokol.
více


10.5.2019 GLOSA: Ctěné ANO, takhle NE / Dlabáčkova melancholie

Pavel Bouda
Strakova akademie
Četl jsem ten novinový článek a najednou měl pocit, že bych chtěl být menší a ještě menší, až bych byl nejmenší… Ani by to nemuselo být – na celém světě. Popravdě, neinspiroval mě žádný básník ani verše, které se kdysi učili nezapomenutelní študáci ve filmové septimě.
více


10.5.2019 JUSTICE: U soudu pomalu k dalekému cíli

Zdeněk Jemelik 1
Hlavní líčení ve dnech 29. a 30.4. a 6. a 7.5.2019 ve „velké daňové kauze“, vedené u Krajského soudu v Brně proti obž. Shahramu Zadehovi & spol. před senátem předsedy Aleše Novotného probíhalo právě v době, kdy prezident republiky projevil nespokojenost s pomalostí soudů a nová ministryně...
více


10.5.2019 POLITIKA: Tomio Okamura, hlas Česka v Evropě

Petr Holub1
Čtyřicet českých stran bude bojovat o 21 míst v Evropském parlamentu. Šanci uspět má asi deset z nich.
více


9.5.2019 POLITIKA: Na barikády!

Zdeněk Holásek
Manšaft Milionu chvilek pro demokracii (a povyražení) opět vyrazil do ulic a s ním tisíce demonstrantů.
více


9.5.2019 POLITIKA: Koho volit?

volební urna volby
Volby do Evropského parlamentu se blíží a přijatelných kanditátů a jejich stran je jako šafránu. Kdyby už Klausové měli svoji novou stranu, určitě bych je volil.
více


9.5.2019 POLITIKA: Benešová zaskočila i Babiše

Lukáš Jelínek
Andrej Babiš v ulicích mezi demonstranty proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti chyběl. Přesto jí však v uplynulých dnech zasadil nejtvrdší rány.
více


8.5.2019 POLITIKA: Babiš, justice a Bernard-Henri Lévy

Karel Hvížďala
Klíčovou větu pro pochopení způsobu řízení vlády jako firmy pronesl Andrej Babiš po volbách v říjnu 2017, kdy musela z postu ministryně spravedlnosti odstoupit poslankyně Taťána Malá. Tehdy pan premiér zahlaholil, že novým ministrem spravedlnosti bude on sám.
více


8.5.2019 ROZHOVOR: O kádrováckých lepšolidech

Patrik Nacher
Je to další součást celkové mozaiky chování lepšolidí. Kdokoliv, kdo vyjádří sympatie prezidentu Zemanovi nebo se k němu chová neutrálně či jede do zemí jako je Čína, tak dostane tvrdě po čuni bez ohledu na to, co celý život předtím dělal. Nesouhlasím s tím. Je to dvojí metr a selektivní vidění.
více


8.5.2019 PRÁVO: Další podlá diskriminace podnikatelů?

Ivo Valenta
Návrh novely antidiskriminačního zákona je paskvilem nad paskvily. Aktivistům a obřím nátlakovým neziskovým organizacím by totiž umožnil za údajnou diskriminaci jednotlivců či skupin osob provádět takzvané veřejné žaloby.
více


7.5.2019 EVROPA: Czexit - ale co potom?

Luboš Zálom1
V těchto dnech uplynulo již 15 let od vstupu naší republiky do EU. Mnozí toto výročí budou oslavovat. Pro jiné je smutným milníkem, od něhož se odvíjí postupné,stále citelnější oklešťování naší svobody. Patřím do té druhé skupiny.
více


4.5.2019 ROZHOVOR: Až bude vážně zle, lidi zůstanou doma

Stanislav Křeček
Jde o dost bezprecedentní situaci v krátké historii ombudsmanství u nás, vyvolanou jednak nedostatky zákona, kterým byl ombudsman – ochránce – ustaven, a jednak celkovou situací ve společnosti.
více