21.5.2019 | Svátek má Monika


21.5.2019 SVĚT: Je těžké předpovídat, obzvlášť pak budoucnost

Marian Kechlibar
Kanadský rodák Philip E. Tetlock byl roku 1984 ve svých třiceti letech přizván na zasedání výboru pro americko-sovětské vztahy. Byl tam zdaleka nejmladší. Zaujalo jej, že jednotliví veteráni výboru pronášeli s velkou jistotou předpovědi, které se navzájem vylučovaly, a nevnímali při tom...
více


20.5.2019 GLOSA: Konečně v bezpečí!

Lubomír Stejskal
Asia Bibiová je asi nejznámější pákistánská křesťanka. V roce 2009 byla lživě obviněna z rouhačství a odsouzena k trestu smrti. Letos v lednu se dočkala pravomocného osvobozujícího rozsudku. Vyhráno ale neměla.
více


21.5.2019 SVĚT: Trump, spojenec spojenci vlkem

Eva Kislingerová
Volby do Evropského parlamentu se blíží, nastal čas hodnocení uplynulých pěti let. Abych pravdu řekla, nic moc. Unijní politici museli vstřebat eskalaci konfliktu na Ukrajině plus definitivní ztrátu Krymu.
více


21.5.2019 VZPOMÍNKA: Porovnávání s čínskou zkušeností

Ota Ulč
Ze své značně pozdější nevěsty jsem mámil její dojmy, jak v dětství prožívala japonskou okupaci v porovnání s tou naší německou, a z podrobností jsem se přesvědčoval, že my se za nacistů měli značně líp, že na rozdíl od počínání Hirohitovy soldatesky i esesáci spíš dělali dojem gentlemanů.
více


21.5.2019 EVROPA: Evropská komise není hromosvod

Lída Rakušanová
Prezident Zeman pronesl při návštěvě Maďarska řadu kuriózních výroků. Například o Orbánově Maďarsku jako ochránci evropských hodnot či o migraci coby soudobé variantě útoků Osmanské říše na Evropu.
více


21.5.2019 EUROVOLBY: Volíš Eurobahňáka?

Zbyněk Petráček
Ošívá-li se někdo nad kampaní „špičkových kandidátů“ do eurovoleb, riskuje nálepku eurofoba. Skepse se ale odráží už i na vzorném evropském webu Spiegel Online.
více


20.5.2019 AUSTRÁLIE: Překvapivý výsledek voleb!

Voyen Koreis 2
Prakticky po celé tříleté volební období nasvědčovaly výsledky průzkumů veřejného mínění, že současná vláda nebude mít při volbách šanci.
více


20.5.2019 SVĚT: Proč Írán nebude druhým Irákem

Jan Vitek
Irák zaujímá plochu 437 072 km2 a Írán 1 648 195 km2, to znamená, že je téměř čtyřikrát větší. Počet obyvatel v Iráku byl v době napadení 26 milionů, v Íránu žije 82 milionů.
více


20.5.2019 AUSTRÁLIE: Případ putujících Rwanďanů

Marian Kechlibar
Hutuské milice, navyklé na rutinní vraždění, byly značným problémem i poté, co se nejhorší fáze genocidy vyzuřila.
více


20.5.2019 HISTORIE: Vyhnání Krymských Tatarů

Petruška Šustrová
A zas je tu osmnáctý květen, datum, kdy v roce 1944 sovětské úřady na Stalinův rozkaz deportovaly Krymské Tatary z Krymu na Ural a do republik Střední Asie.
více


18.5.2019 EVROPA: Spojené země jsou úspěšné...

Pavel Svoboda EP
Po konci roamingových poplatků nastává další telekomunikační sblížení Unie; teď došla řada na mezistátní hovory. Od 15. května je volání do všech zemí Evropské unie o polovinu levnější.
více


18.5.2019 ČÍNA: Tři nesmírně obohacující dny

Václav Klaus1
Přiznám se, že se mi do Číny moc nechtělo. Po celá léta jsem nejrůznější pozvání tohoto typu odmítal. Důvodů k tomu byla celá řada.
více


18.5.2019 SVĚT: Co ty holky z genderu vlastně chtějí?

Tomáš Zdechovský
Radikální feministky dotáhly svou představu o genderové rovnosti k naprosté dokonalosti. Australští vojáci už nemají při vojenských operacích chránit všechny civilisty, ale předně ženy.
více


17.5.2019 EVROPA: Zázrak zralý na reformu

Roman Joch
Letos je tomu čtyřicet let, co se poprvé volilo do Evropského parlamentu. Samozřejmě tehdy, v tom roce 1979, jen v západní Evropě.
více


17.5.2019 GLOSA: Klíč jménem Hormuz

Zbyněk Petráček
Atmosféra v Perském zálivu houstne. Můžeme si stokrát říkat, že válku nechtějí USA ani Írán, ale kritické situace vznikají i bez rozkazů nejvyšších velení.
více


17.5.2019 KNIHA: Putin jako hrobař ruské prosperity

Jefim Fištejn
Nakladatelství univerzity v Yale nedávno vydalo knihu Anderse Aslunda s názvem Ruský klanový kapitalismus.
více


17.5.2019 ŘECKO: "No-go" zóna v Aténách?

Maria Polizoidou
Exarchia
Rostoucí problém v Řecku se dostal do povědomí veřejnosti 4. dubna 2019 kvůli útoku na Pobřežní stráž během drogové razie v Aténách.
více


16.5.2019 SVĚT: Kdo má mít na starost účtování

Ota Ulč
V dubnu 2003 v Bagdadu Američané dopadli proslulého mezinárodního teroristu Abu Abbase - 18 roků poté, co úspěšně zorganizoval únos italské výletní lodi Achille Lauro.
více


16.5.2019 GLOSA: NATO ve stavu nouze

Zbyněk Petráček
Zvykáme si, že doba, jež varuje před strachem jako zdrojem zla, zároveň strach dělí na špatný a správný.
více


16.5.2019 ESEJ: Jak dál s Evropskou unií?

Vlastimil Podracký
Opravdová funkční demokracie může být jen v útvaru, ke kterému cítí většina občanů emotivní vztah, nikoliv v takovém, který je jim lhostejný nebo jej dokonce nenávidí. Demokracie je tedy věci srdce, jak o tom mluvil Masaryk.
více


15.5.2019 EVROPA: Neodsuneš…

Marian Kechlibar
Evropský soudní dvůr rozhodl o tom, že azyl lze sice zločincům odebrat, ale ani tito lidé nesmějí být za určitých okolností deportováni. Případ se týká i České republiky.
více


14.5.2019 VZPOMÍNKA: Bushbaby

Michal Švejda
Tihle tvorečkové z buše svým halekáním skutečně připomínají rozjásané dítě. Proto se vžilo pro ně tohle krásné označení, i když oficiálně jim říkají galago.
více


15.5.2019 MIGRACE: Skluz do područí

Jan Vitek
Ve jménu lidské solidarity, lásky a bratrství se v západní Evropě rodí nová odrůda totality -- humanitární fašismus.
více


15.5.2019 ESEJ: Donald Trump nevinný prolhaný

Roman Joch
Vyšetřování Roberta Muellera a jeho týmu ukázalo, že prezident USA Donald Trump není ruským agentem.
více


15.5.2019 SVĚT: Spojené státy jen válčí a vyhrožují

Jan Schneider
Od nepaměti na světě uplatňovali své právo silnější. Stejně dlouho ale trvají snahy se pozdvihnout z této hlubiny, protože lidé dokázali být krutější než zvířata.
více


15.5.2019 EUROVOLBY: Osud Evropské unie

Petr Holub1
Osud Evropské unie možná opravdu rozhodnou volby a možná, že si toho zprvu všimnou jen někteří. Je složité porozumět volbám, ve kterých soutěží strany z osmadvaceti členských států.
více


14.5.2019 SVĚT: Kde je rozhořčení Západu?

Giulio Meotti
„Kde je solidarita s křesťany na Srí Lance?“ zeptal se britský učenec a muslim Rakib Ehsan.
více


14.5.2019 USA: Proč nevyletí z hnízda, když mají křídla?

Jan Vitek
Když Nick Papich dokončil střední školu, rozloučil se s matkou, u které žil, a přestěhoval se ke svému otci. Uplynulo jedenáct let a syn stále bydlí a stravuje se zdarma doma.
více


14.5.2019 USA: Obtížná orientace v záplavě

Ota Ulč
Kdysi jsme hořekovali nad úpadkem, že vychází tak pramálo solidních, poctivých knih. Po svém přesunu do Ameriky jsem se začal topit v takové kýžené záplavě.
více


14.5.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 511

Jan Čech
Naše stolní společnost z Jeep baru se rozhodla, že bude dobré učinit cosi pro pozvednutí intelektuální úrovně členů. Padlo rozhodnutí navštívit nějaká muzea. Navrhl jsem Anglii. Mělo se to konat již vloni, ale Radkovi se udělalo před odletem špatně a skončilo to pětinásobným bypassem. Tak jsme...
více


13.5.2019 BREXIT: Mayová vede svou stranu na popravu

Jan Bartoň
Naprosto nesmyslná účast Velké Británie ve volbách do Evropského parlamentu znamená pro britskou premiérku katastrofální porážku. Vede svou stranu a svou politiku na popravu.
více


13.5.2019 GLOSA: To sladké slovo deal

Zbyněk Petráček
Americký prezident si libuje v roli lídra, který „se nezakecá“. Nevyjde-li mu jeden projekt, dohoda se severokorejským Kimem, zaměří se na jiný. Teď na férovou jadernou dohodu s Íránem.
více


13.5.2019 SVĚT: Planeta s ručením omezeným

Luděk Frýbort
Nikdo nic nikdy nemá míti za de-fi-ni-tivní, zpíval pan Werich, jako by předvídal ten poprask kolem tureckých voleb. Mocný vládce R.T. Erdoğan nechal ve své říši vypsati volby jsa si jist, že věrní poddaní zvolí většinou hlasů jeho partaj
více


13.5.2019 EVROPA: Obcházení pravidel

Lída Rakušanová
„Ta kráva, kterou rád dojím, jméno má Evropa, hloupá, bohatá, otravná Evropa“, zpíval minulou sobotu Karel Gott na melodii Včelky Máji v satirickém týdeníku Heute Show německé televize ZDF.
více


13.5.2019 IZRAEL: Slovo premiéra

Lubomír Stejskal
Ve středu 8/5 se konalo na jeruzalémské Herzlově hoře pietní setkání věnované památce obětí arabského teroru. Promluvil na něm izraelský premiér Netanjahu.
více


11.5.2019 VZPOMÍNKA: Našinci a spolkaři

Michal Švejda
Po měsíčním překonávání kopců a vodního toku se mi podařilo objevit se ve Vídni, kde mi do očí padly Vídeňské svobodné listy.
více