23.4.2019 | Svátek má Vojtěch


17.4.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Proč ta tradice?

Jan Kovanic
Tak se nám ta tradiční nedělní akce Kulturou proti antisemitismu nakonec vyvedla. Ráno nám sice na „Horách Lužních“ poněkud sněžilo, ale když jsem po poledni sjel metrem na Staromák, bylo zde pouze vlhko po drobném mrholení.
více


13.4.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kultura proti antisemitismu

Jan Kovanic
Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ*, česká pobočka) pořádá tuto neděli 14. dubna v Praze šestnáctý ročník akce „Kulturou proti antisemitismu“.
více


10.4.2019 MOBY DICK: Bojovník Ťok sestřelen

Moby Dick
Takto se v Čechii staví dálnice: Postaví se tři kilometry, a dál už nic. Například „úsek“ 3,16 km dálnice D3 u Českých Budějovic, který byl otevřen 27. září 2017. Předtím se na dé trojce u Veselí nad Lužnicí slavnostně otevíral jiný „úsek“ 7. dubna 2017, jenž páčil dokonce 5,22 km!
více


6.4.2019 MOBY DICK: "Brexit bude Británii bolet"

Moby Dick
Dějiny brexitu v Moby Dickově kostce. Není to tak dávno, přesto mnozí nepamatují, neb se to ani nedověděli. A nedověděli, protože se nezajímali. A teď ho tu máme.
více


3.4.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Duben, měsíc Mažifu

Jan Kovanic
Je tu jaro, vše rozkvétá, avšak Mažif již nese sladké plody. Tedy „Malý židovský festival“, který svým přiznivcům letos již poosmé představuje židovskou kulturu v interpretaci skvělých umělců.
více


27.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak jsme slavně vyhráli

Jan Kovanic
2:0, 4:3, víc se nemuselo před padesáti lety říkat. V březnu roku 1969 znamenaly tyto cifry, namalované vápnem na zdi domů totéž, jako by tam bylo psáno: Rusové táhněte domů!
více


23.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Socialismus s nelidskou tváří

Jan Kovanic
Dějiny nejen venezuelského socialismu 21. století v Moby Dickově kostce končí rokem 2018. Je to jen rok, přesto mnozí nepamatují, neb se to ani nedověděli. On vlastně ani ten Marxův Komunistický manifest není napsaný tak dávno, a mnozí ho ani nečetli. Kdyby četli, tak by se možná za pár let...
více


20.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Kvalita venezuelské gumy

Jan Kovanic
Stalin Karibského regionu proti pekařům a jiným buržoazním opozičníkům v žoldu amerických imperialistů.
více


16.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Skon Vůdceho

Jan Kovanic
Venezuela, Čína, Rusko, evropští socialisté, čeští komunisté, neinformovaný vůl Fico a kráva z EU v děsuplné shodě
více


13.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Výpadek rozumu

Jan Kovanic
Před 70 lety byla podepsána kapitulace japonského císařství, čímž ofiš skončila Druhá světová. ČLR slaví výročí „vítězství čínské lidové války proti japonské agresi a světové války proti fašismu“.
více


9.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Droga jménem socialismus

Jan Kovanic
Pokračuji výběrem z deníčku přítele Moby Dicka, který se týká nedávné historie Venezuely.
více


6.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Miss Venezuela

Jan Kovanic
Pokračuji výběrem z deníčku přítele Moby Dicka, který se týká nedávné historie Venezuely. Tentokrát z první poloviny roku 2014, kdy Venezuelu rozbouřila vražda oblíbené missky. Ale Mikuláš Maduro si na viníky došlápl!
více


2.3.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Socialistická cesta s čínskými rysy (2)

Jan Kovanic
Bolí-demokracie, boj proti šéfovi ďáblů, nedostatek hajzlpapíru, nevhodné otázky a linie vojensko-technické spolupráce s Ruskem
více


27.2.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Socialistická cesta s čínskými rysy (1)

Jan Kovanic
Bolí-demokracie, boj proti šéfovi ďáblů, nedostatek hajzlpapíru, nevhodné otázky a linie vojensko-technické spolupráce s Ruskem
více


23.2.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Čas na tvrdou ruku (2)

Jan Kovanic
Široká škála prostředků venezuelské vlády, Chávezův ptáček, strategické partnerství s Ruskem a zlaté turecké nudle.
více


20.2.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Čas na tvrdou ruku (1)

Jan Kovanic
Pokračuji výběrem z deníčku přítele Moby Dicka, který se týká nedávné historie Venezuely, tentokrát zfalšovaných prezidentských voleb v roce 2013. Tyto postřehy byly psány aktuálně v daném datu, je proto zbytečno jim vytýkat, že snad jsou vyrobeny pro potřebu dnešního dne. Aktuální je jen dovětek.
více


16.2.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Duch Huga Cháveze smrdí dál (2)

Jan Kovanic
Zemřel třetí opoziční venezuelský politik, postřelený včera neznámými zločinci. Demonstrace proti důvodně podezřelému Hugo Chávezovi se účastnily desítky tisíc lidí.
více


13.2.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Duch Huga Cháveze smrdí dál (1)

Jan Kovanic
Poslední dobou se vyloženě flákám, avšak současné dochcípávání socialismu v mé oblíbené Venezuele mne trochu probralo.
více


26.1.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co bylo ukradeno, musí býti zdaněno

Jan Kovanic
Vládní kryptokoalice (ANO, ČSSD, KSČM) s přicmrndnutím SPD přijala ve středu ve sněmovně komunistický návrh na zdanění „církevních restitucí“. Ten zákon není komunistický jen tím, že ho navrhli komunisté.
více


16.1.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Palach to dokázal

Jan Kovanic
Jak může někdo urážet památku Jana Palacha tím, že bude říkat, že komunisti jsou vlastně demokratickou stranou?
více


12.1.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sbohem, Slovensko

Jan Kovanic
Byl pátek 17. července. Na slovenských horách a na slovenských náměstích vzplály vatry svobody. Slovenský národ se právě vymanil z nesvobody.
více


5.1.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak plním předsevzetí

Jan Kovanic
Moje obvyklé novoroční předsevzetí je nedávat si novoroční předsevzetí. A pět z pěti přečtených článků v silvestrovských novinách mi dává za pravdu – jde jen o cestu do pekel. (No, i když jde možná o pět článků, napsaných/opsaných podle jednoho zdroje.) Existuje prý celkem tucet (12) hlavních...
více


2.1.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: 2035

Jan Kovanic
Tisíckrát nic umořilo osla, a tisíc drobných pochybení a flákáren, které jsou v normálních podmínkách zanedbatelné, způsobilo katastrofu. Jako katastrofu hodnotím energetickou kalamitu, starou právě čtyřicet let.
více


29.12.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Jan Kovanic
Když se něco píše už 20 let, tak je to tradice. Ale také závazek. Takže své slohové cvičení vyrobím i letos.
více


22.12.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ježíšek je

Jan Kovanic
V této předvánoční době jsem si při snídani pustil v chytré telce pořad, který se vysílal předcházející večer, kde se také debatovalo o Ježíškovi. Tedy ne o INRI, ale o tom kouzelném děťátku jezulátku, které nosí dárky hodným dětem pod stromeček.
více


12.12.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Předčasné Vánoce

Jan Kovanic
Brno je zlatá loď, hlavně takhle když v tam probíhají vánoční trhy. Nebyl to sice hlavní důvod, proč jsem je předminulý víkend navštívil, ale byl to milý důvod.
více


5.12.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Špioni mezi námi

Jan Kovanic
„Rezignace na suverenitu České republiky.“ Takto alarmuje Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě, která upozorňuje na stále silnější přítomností agentů Ruska a Číny u nás a na to, že naši politici tento fundamentální problém opomíjejí.
více


28.11.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Válečné moře

Jan Kovanic
„Rusko varuje Ukrajinu před pokusy o revizi statusu Azovského moře jako vnitřních vod dvou zemí*, jež jsou v rozporu s mezinárodním právem“**, praví se v prohlášení Ministerstva zahraničí Ruské federace.“ A také:
více


21.11.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: O tom zachování náboženského smíru

Jan Kovanic
Neviditelný pes zveřejnil v sobotu článek Právo dle koránu od Soerena Kerna, převzatý z webu Gatestone Institute. Pro ty, co nečtou o víkendu, stručné shrnutí.
více


17.11.2018 LIDICE: Říšská nacistická orlice tu má „na růžích ustláno“

Antonín Nešpor
Antonín Nešpor
Myslel jsem si, že doby, kdy nad Lidicemi vlála vlajka s hákovým křížem, jsou pryč i s vesnicí, kterou nacisté srovnali se zemí. Myslel jsem si, že v nových Lidicích už bude jen a jen všechno bez ideologických kiksů, zvláště pak po sametové revoluci.
více


14.11.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Věci mezi anténou a uzemněním

Jan Kovanic
Tak říkal jeden můj kolega elektrotechnik a radioamatér těm věcem, o kterých normální lidé a Shakespeare říkají, že jsou mezi nebem a zemí.
více


7.11.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vítejte v autoritativní demokracii

Jan Kovanic
Celé září až do 10. října jsem psal o hrdinné odvaze československých občanů, již byli připraveni brániti svou vlast a za její svobodu a demokracii též padnouti. Ta vlast, na kterou můžeme být hrdí skončila na podzim roku 1938.
více


31.10.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ticho strachu

Jan Kovanic
Minule jsem tu zveřejnil třicet let starý text k 28. říjnu, který jsem tehdy v osmaosmdesátém odlehčoval jistou sarkastickou ironií („dítě bylo mokré, ačkoli nepršelo“ – po útoku hasičských stříkaček).
více


27.10.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ten vítr, co začal právě vát

Jan Kovanic
Na Václavském náměstí dne 28. X. 1988 v 15 hodin se bylo lze jen těžko pohybovati. Na všech přístupech k náměstí stáli uniformovaní příslušníci a namátkově si zapisovali individua. Kol nich proudily davy mládeže, důchodců, neuniformovaných příslušníků a rodinek s dětmi.
více


24.10.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jaký to význačný den!

Jan Kovanic
28. října 1918 se na liberecké radnici ženil můj židovský dědeček Otakar (Otto) Kovanic s mou křesťanskou babičkou Emilií (Emčou) Vobořilovou. Děda v té době sloužil v dolních libereckých kasárnách jako voják c.k. armády.
více


17.10.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Á, Bé, Cé, Dé..., transport jede

Jan Kovanic
Adolf Hitler prohlásil 30. ledna 1939 v Říšském sněmu, že výsledkem budoucí světové války bude „zničení židovské rasy v Evropě“.
více