23.4.2019 | Svátek má Vojtěch


22.4.2019 EKONOMIKA: Vepřové Čechům nejspíš podraží...

Lukáš Kovanda
Výkupní cena prasat v Česku se začala zvedat. Některé tuzemské masokombináty proto už zvyšují cenu vepřového, zatím v rozsahu kolem deseti procent.
více


20.4.2019 EKONOMIKA: Evropa, třetiřadá mocnost

Pavel Kohout
Již delší dobu, minimálně od dob velké finanční krize, nejsou evropské akcie žádnou skvělou investicí.
více


19.4.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 15. 4. 2019.
více


20.4.2019 GLOSA: Kam vede energetická politika EU

Jaroslav Míth
Energetická politika rychlého odchodu od jádra dopadá nepříznivě na slabší sociální vrstvy a oslabuje svobodu Západu a posiluje jeho závislost na Rusku a zemích Blízkého východu.
více


17.4.2019 ESEJ: Jak jsme se stali kolonií

Vlastimil Podracký
Ilona Švihlíková ve své knize (1) popisuje z levicového hlediska podrobně vývoj po Sametové revoluci. Dovolím si k tomu přidat ještě některé věci, možná novější, možná měně ekonomické, vycházející z dnešní situace.
více


17.4.2019 GLOSA: Budoucnost aut, téma k zbláznění

Zdeněk Holásek
Heslem této dekády je elektromobilita. Na takovém vývoji by nebylo nic působivého ani mimořádného, kdyby ovšem politici leckde na světě, hlavně ale v zemích EU, nevsadili nikoli na technický vývoj a jeho stávající možnosti pro tento druh vozidel, nehodili za hlavu logiku a nerozhodli o přechodu...
více


17.4.2019 ENERGETIKA: Kam míří Německo

Vladimír Wagner
V Německu jsou aktivity kolem studentských stávek za klima těmi nejrozsáhlejšími. Proto je zajímavé se podívat na nedávno zveřejněné konkrétní požadavky studentů.
více


16.4.2019 EVROPA: Tak už máme představu, kolik by to stálo

Marian Kechlibar
Německý Der Spiegel spočítal, jak by se požadavky hnutí Fridays for Future projevily v cenách zboží a služeb.
více


13.4.2019 EKONOMIKA: Berlíňané se bouří, podstata jim uniká

Lukáš Kovanda
V Berlíně jako v Praze či Brně. Za zvyšující se nájmy a zdražující nemovitosti prý mohou spekulanti a developeři.
více


13.4.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 4. 2019.
více


12.4.2019 BIG EXPERT: Akcie

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 8. 4. 2019.
více


11.4.2019 EKONOMIKA: O tancování v kostýmu Krtečka

Marian Kechlibar
Milí čtenáři, v souvislosti s tímto rozhovorem jsem dostal značné množství reakcí. Většinou od inženýrů a většinou pozitivních. Potěšily mě. Nicméně mám pocit, že téma není rozhovorem zdaleka vyčerpáno, a proto jsem se rozhodl sepsat volné pokračování.
více


11.4.2019 EKOLOGIE: Nejen řepka

Petr Havel
Oblíbené jarní téma řepky letos o něco předběhlo dobu, kdy na našich polích rozkvetou její žluté lány a upozorní tak vizuálně na problém, který je evergreenem naší politické a mediální scény - totiž existence a podpory biopaliv první generace z potravinářských plodin.
více


11.4.2019 PRÁVO: Kontroly EET? Navrch huj a vespod fuj

Radomil Bábek
Radomil Bábek
Když to chodí jako kachna, má to peří jako kachna, když to plave a létá jako kachna, tak to asi bude kachna.
více


10.4.2019 ROZHOVOR: Úplné zničení našeho průmyslu!

Marian Kechlibar
V českých médiích to není tolik znát, ale Greta Thunbergová má obrovskou mediální prezenci v němčině nebo v angličtině.
více


8.4.2019 EKONOMIKA: Nejhorší hospodaření od roku 2012

Markéta Šichtařová 5
Máme za sebou první kvartál roku 2019 a s ním i výsledky hospodaření státu. Na vývěsní štít si je vláda nedá.
více


6.4.2019 EKONOMIKA: Buďme Nizozemskem regionu

Lukáš Kovanda
Zahraniční firmy, které v Česku investují do zdejších podniků, loni na těchto investicích vydělaly sumu bezmála 420 miliard korun.
více


5.4.2019 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 1. 4. 2019.
více


5.4.2019 EKONOMIKA: Americká inverze děsí Evropu

Petr Holub1
Nebylo nic věrohodnějšího v antickém Řecku než předpověď z věštírny v Delfách. Co se tam tazatel dozvěděl, to se vždy splnilo, stačilo věštbu správně pochopit.
více


5.4.2019 EKOLOGIE: Když ďábel létá

Zbyněk Petráček
Zprávy typu, že aerolinky Ryanair prorazily mezi deset největších znečišťovatelů ovzduší v Evropě, nejsou prioritní pro letecké firmy.
více


4.4.2019 EKONOMIKA: Šetřit ano...

Jaroslav Míth
Je určitě správné šetřit energií, pitnou vodou i jinými zdroji. Ale šetření je jen prostředek, ne cíl. A cílem šetření není ušetřit pár wattů nebo mililitrů za enormní investici, ale ušetřit peníze
více


4.4.2019 EKONOMIKA: Lepší zítřky

Pavel Kohout
Již od vzniku ekonomie v 18. století vznikaly pokusy vylepšit klasickou teorii Adama Smithe. Neviditelná ruka trhu, která nutí ekonomické činitele, aby dělali něco užitečného, dodnes mnohé neuspokojuje.
více


3.4.2019 ANALÝZA: Ekologická katastrofa v NP Šumava

Karel Simon
Šumava 1
Jsou škody na celospolečenských funkcích lesa NP Šumava ve výši cca 230 miliard Kč a skutečnosti nasvědčující, že dochází k obecnému ohrožení, ve veřejném zájmu?
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


1.4.2019 GLOSA: Geniální zlepšovací návrh

Ladislav Pecka
Bylo to ve chvíli, kdy můj motorový Šemík zaržál, vzepjal se a jako už mnohokrát přeskočil zrádný příkop na cestě od firmy Obi k hlavní silnici z Berouna na Králův Dvůr.
více


29.3.2019 EKONOMIKA: Zkušenost z ciziny

Lukáš Kovanda
Sociální demokraté i odbory žádají zkrácení pracovního týdne. Odpočatý, spokojený zaměstnanec je schopný práci odvést i ve zkráceném čase, říkají. Jak to ale vědí?
více


29.3.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jakub Švábenský
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 25. 3. 2019.
více


28.3.2019 EKONOMIKA: Italové na Hedvábné stezce

Pavel Jégl
Itálie se jako jediná z velkých evropských i světových ekonomik zapojí do čínského projektu Jeden pás, jedna cesta (anglicky One Belt, One Road, čínsky I-taj i-lu) známého jako Nová hedvábná stezka.
více


27.3.2019 GLOSA: Proměněný zákazník

Petr Fiala
Teoretiky tržního hospodářství byl za osu veškerého pohybu tradičně pokládán zákazník. Je to totiž on, kdo drží prst na spoušti, totiž na peněžence. Dnešní pozorovatel si ale snadno všimne několika jevů, které v současnosti toto centrální postavení zákazníka zpochybňuje:
více


26.3.2019 EKONOMIKA: Zdroje jsou – zatím

Marian Kechlibar
Pondělní vydání iDnes nás potěšilo zprávou o plánech ministryně Maláčové vydat příští rok na sociálních výdajích o 40 miliard korun více.
více


26.3.2019 ANALÝZA: Příčiny kalamity v českých lesích

forrest les
V České republice se nachází lesní pozemky na přibližně 34 % z celkové výměry, tedy na cca 2.660.000 ha. Výměra lesních pozemků se každoročně o stovky hektarů zvyšuje následkem zalesňování nevyužívaných zemědělských pozemků.
více


25.3.2019 EKOLOGIE: Poklad v mokřadu

Zbyněk Petráček
Mokřady patřily k nepřátelům člověka a civilizace. Podobně jako lesní masivy. Jestli kdysi k něčemu sloužily, pak k obraně.
více


25.3.2019 PRAHA: Boj o peníze na správu mobiliáře začíná

praha znak
Provozovatelé reklamních ploch, a v zásadě nejspíš jen ti dva u nás největší, začínají bojovat o lukrativní zakázku od hlavního města. V červnu 2021 totiž končí firmě JCDecaux smlouva na správu pražského mobiliáře, tedy především zastávek MHD, zábradlí a laviček.
více


22.3.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jiří Zendulka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 18. 3. 2019.
více


21.3.2019 EKONOMIKA: Panda hlásí špatné zprávy

Luboš Smrčka 1
Nová studie uvádí, že celkový objem čínské ekonomiky je asi o dvanáct procent menší, než se předpokládalo. Zdá se, že země rostla v letech 2006 až 2016 zhruba o 1,7 procenta pomaleji, než udávaly oficiální statistiky.
více


21.3.2019 FINANCE: Bez státu by byl každý důchodce multimilionář

Roman Kříž
Že nás stát okrádá na důchodech, jsem psal už před pár měsíci zde. V jaké pozici je důchodce za stávajícího systému, kdy poníženě líbá ruku vládě, která mu chce valorizovat důchod o dvě stovky?
více