23.4.2019 | Svátek má Vojtěch


23.4.2019 SPOLEČNOST: Optimalizace, harmonizace a svoboda

Michal Morte
Prostý technik jako já si v dnešní době připadá naprosto ztracený. Jeho jistoty – matematika a fyzika, tj. to nutné a obecné, co tvoří realitu v jeho mysli - jsou evropským parlamentem zpochybňovány a podrobeny hlasování.
více


23.4.2019 SPOLEČNOST: Integrace, asimilace a multikulturalismus

dav
Multikulturalismus je postaven na tezi: „Integrace, nikoliv asimilace!“ Doporučuje imigranty z jiných kultur pouze integrovat do hostitelské společnosti, nikoliv kulturně asimilovat.
více


23.4.2019 SPOLEČNOST: Manipulátoři.cz manipulují

Roman Kříž
Znáte spolek Manipulátoři.cz? Byl zřízen v lednu tohoto roku a jeho hlavní činností je údajně boj proti vlivům dezinformací a manipulací.
více


23.4.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 509

Jan Čech
Už jsem trochu vychladl, takže se budu snaži používat jen slušná slova. Jestli náhodou ze mne vypadne nějaký vulgarismus, znamená to, že ještě nějaký žhavý uhlík ve mně je.
více


23.4.2019 JUSTICE: Kulhavá spravedlnost

Zdeněk Jemelik 1
Některé servery přinesly v těchto dnech zprávu, že předseda Nejvyššího soudu ČR podal kárnou žalobu na soudkyni zlínské pobočky Krajského soudu v Brně Ivetu Šperlichovou.
více


22.4.2019 GLOSA: Natálie po 10 letech

Zbyněk Petráček
Připomínat si žhářský útok na Romy z 19. dubna 2009 ve Vítkově má smysl nejen pro desáté výročí.
více


22.4.2019 KNIHA: Komemorace Jacquese Rupnika

Karel Hvížďala
Magnesia litera v kategorii publicistiky ocenila před týdnem knihu našeho spolupracovníka, francouzského politologa, který do patnácti let žil v Československu, Jacquese Rupnika.
více


20.4.2019 PRÁVO: Soumrak dětských práv?

Stanislav Křeček
Pedagožka Nina Nováková, kandidující nyní do evropského parlamentu, kdysi napsala: „Dítě má nejpozději od své zletilosti právo, bude-li si to přát, znát své biologické rodiče.
více


19.4.2019 PRÁVO: Svědek z podsvětí

Zdeněk Jemelik 1
Dne 15. dubna 2019 pokračovalo v soudní síni Krajského soudu v Brně u senátu Aleše Novotného hlavní líčení ve „velké daňové kauze“ proti Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spol. Na ten den předseda senátu předvolal jako jediného svědka Jana Doležala.
více


19.4.2019 GLOSA: Pražské poznámky

Petr Fiala
Obrátila se na mě paní Čiháková z Galerie kritiků, že zatímco Cena Jindřicha Chalupeckého obdržela letos od státu podporu v úhrnné výši 2 150 000 Kč, její Cena kritiky za mladou malbu nedostala nic.
více


18.4.2019 MÉDIA: Nesouvisí, nesouvisí, nesouvisí

Petr Štěpánek
Pařížská katedrála Notre Dame ještě vesele plápolá, ale z obrazovky veřejnoprávní České televize už jsme ubezpečováni, že požár nijak nesouvisí. S čím že nesouvisí, ani není třeba dodávat.
více


18.4.2019 MÉDIA: Už máme instrukce, co si myslet o Notre-Dame

Markéta Šichtařová 5
Byly doby, kdy média nepsala pravdu. Každý to věděl. Pravda se filtrovala mezi řádky. Totéž v písničkách a v divadelních hrách. Cenzura všude. Autoři museli psát tak, aby divák pochopil, cenzor nikoli. Šílená doba. A je tu zas.
více


18.4.2019 SPOLEČNOST: Povinný názor na veřejné prso

Daniela Kovářová
Matky, jež kojí na veřejnosti, nejsou v naší zemi novým fenoménem. Vídáme je na pískovištích, v obchodech, v kavárnách i v restauracích. Jednotlivě, ve dvojicích, v hloučcích i ve skupinách.
více


19.4.2019 GLOSY: Tres faciunt panoptikum

Milan Hulík
„V čekárně už nikdo není. Tak tomu říkám dobrý výkon,“ říká každý večer v ČT sexuolog MUDr. Radim Uzel CSc.
více


19.4.2019 ÚVAHA: Po čem se mi stýská

Tomáš Novotný
déšť
„Dělají se panáci, bude dlouho pršet,“ slýchával jsem jako kluk od babičky, když se z nebe hustě snášely svislé proudy vody a odrazy kapek v kalužích vytvářely dojem oněch „panáků“.
více


18.4.2019 SPOLEČNOST: Jedni břemena druhých neste

Tomáš Vodvářka
Není lepší doby si připomenout slova z listu sv. apoštola Pavla Galaťanům. Jsou universálně platná s přesahem do dnešních dní.
více


18.4.2019 HISTORIE: Hitler byl pro Peroutku víc než gentleman

Jiří Macků
Jiří Macků
Jako mlha nad Čerchovem (vtipný lidový příměr) vleče se kauza ´Hitler je gentleman´ spojená s urputným hledáním článku téhož názvu, a tím pádem pokračuje vyhraněná kampaň vůči jedinci, jehož zmíněný text údajně před časem zaujal a uvízl mu ve fotografické paměti, zveřejněný prý ´někde vlevo dole´...
více


17.4.2019 PRÁVO: Hon na Zemky

Zdeněk Jemelik 1
Soudci naložili ošklivě s podnikatelským rodinným klanem Zemků. Jejich chomutovské fotovoltaické elektrárny přišly o licence vydané o silvestrovské noci v r. 2010.
více


17.4.2019 FEJETON: Předvelikonoční MeToo opět v Orlických horách!

Zdeněk Opatrný
Ano, byl jsem nečekaně přepaden a zbit. Jednoznačně s genderovou motivací. Dokonce na veřejnosti, do naší zahrady je vidět ze všech stran.
více


17.4.2019 ÚVAHA: Vlk se nažral a práce byla dobrá!

Stanislav Ulčák
Tak jsme se opět stali svědky toho okamžiku, kdy se obyčejná slova vpisují do historie se zvláštním významem, třebaže je dotyční možná ani tak neřekli nebo to tak ani nemysleli (viz nebát se a nekrást, špinavé peníze, humanitární bombardování, blbá nálada… a mnoho výroků Járy Cimrmana).
více


16.4.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 508

Jan Čech
Ptal jsem se jednou Honzy Hamerníka z Radia Beat, jak to dělá, když si pozve do svého pořadu jako hosta někoho, v kom se spletl, a když v „živáku“ po pár prvních otázkách zjistí, že se žádného moudra od něj nedočká.
více


15.4.2019 ÚVAHA: Z ne užití!

Stanislav Ulčák
Časy se mění! Ač čas si běží stále stejně, mění se myšlenky, které se v různých dobách honí lidem hlavami, a určují pak dějiny. Toulky nejen českou minulostí jsou pak poučné i zábavné.
více


15.4.2019 FEJETON: Zápisky zoufalého lékaře - pokrok nezastavíš

Tomáš Vodvářka
Jsem pamětníkem dávných časů přístrojů zvaných Consul, Zeta, Remington a dokonce i Underwood. Čas však nezastavíš a každý od fochu je nucen čelit novým výzvám.
více


15.4.2019 PRÁVO: Zklamání svědky

Zdeněk Jemelik 1
Hlavní líčení ve dnech 8.-10. dubna 2019 ve „velké daňové kauze“, vedené Krajským soudem v Brně senátem předsedy Aleše Novotného proti Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spol. částečně připomínalo svým průběhem předchozí blok jednání, zachycený v článku U soudu nuda i vzrušení: opět se projevily...
více


15.4.2019 PRÁVO: Dokaž, že jsi nevinen

Marian Kechlibar
Do poslanecké sněmovny jde návrh zpřísnění antidiskriminačního zákona. Převracel by kompletně důkazní břemeno a umožňoval neziskovkám hromadné žaloby bez konkrétních poškozených.
více


13.4.2019 SPOLEČNOST: Zakázaná Karkulka a novodobí Koniášové

František Matějka
Není to nic nového, jde jen další tykadlo normalizované korektnosti, které vystrkují samozvaní strážci morálky a narovnávači údajných nespravedlností. Pokusy měnit dějiny a kultury se nám množí a jsou pro Evropu stejně nebezpečné.
více


13.4.2019 EKOLOGIE: V zemi skladů

Zbyněk Petráček
Má se zpřísnit limit jízdy kamionů o víkendech? Tak to chce ministerstvo vnitra. Zpřísnit ve smyslu přizpůsobit pravidlům platícím v Německu či Rakousku. Prostě aby kamiony nesměly na dálnice a silnice první třídy nejen v neděli od 13 do 22 hodin, ale po celý den.
více


12.4.2019 DOPRAVA: Stroje na peníze

Ondřej Neff
Už to není Lotrando junior z Druhé loupežnické pohádky Karla Čapka, už to není mejto, kde je cestující ždímán o peníze. Dnes je to radar a více méně automatický vymáhací mechanismus.
více


11.4.2019 MÉDIA: Prima CNN News - národní nebo mezinárodní TV

Karel Hvížďala
Třetí nejposlouchanější zpravodajská americká televizní stanice, po Fox News a MSNBS, CNN ohlásila, že poskytne licenci třetí nejposlouchanější české stanici, po Nově a ČT, Primě na vysílání zpravodajské televize.
více


11.4.2019 ÚVAHA: Pryč s krásnou literaturou

Zdeněk Roller
Maturity jsou za dveřmi a studentstvo se na poslední chvíli noří do Jana Cimbury, Dětí ze stanice Zoo nebo Zbabělců, kteří jim splývají s Bídníky. Biflují se obsah Cimrmanových her (takovýhle strašný osud si ta roztomilá chytrá sranda nezasloužila) a vypisují si postavy ze Starce a moře, i když...
více


12.4.2019 BIG BEN: Blíží se zánik demokracie?

Benjamin Kuras
Slabá civilizace tvoří silné lidi. Silní lidé tvoří silnou civilizaci. Silná civilizace tvoří slabé lidi. Slabí lidé tvoří slabou civilizaci.
více


11.4.2019 SPOLEČNOST: O bytové krizi

Ondřej Neff
Sešly se v jednom čase na různých místech dva přístupy. Jde o bydlení – co jsem na světě, trvá bytová krize. Rodiče mi vyprávěli, že si lidé na sklonku války říkali, že nebude bytová krize, protože až válka skončí, Němci půjdou pryč a zbudou po nich byty.
více


11.4.2019 FEJETON: Dokaž, že jsi muž

Tomáš Vodvářka
V párovém soužití se mohou tu a tam objevovat situace, kdy jde genderová vyváženost - no víte kam, je to na dosah ruky...
více


11.4.2019 MÉDIA: Lkaní kyselých ksichtů

Ladislav Jakl 1
Zmučeni a ztrápeni zprávou o mém zvolení členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání drásají si mnozí „demokraté“ hruď a vydávají vzlyky až ke klenbě nebeské. A od ní se hořekování vrací na zem už dva týdny.
více


10.4.2019 FEJETON: Jak jsem zdomácněl

Vladimír Karpenko
Před mnoha tisíciletími začali naši předkové chovat různá zvířata; odborníci to nazývají domestikace. Tito tvorové se stali nedílnou součástí našeho života, psi, koně, krávy, a dalo by se ve výčtu pokračovat.
více


10.4.2019 SPOLEČNOST: Autem k demokracii a zase zpátky

Zbyněk Petráček
Nejezdíte-li autem, ba osobní automobil ani nemáte, patříte k dosti úzké menšině ve společnosti.
více