23.4.2019 | Svátek má Vojtěch


22.4.2019 POLITIKA: Jaromír Soukup for president

Tomáš Vodvářka
Zdá se, že se v naší zemi rozmohl jistý nešvar. Do presidentské funkce se hlásí kde kdo, nyní tento virus postihl i majitele televize Barrandov pana Jaromíra Soukupa.
více


22.4.2019 ROZHOVOR: EU je mašina na nesmysly

Roman Kříž
Přesně tak, jak jsem to napsal v onom článku, který jste zřejmě zahlédl. Stát nám, zaměstnancům, každému vezme 28 % z naší hrubé mzdy v rámci tzv. sociálního pojištění (což je eufemistické označení pro daň).
více


22.4.2019 POLITIKA: Zahodil flintu do žita

Zdeněk Jemelik 1
Ve čtvrtek 18. dubna 2019 překvapila veřejnost zpráva, že ministr spravedlnosti Jan Kněžínek resignoval k 30. dubnu 2019 na svou funkci a prezident republiky jeho demisi přijme. Odstupující ministr vysvětlil své rozhodnutí nechutí snášet dále tlak mediálních spekulací o jeho připraveném odvolání.
více


22.4.2019 EVROPA: Unie ekologická

Pavel Svoboda EP
Při besedách na školách občas dostávám otázku: Co EU a ochrana životního prostředí? S radostí odpovídám, že Unie má o ekologii velkou starost. Ekologie patří dokonce mezi tzv. horizontální unijní politiky, což znamená, že ohled na životní prostředí musí být přítomen v každém unijním rozhodování.
více


20.4.2019 POLITIKA: Ženy v budoucích presidentských volbách

Zdeněk Holásek
Zaznamenal jsem, že Miroslava Němcová snad vážně zvažuje, že by se účastnila presidentských voleb za nějaký ten čásek. Inspirovala se vítězstvím Zuzany Čaputové na Slovensku a je toho názoru, že ženy v české politice na tom nejsou tak špatně.
více


20.4.2019 POLITIKA: Zaručená mzda?

Ladislav Jakl 1
Co je to mzda? Je to cena práce. Jakákoli cena na trhu vzniká vztahem nabídky a poptávky a je výsledkem dobrovolného a vzájemně výhodného kontraktu kupujícího a prodávajícího.
více


19.4.2019 POLITIKA: Klause vykopli ze školského výboru

Jan Bartoň
ODS dosáhla svého cíle a s podporou vládních stran odvolala Václava Klause juniora ze školského výboru poslanecké sněmovny. Hra na odbornost skončila.
více


18.4.2019 POLITIKA: Bankovní daň jako „osvěžení“ trhu

Jan Bartoň
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová opět perlila o zavedení takzvané bankovní daně. Poukázala na to, že v okolních státech se používá.
více


18.4.2019 GLOSA: Veřejný zájem jako zástěrka

Roman Kříž
Jedním z důležitých aspektů úspěšné vlády je i to, že činí „správné věci“. Správné ve smyslu morálky.
více


18.4.2019 JUSTICE: Velký úkol za dveřmi

Václav Vlk Jr.
Psát do právnického média o tom, že právníci, kteří právo vykonávají, jsou na tom s mírou zodpovědnosti za výkony - v poměru možnosti ovlivnit materii, kterou projednávají, a pravidla, podle kterých se hraje - ze všech profesí nejhůře, je nošení dříví do lesa.
více


18.4.2019 PRÁVO: Dočkají se Altnerovi dědici?

Petr Hartman1
Nechce se vám zaplatit několik desítek korun a za pár let máte na krku povinnost uhradit desítky tisíc. Pokud na to nemáte dostatek peněz, skončíte v exekuci a přijdete o všechno.
více


17.4.2019 POLITIKA: Na policisty a pošťáky se tato vláda vykašlala

Tomáš Zdechovský
Když podepisovaly strany ANO, ČSSD a KSČM Programové prohlášení vlády, vypadalo to pro policisty jako pohádka. Měla se snížit administrativní zátěž a posílit personální obsazení. Výsledky? Tragické.
více


16.4.2019 POLITIKA: STAN bez marketingu, na přístrojích

Jan Bartoň
Starostové a nezávislí se sešli a pohovořili o své politické situaci. Chtějí bojovat proti „marketingové politice“ a pokud v tomto boji budou pokračovat, zcela jistě se jim podaří skončit pod pěti procenty.
více


16.4.2019 POLITIKA: Mládí vpřed

Petr Bouda
Už zase se veřejnosti ze strany politiků předkládá představa, že mládí je pokrok a být mladým je hodnota sama o sobě. S předvídatelnými důsledky.
více


16.4.2019 POLITIKA: Tak už zase ty dělnické peníze

Tomáš Vodvářka
Předseda SPD pan Tomio Okamura v důsledku absence statisíců migrantů v ČR našel nového nepřítele a tím je svobodný český lékař.
více


16.4.2019 JUSTICE: Bavič prezident

Zdeněk Jemelik 1
Jsouce sami trapně nedokonalí, žádáme od prezidenta božskou dokonalost. Není rozdíl mezi těmi, kteří ho volili, a stoupenci jeho konkurentů. Nenapadá nás, že nám prezident nastavuje zrcadlo: jsme stejní jako on a on je stejný jako my, neboť my i on máme své silné i slabé stránky.
více


15.4.2019 POLITIKA: Úkoly, které manažer Ťok ani nemohl splnit

Petr Holub1
S Danem Ťokem odchází jeden z nejdéle sloužících ministrů a samotný tento fakt vedl k oslavným titulkům.
více


15.4.2019 GLOSA: Čaputová u Schwarzenberga

Aleš Valenta
V průběhu slovenské prezidentské kampaně se za kandidátkou Zuzanou Čaputovou vypravil Tomáš Halík. Účelem jeho cesty bylo vyjádřit místopředsedkyni strany Progresivní Slovensko podporu a omluvit se (!) jí za výrok trnavského arcibiskupa Jána Orosche.
více


13.4.2019 POLITIKA: Jiří Drahoš rozpuštěný a vypuštěný

Zdeněk Holásek
Dne 30. ledna 2018 jsem po volbách presidenta v NP trochu mudroval nad povolebními slovy zklamaného Jiřího Drahoše, že „sice neuspěl, ale bojovat bude dál“. Nechápal jsem sice, za co má bojovat, ale vzal jsem to na vědomí.
více


12.4.2019 POLITIKA: Systémově fašizující Kiska

Petr Štěpánek
V neděli odpoledne jsem lepil píchlou duši a při té příležitosti také měnil oba pláště u kola. U této bohulibé činnosti jsem měl puštěnou televizi, pročež jsem coby vedlejší produkt naprosto nebohulibě vyslechnul takřka celé Otázky Václava Moravce.
více


12.4.2019 POLITIKA: Osel špatných zpráv

Zdeněk Holásek
ODS má nový trhák. Je to zrušení nulové tolerance alkoholu při řízení motorových vozidel a zavedení tolerované hranice. Dobrá, já se celý život hlásím k tomu, že nulová tolerance je ptákovina, která těm, kdo mají ve zvyku jezdit pod vlivem, vůbec nebrání v páchání této nepravosti a normální lidi...
více


12.4.2019 POLITIKA: Dnešní sociální politika státu je úchylná

Roman Kříž
Jak je všeobecně známo, ministryně práce a sociálních věcí Maláčová (ČSSD) připravuje se svými podřízenými z ministerstva tzv. prorodinný balíček, kde řeší rodičovský příspěvek, dětské skupiny, částečné úvazky a zálohované výživné až za miliardy korun.
více


12.4.2019 POLITIKA: Peníze jsme prožrali

Pavel Jégl
„Deficit je ztráta. Kdyby mi někdo sestavil byznysplán se ztrátou, tak ho vyhodím,“ říkal svého času Andrej Babiš. Ve vládě pak rozdával plnými hrstmi. Teď ohlašuje škrty a šetření. A chce od nás příspěvek na své deficity: daně porostou.
více


12.4.2019 POLITIKA: Babiš, Zeman a arogantní ANO

Karel Hvížďala
Zatímco před druhým zvolením potřeboval Miloš Zeman podporu Andreje Babiše, jako představitele nejsilnějšího politického subjektu, při pozdějším jmenování premiérem trestně stíhaného Babiše se karta obrátila, bez Zemana by nemohl být nikdy premiérem a spojení se utužilo.
více


11.4.2019 PRAHA: Piráti nás chtějí vyvlastnit

Petr Holub1
Kontrolovat občany podle elektroměrů, to už je čistý komunismus. A ve chvíli, kdy zjistíme, že občan v bytě nebydlí, tak se mu vyměří speciální daň, což se dá označit za skryté vyvlastnění.
více


10.4.2019 POLITIKA: Piráti chtějí zlikvidovat byznys Agrofertu

Jan Bartoň
Návrh Pirátů, aby byl uzákoněn zákaz přimíchávat do nafty biosložku, která se získává z řepkového oleje, je krásným příkladem účelovosti zákonných norem. Tato má za cíl zlikvidovat byznys Babišovu Agrofertu.
více


10.4.2019 POLITIKA: Posviťme si na Piráty

Pavel Chrastina
Stalo se to někdy krátce po našich posledních parlamentních volbách, čili ne až tak příliš dávno. Veřejnoprávníci z ČRo Plus, z nichž některé mohu jen velmi těžko vystát, mě pozvali ke skoro hodinovému rozhovoru.
více


11.4.2019 ROZHOVOR: Jakápak nestrannost veřejnoprávních médií?

Hana Lipovská
Téměř legendárním předobrazem z historie je takzvané milostivé léto, jakási generální amnestie, v rámci které věřitelé každý padesátý rok odpouštěli dluhy svým dlužníkům a propouštěli na svobodu otroky.
více


10.4.2019 POLITIKA: Prázdný sklad velkých témat?

Josef Mlejnek jr.
Občanští demokraté zvedli prapor boje za povolení alespoň mírné hladiny, konkrétně půl promile, alkoholu v krvi při řízení automobilu.
více


9.4.2019 POLITIKA: Onderka podporou Faltýnka ohrožuje ČSSD

Karel Hvížďala
První místopředseda sociálních demokratů Roman Onderka se v úterním Právu zastal předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.
více


9.4.2019 POLITIKA: Primátor Hřib s vůlí řešit, ale jinak s otazníky

Rudolf Mládek
O značný rozruch se postaral pražský primátor Hřib, když prohlásil, že z prázdných bytů v Praze bude vybírat zvláštní dodatkovou daň. Poprvé samotný pojem „prázdný byt“ by se těžko definoval podle odběru elektrické energie.
více


8.4.2019 GLOSA: Třicetiprocentní většina a pozice opozice

Petr Fiala
Kdykoliv nějaké politické uskupení překonalo ve volbách hranici třiceti procent - v celé poválečné historii se to v českých zemích podařilo jen čtyřem subjektům (KSČ, ODS, ČSSD a ANO) -, bylo z toho rozčarování na obou stranách.
více


8.4.2019 POLITIKA: Pirátský bytový bolševismus

Petr Štěpánek
Je vcelku jedno, zda levičák je socan, zelený, pirát či eurobolševik. V hlavě mu to funguje stejně. A jak to funguje, když jde kupříkladu o byty?
více


8.4.2019 VZPOMÍNKA: Odešel gentleman Ivo Schwarz

Jan Schneider
Brigádní generál Ivo Schwarz předčasně zakončil svou pouť státními službami. Již z nástinu jeho životaběhu lze vyčíst, že nebyl z rodu všeznalých teoretiků. Začínal ve službě praktické, u policie.
více


6.4.2019 POLITIKA: Václav Klaus mladší je zatím silnější než ODS

Petr Hartman1
Nabídl mu je předseda ODS Petr Fiala a týkaly se Klausova vedení sněmovního školského výboru. Klaus junior si nevybral ani jednu z nich. Jako zdatný matematik si dokázal spočítat, že tak lehce se ho občanští demokraté nezbaví.
více


6.4.2019 ROZHOVOR: Paní Němcovou bych volil všemi deseti

Jan Keller
Všechny tyhle řeči vedou lidé, kteří nemohou vůbec nic vědět o tom, jak se bude konkrétně profilovat a čí zájmy bude hájit nová slovenská prezidentka. Ve skutečnosti to není oslava Zuzany Čaputové, ale špatně zastřené útoky na českého prezidenta Miloše Zemana.
více