23.4.2019 | Svátek má Vojtěch


23.4.2019 Hledání východiska

Odchod Jana Kněžínka a jeho výměna za Marii Benešovou bezprostředně v době, kdy policie předává spis Čapího hnízda státnímu zastupitelství, to je jeden z hloupějších tahů premiéra Andreje Babiše.
více


19.4.2019 Pohodové Velikonoce všem

Počasí je slunečné, příroda se už probudila, lístečky se zelenají a včelky lítají - nemohu jinak než přát nám všem dobrou vůli a ulehčení od denních starostí.
více


18.4.2019 Další dějství

Policie předala případ Čapího hnízda státnímu zástupci. S výjimkou syna (známého z televizní reportáže) v případě lítá celá rodina s premiérem v čele. Policie trvá na tom, že se Babiš dopustil dotačního podvodu a zatáhl do toho celou rodinu.
více


17.4.2019 Míč na oranžovém hřišti

Jako lvi se budou sociální demokraté bít, aby nemuseli zaplatit dědicům advokáta Altnera 338 milionů, navzdory tomu, že Ústavní soud dal dědicům zapravdu. Je úplně jedno, kdo za celou věc může.
více


16.4.2019 Půl miliardy komínem

Pět let natvrdo a deset mega pokuty, proti tomu fotka Ivo Rittiga, vysmátého, s úsměvem od ucha k uchu. To je tvář momentálního zpravodajství o kauze jízdenek pražské hromadné dopravy, která se táhne jedenáct let.
více


15.4.2019 Mladí vpřed

Jsme dynamičtí, jsme mladí, to signalizuje STAN pod vedením Víta Rakušana, když navrhuje snížit věk pro volební právo z osmnácti let na šestnáct. Do ženský nevidíš, učí nás píseň, do Rakušana tím méně. Co si tedy od návrhu slibuje?
více


13.4.2019 Assange v klepetech

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange přišel po sedmi letech o asyl na ekvadorském velvyslanectví v Londýně a ocitl se v klepetech. Labouristé vedení levičáckým antisemitou Corbynem hned zahájili akce proti jeho vydání do USA.
více


12.4.2019 Pod pirátskou vlajkou

Zatím to vypadá, že pirátská strana má pěkně našlápnuto k dobrým výsledkům, ne-li rovnou k vítězství v eurovolbách. Ty se blíží a kampaň vypukne co nevidět, svým způsobem už puká. Strana se už zabydlila v takzvané vysokém politice a je zřejmé, co jsou zač.
více


11.4.2019 Taková decentní výměna ministrů

Proběhlo to bez skandálu, pokud jde o ministra Ťoka tak naprosto, skandály kolem ministryně Novákové byly jen malinké, nikdo nic neukradl, jen se tam nešťastně plácalo a média to rozmazala a co se týká toho Tchajwance, tak to byl někdo moc horlivý, za minulého režimu se říkalo předposraný.
více


10.4.2019 Rozhořčení lidovci

Polívku na vyhaslém ohýnku si chtějí ohřát lidovci. Navrhují, aby se sněmovna příští týden zabývala vměšováním cizích států do věcí ČR. Chtějí na sebe upoutat pozornost po skandálu zaviněném ministryní průmyslu a obchodu Novákovou, která se podvolila příkazu čínského ambasadora a nechala vyvést z...
více


9.4.2019 Biopaliva navzdory rozumu

Vláda odmítne novelu zákona, která by měla zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzínu a motorové nafty. Novelu navrhují Piráti a podporuje ji čtyřicet opozičních poslanců. Vláda je proti. Jistě v tom hraje zájem Agrofertu spravovaného nezávislým týmem vedeným paní Babišovou.
více


8.4.2019 Evropu obchází strašidlo…

Ale ne, zapomeňme na Komunistický manifest a ono to ani není strašidlo. Spíš je to projekt ve stádiu jednání. Evropská komise navrhuje opatření, jemuž se začalo říkat digitální daň a zmínila se o tom v neděli v televizi i naše Venezuela Maláčová.
více


6.4.2019 39 do voleb

Devětatřicet subjektů usiluje o uplatnění v Evropském parlamentu. Posledně to bylo o jedno uskupení méně, účastnilo se osmnáct procent voličů. Ta čísla nabízejí groteskní interpretace. Je příliš laciné se k nim uchýlit
více


5.4.2019 Ministři zahraničí a NATO

Ve Washingtonu se sešli ministři zahraničí členských států NATO. Aliance nepochybně patří k západním institucím, které zatím nepodlehly destruktivním trendům, jež se dají charakterizovat přirovnáním k muži, který sedí na větvi a řeže si ji pod sebou pilou. Nezpochybnili žádné z vytčených cílů,...
více


4.4.2019 Pomíjivá nesnáz

Je o takové nešikovné, vypisovat celé jméno Václav Klaus mladší, snazší bychom to měli, kdybychom přejali tradiční číselné označení. Tak třeba Ten Microsoftí Bill Gates je ve William Henry Gates III, jeho tatínek byl právník a následně filantrop William Henry Gates II, takže Václavu Klausovi, o...
více


3.4.2019 Piráti k Macronovi?

Eurovolby se blíží. Nezájem valné části veřejnosti se dá očekávat. Je to škoda, protože vše naznačuje na hluboké změny v rozložení evropského parlamentu. Ten má zásadní vliv i na to, co se děje u nás
více


2.4.2019 Devadesátiletý Milan Kundera

Když navštívíte kdekoli na světě seriózní knihkupectví, najdete v něm knihy českého spisovatele Milana Kundery. Právě oslavil devadesátiny, to je docela slušný věk, pěkná příležitost k blahopřání.
více


1.4.2019 Zuzana Čaputová zvítězila

Podle očekávání zvítězila ve slovenských prezidentských volbách Zuzana Čaputová, představitelka liberálně demokratického střihu západního typu. V tomto smyslu se mnoho nezměnilo, už její předchůdce Andrej Kiska se k tomuto slovu hlásil. Už podruhé se tedy stalo, že Slováci volili navzdory...
více


30.3.2019 Bělobrádek odešel, nastupuje Výborný

Lidovci volili nové vedení. Místo očekávané volby Mariana Jurečky, veřejnosti známého coby ministra zemědělství, delegáti zvolili poslance Marka Výborného. Bělobrádek odchází s poukazem na vyčerpání a přání věnovat se rodině, roli jistě hraje i jeho zdravotní stav.
více


29.3.2019 Svinstvo v benzínu

V době, kdy se na automobilový průmysl valí pohroma stručně charakterizovatelná slovy „zelené nesmysly z Bruselu“, poslanci za Piráty předložili návrh zákona omezující přidávání biopaliva do benzínu.
více


28.3.2019 Hlavu na špalek

Stěhování z Downing st. 10 nabídla Theresa May poslancům výměnou za schválení rozvodové smlouvy s EU. Vytýkají této dámě slabé vůdcovství. Nuže, slabý vůdce se pozná podle toho, že přijde silný vůdce a toho slabého vyhodí. To se nestalo.
více


27.3.2019 Pravda o Karkulce

Evropský parlament, který bude bezpochyby vyměněn už brzy, po jarních eurovolbách, jako zdechající kobyla svým kopytem vykonal ještě jednu ránu, odsouhlasil směrnici pro regulaci internetu.
více


26.3.2019 Americké otazníky a vykřičníky

Zahraniční agenda se nám vtírá sem, do prostoru obvykle vyhrazeného pro domácí události. Ale nelze jinak. Tak především, vyšetřovatel Robert Mueller po dvaadvaceti měsících vyšetřování dospěl k závěru že Donald Trump nekoordinoval ruské vměšování do amerických voleb.
více


25.3.2019 Ještě k brexitu

Momentálně se neví, zdali se vláda Theresy May dočká večera, tudíž jakékoli mudrování má ještě menší smysl než kdykoli před tím. Využiju tedy aktuálního bezvětří, abych oponoval polemickému článku Petra Boudy „Co je a co není důsledek brexitu“ z víkendového vydání Psa. Autor zásadně nesouhlasí s...
více


23.3.2019 Sláva, koza žije!

Znáte to, jak se to dělá, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Jedna z oblíbených lahůdek pro zalíbení se obecenstvu je referendum. Pod heslem „Lidé mají právo rozhodovat“ se lísají voličům do přízně socialisté (s nosními dírkami na hladině), samozřejmě Piráti a taky ANO, které už slíbilo,...
více


22.3.2019 Nůž na krku

Nejdřív dohodu a pak odklad, to je vzkaz sedmadvacítky britskému parlamentu, tomu politickému tělesu, jemuž ve středu premiéra Mayová v projevu k národu přišila odpovědnost za dosavadní chaos. Zdá se tedy, že za týden, tedy 29. března 2019, se opravdu dočkáme tvrdého odchodu Británie z Evropské...
více


21.3.2019 Macronovy vidle a vidle Mayové

Bude to ve čtvrtek na evropském summitu husté. Británie oficiálně požádala „drahého Clauda“ o odložení brexitu do 30. června. Andrej Babiš už avízoval, že britskou žádost bude Česko podporovat. Německo má výhrady a Francie, jak se proslýchá, je proti. Přitom je třeba jednomyslného schválení. Kdopak...
více


20.3.2019 Co plodí brexity

Vyjednávání o brexitu se mění čím dál víc ve frašku a sestřihy projevů spíkra Dolní sněmovny Bercowa se sdílejí coby groteska. Přitom právě Bercow se projevil jako klíčová figura, když poukazem na ustavení ze začátku sedmnáctého století odmítl další hlasování o rozvodové smlouvě s EU.
více


19.3.2019 Velká výzva

Premiér Andrej Babiš se netají svým rezervovaným přístupem k evropskému, zvláště pak německému třeštění kolem elektromobility. V pondělí se vládní představitelé setkali se zástupci automobilového průmyslu. Podle Babiše vláda nepočítá s finanční podporou pro nákup elektromobilů soukromým osobám.
více


18.3.2019 Václav Klaus mladší vyhozen z ODS

Tak tedy k tomu došlo a není to nic radostného, ODS vyloučil Klause juniora z partaje. Jistěže to nepříjemně připomíná staré časy. Nicméně junior byl natolik jinde svými postoji, že by od něho bylo seriózní, kdyby odešel a založil vlastní formaci.
více


16.3.2019 Klaus mladší před vyhazovem

Aféra kolem VKml by nemusela být tak přitažlivá, kdyby eurovolby nepřešlapovaly za dveřmi. Přitom právě postoj k Evropské unii je jádro sporu. Eurorealistická ODS podporuje reformní koncept, kdežto VKml je stoupencem názoru, že je EU nereformovatelná, a tudíž není pro Česko jiné řešení, než...
více


15.3.2019 Bouře ve sklenici ODS

Jak to tak vypadá, Fiala vyhodí Václava Klause mladšího ze strany. Rozepře trvají už delší dobu, ale opravdový shitstorm nastal poté, kdy provinilec přirovnal schvalování zákonů předkládaných Bruselem v naší sněmovně k proceduře, kdy za války židovští výboři sestavovali pořadníky pro německé...
více


14.3.2019 Kauza? Ne. Účelovka, možná

Tak daleko to ještě nedošlo, o účelovce se Andrej Babiš nezmínil. Nicméně oznámil veřejnosti, že se média snaží vytvořit obraz aféry a že ve skutečnosti je Jaroslav Faltýnek pouhým svědkem, kdežto podezření že leží na Petru Rafajovi, šéfovi ÚOHS, a na šéfovi firmy Kapsch.
více


13.3.2019 Brexit v mlze

Kolébka parlamentní demokracie nadále připomíná blbinec. V úterý neschválila dohodu o brexitu a ve středu nejspíš neschválí odchod Británie z EU bez dohody, aniž by bylo jasné, jak by měla eventuální dohoda vypadat
více


12.3.2019 To by se to vládlo

Tak si to asi říká nejen v těchto dnech Andrej Babiš, říká si to pro sebe a někdy i nahlas. Vládl by skvěle, kdyby mu do toho jiní nezasahovali. Faltýnkova aféra přišla velmi nevhod právě ve dnech, kdy Babiš prokázal svou schopnost oslovovat mocné tohoto světa.
více


11.3.2019 Z Ameriky do Polska

Zatímco mu doma doutná aféra Faltýnek, premiér Babiš po návratu z Ameriky slavil v Polsku výročí vstupu prvních bývalých členů Varšavské smlouvy do NATO. Stalo se to 12. března 1999 a posměváčkové říkali, že „zasloužil se agent Kato, že jsme také členy NATO“.
více