12.2.2019 | Svátek má Slavěna


26.1.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Co bylo ukradeno, musí býti zdaněno

Jan Kovanic
Vládní kryptokoalice (ANO, ČSSD, KSČM) s přicmrndnutím SPD přijala ve středu ve sněmovně komunistický návrh na zdanění „církevních restitucí“. Ten zákon není komunistický jen tím, že ho navrhli komunisté.
více


16.1.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Palach to dokázal

Jan Kovanic
Jak může někdo urážet památku Jana Palacha tím, že bude říkat, že komunisti jsou vlastně demokratickou stranou?
více


12.1.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Sbohem, Slovensko

Jan Kovanic
Byl pátek 17. července. Na slovenských horách a na slovenských náměstích vzplály vatry svobody. Slovenský národ se právě vymanil z nesvobody.
více


5.1.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak plním předsevzetí

Jan Kovanic
Moje obvyklé novoroční předsevzetí je nedávat si novoroční předsevzetí. A pět z pěti přečtených článků v silvestrovských novinách mi dává za pravdu – jde jen o cestu do pekel. (No, i když jde možná o pět článků, napsaných/opsaných podle jednoho zdroje.) Existuje prý celkem tucet (12) hlavních...
více


2.1.2019 ŠAMANOVO DOUPĚ: 2035

Jan Kovanic
Tisíckrát nic umořilo osla, a tisíc drobných pochybení a flákáren, které jsou v normálních podmínkách zanedbatelné, způsobilo katastrofu. Jako katastrofu hodnotím energetickou kalamitu, starou právě čtyřicet let.
více


29.12.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Můj Štědrý den

Jan Kovanic
Když se něco píše už 20 let, tak je to tradice. Ale také závazek. Takže své slohové cvičení vyrobím i letos.
více


22.12.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ježíšek je

Jan Kovanic
V této předvánoční době jsem si při snídani pustil v chytré telce pořad, který se vysílal předcházející večer, kde se také debatovalo o Ježíškovi. Tedy ne o INRI, ale o tom kouzelném děťátku jezulátku, které nosí dárky hodným dětem pod stromeček.
více


12.12.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Předčasné Vánoce

Jan Kovanic
Brno je zlatá loď, hlavně takhle když v tam probíhají vánoční trhy. Nebyl to sice hlavní důvod, proč jsem je předminulý víkend navštívil, ale byl to milý důvod.
více


5.12.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Špioni mezi námi

Jan Kovanic
„Rezignace na suverenitu České republiky.“ Takto alarmuje Bezpečnostní informační služba (BIS) ve své výroční zprávě, která upozorňuje na stále silnější přítomností agentů Ruska a Číny u nás a na to, že naši politici tento fundamentální problém opomíjejí.
více


28.11.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Válečné moře

Jan Kovanic
„Rusko varuje Ukrajinu před pokusy o revizi statusu Azovského moře jako vnitřních vod dvou zemí*, jež jsou v rozporu s mezinárodním právem“**, praví se v prohlášení Ministerstva zahraničí Ruské federace.“ A také:
více


21.11.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: O tom zachování náboženského smíru

Jan Kovanic
Neviditelný pes zveřejnil v sobotu článek Právo dle koránu od Soerena Kerna, převzatý z webu Gatestone Institute. Pro ty, co nečtou o víkendu, stručné shrnutí.
více


17.11.2018 LIDICE: Říšská nacistická orlice tu má „na růžích ustláno“

Antonín Nešpor
Antonín Nešpor
Myslel jsem si, že doby, kdy nad Lidicemi vlála vlajka s hákovým křížem, jsou pryč i s vesnicí, kterou nacisté srovnali se zemí. Myslel jsem si, že v nových Lidicích už bude jen a jen všechno bez ideologických kiksů, zvláště pak po sametové revoluci.
více


14.11.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Věci mezi anténou a uzemněním

Jan Kovanic
Tak říkal jeden můj kolega elektrotechnik a radioamatér těm věcem, o kterých normální lidé a Shakespeare říkají, že jsou mezi nebem a zemí.
více


7.11.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Vítejte v autoritativní demokracii

Jan Kovanic
Celé září až do 10. října jsem psal o hrdinné odvaze československých občanů, již byli připraveni brániti svou vlast a za její svobodu a demokracii též padnouti. Ta vlast, na kterou můžeme být hrdí skončila na podzim roku 1938.
více


31.10.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ticho strachu

Jan Kovanic
Minule jsem tu zveřejnil třicet let starý text k 28. říjnu, který jsem tehdy v osmaosmdesátém odlehčoval jistou sarkastickou ironií („dítě bylo mokré, ačkoli nepršelo“ – po útoku hasičských stříkaček).
více


27.10.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ten vítr, co začal právě vát

Jan Kovanic
Na Václavském náměstí dne 28. X. 1988 v 15 hodin se bylo lze jen těžko pohybovati. Na všech přístupech k náměstí stáli uniformovaní příslušníci a namátkově si zapisovali individua. Kol nich proudily davy mládeže, důchodců, neuniformovaných příslušníků a rodinek s dětmi.
více


24.10.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jaký to význačný den!

Jan Kovanic
28. října 1918 se na liberecké radnici ženil můj židovský dědeček Otakar (Otto) Kovanic s mou křesťanskou babičkou Emilií (Emčou) Vobořilovou. Děda v té době sloužil v dolních libereckých kasárnách jako voják c.k. armády.
více


17.10.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Á, Bé, Cé, Dé..., transport jede

Jan Kovanic
Adolf Hitler prohlásil 30. ledna 1939 v Říšském sněmu, že výsledkem budoucí světové války bude „zničení židovské rasy v Evropě“.
více


10.10.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Úcta před důstojností člověka

Jan Kovanic
Pondělí 10. října 1938 je posledním dnem záboru československého pohraničí. Některé české obce se diví. Třeba Český Dub:
více


6.10.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Jeden stát vystřídá druhý...

Jan Kovanic
Čtvrtek 6. října 1938 je 12. mobilizačním dnem, šestým dnem plnění Mnichovského diktátu – a prvním dnem, kdy je po včerejší abdikaci Edvarda Beneše Československá republika bez prezidenta.
více


3.10.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Velký Ádův den

Jan Kovanic
3. října 1938 je pondělí. Podle Mnichovské dohody byl z těla Československa již včera odříznut kus masa I. pásma do hloubi 20-40 km na Šumavě (Volary, Kaplice, Český Krumlov) a kus v Jizerských a Lužických horách
více


29.9.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Husitsko-bolševický teror české soldatesky

Jan Kovanic
Zatímco Čechoslováci napjatě čekají, kdy se rozhoří skutečný boj, slétají se do Mnichova zástupci evropských velmocí, aby pomohli Hitlerovi naporcovat do chřtánu ještě živou oběť. Je čtvrtek 29. září 1938, čs. armáda zažívá pátý mobilizační den. Den, na který je naplánován konec mobilizace.
více


26.9.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mobilisace – den Jedna, den Dva

Jan Kovanic
Před 80 lety zažil náš národ jeden ze svých hvězdných okamžiků. Všeobecná mobilisace! Přece jen se budeme Hitlerovi bránit. Po dlouhých měsících ustupování a přijímání různých ultimativních požadavků, se pod tlakem veřejnosti ustanovila vláda generála Jana Syrového.
více


22.9.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Mobilisace – den Nula

Jan Kovanic
Před 75 lety zažil náš národ jeden ze svých hvězdných okamžiků. Všeobecná mobilisace! Po dlouhých měsících henleinovských provokací i ozbrojených útoků, řízených z Berlína, po nátlaku Hitlera i našich západních spojenců, vyhlásila den stará vláda generála Syrového 23. září 1938 hodinu a půl před...
více


19.9.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Shovívavost není na místě

Jan Kovanic
Na čtvrtek 22. září 1938 byla na protest proti oznámenému odstoupení pohraničí ve prospěch Hitlerova Německa vyhlášena generální stávka. Její organizace byla živelná, ale úspěšná, jako tradičně vždy, když jde v zemích Koruny české o masivní průšvih.
více


15.9.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Podvodníci s časem

Jan Kovanic
Pro podvodné obchody existuje pojem „obchodníci s deštěm“. No, většinou nějaký déšť nakonec přece jen přijde. Ale současní eupodvodníci obchodují se „zimním časem“ – který ve skutečnosti neexistuje.
více


12.9.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zářijové události 1938

Jan Kovanic
Letošní historické vzpomínání na slavné osmičky se poněkud vyhýbá osudnému a ostudnému roku 1938. Jó, Mnichov, tam jsme se vzdali. Oni, naši vůdci se vzdali. Naši spojenci nás zradili. Hamba, hamba. Raději nevzpomínat.
více


8.9.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: V životě jsem neslyšel takovou sprostotu

Jan Kovanic
5. září 1938 československá vláda pod tlakem událostí v podstatě přijala osm nestydatých sudeťáckých karlovarských bodů.
více


5.9.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Nedoceněná humanita Edvarda Beneše

Jan Kovanic
Před sedmdesáti lety, 3. září 1948, zemřel Edvard Beneš, jedna z velkých osobností našich dějin. Člověk mnoha zásluh a mnoha omylů. V první světové válce pomáhal Masarykovi stvořit Československo, ve druhé ho dokázal obnovit. Bez Beneše by náš stát neexistoval. Snad i proto mu nadávali komunisti i...
více


29.8.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Hořkost chmele

Jan Kovanic
V Liberci proběhly už první pohřby obětí srpnového „vstupu vojsk“, úspěšná generální stávka. Československá delegace v čele se soudruhem prezidentem Svobodou, hrdinou Sovětského svazu, odletěla do Moskvy zachránit Dubčeka a ostatní unesené představitele před zastřelením.
více


25.8.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Ztraceno ve střihu

Jan Kovanic
Teď už snad mohu prozradit, s kýmže jsem to byl před šesti týdny v Liberci natáčet vzpomínky na Srpen 1968, aniž bych parazitoval na dobrém jméně České televize. Jo, s tímhle médiem jsem se vezl do Liberce.
více


22.8.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zase Srpen

Jan Kovanic
Před padesáti lety jsem ve svém rodném Liberci zažil jeden z hvězdných okamžiků našeho národa, bohužel trval jen šest dní. Šest dní trvala nejen „pasivní rezistence“, ale i spontánní odpor proti okupačním vojskům.
více


15.8.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Temná energie H-Systemu

Jan Kovanic
(Popularizační výklad k jeho dvěma limitním stavům s ohledem na okrajové podmínky temného miliardáře a jasného komunistického prokurátora)
více


27.7.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Židé za spravedlivý mír

Jan Kovanic
Byl jsem ve středu v Maiselovce na diskusi o té podivné petici českých „Židů za spravedlivý mír“, kteří „odmítají vojenskou okupaci palestinských území“ a volají po tom, „aby bylo okamžitě zabráněno masakrům na izraelsko-palestinských hranicích“.
více


21.7.2018 MOBY DICK: Naše kuriosity

Moby Dick
„Plno kuriosit, pánové, plno! Kdo je přítelem srostlých dvojčat, dvouhlavých telat a podobných krás, nechť se jde podívat na zbořený dům v Mikulandské. Jinde to člověk ani nevidí!
více


18.7.2018 ŠAMANOVO DOUPĚ: Zažít Liberec

Jan Kovanic
Vlastně ne celý Liberec, jenom jeho radniční náměstí. Původně Staroměstské náměstí, to když na něm stál ještě první liberecký rathaus. Základní kámen byl položen 1599, do čtyř let byla radnice komplet, včetně osmiboké věže.
více