12.2.2019 | Svátek má Slavěna


8.2.2019 FILM: Václav Vorlíček a spisovatelé

Ivo Fencl
První spisovatel, s kterým nedávno zesnulý Václav Vorlíček (3.6.1930-5.2.2019) pomyslně spolupracoval, byl „sám“ Jindřich Šimon Baar (1869-1925).
více


7.2.2019 KULTURA: Politická agitace v divadle

Zdeněk Lanz
Čtenáři pátečního (25. ledna 2019) Českobudějovického deníku si na straně dvě nemohli nevšimnout titulku Jiří Šesták je zpátky v divadle.
více


5.2.2019 ESEJ: O otrokářství psát nesmíš aneb Antiomluva

Marian Kechlibar
Amélie Zhao je dívka z Pekingu, která nyní žije ve Spojených státech amerických. Od dětství toužila stát se spisovatelkou a podle všeho psát umí. Nakladatelství Delacorte Press s ní uzavřelo smlouvu na tři romány v hodnotě 500 000 dolarů. První z nich, „Dědic krve“ (Blood Heir) měl vyjít letos v...
více


8.2.2019 FEJETON: Osudy knih

Vladimír Karpenko
Hlídali jsme vnuka, prvňáčka. Škola odpadla. Chlapec seděl u stolku a pilně pracoval – psal cosi na lístky tvořící malou knížku. Na můj dotaz odtušil, že je to deník, prý z něj bude číst své mladší sestře.
více


2.2.2019 ÚVAHA: Strojmír

Luděk Frýbort
Vojvoda Strojmír uprchnuv od národa svého, dlouhým vyhnanstvím v cizině zapomněl svou řeč, vypráví kronika tzv. Kristiána k době prvního historicky doloženého Přemyslovce, knížete Bořivoje…
více


1.2.2019 POVÍDKA: Nový člověk

Martin Regner
Když se po smrti Gottwalda stal Antonín Zápotocký prezidentem a nastěhoval se do Pražského hradu, myslel si, že bude pro čs. komunisty stejně zářivou hvězdou, jako byl jeho předchůdce, a všechno, co řekne, bude pro ně svaté.
více


30.1.2019 FEJETON: Oživení v sále

Ondřej Neff
Mrazivou atmosféru poslední lednové dekády ohřál veselím návrh nového zákona o státním jazyce. Předložili ho komunisté a hned v první větě sekli hrubou chybu.
více


26.1.2019 FILM: Ve vleku touhy po důstojnosti

Jaroslav E. Sýkora
film kamera
Každý leden již od roku 1992, tedy od pádu Berlínské zdi a rozpadu Sovětského svazu, Židovské muzeum v New Yorku a Filmová společnost Lincolnova centra pořádají filmový festival Jewish New York (NYJFF).
více


25.1.2019 POVÍDKA: Setkání na mostě

Martin Regner
František Ladislav Hek zase jednou přicestoval do Prahy. Obchodní záležitost mohl vyřídit písemně, ale on se chtěl znovu podívat do míst, kde strávil svá studentská léta a zažil řadu vzrušujících událostí.
více


24.1.2019 KNIHA: Televizní seriály podle Tomáše Vyskočila

Ivo Fencl
Bezmála dvacet let píše Tomáš Vyskočil (*1979) o filmové a televizní produkci a deset roků je tomu, co založil web Edna.cz o televizních seriálech.
více


23.1.2019 JAZYK: Čeština pro blpce

Karel Bečka
Nedávno jsem zahlédl zprávu, že Ústav pro jazyk český uvažuje o reformě pro zjednodušení téhož.
více


17.1.2019 VZPOMÍNKA: Před deseti lety zemřel nejen Kaplický...

Karel Hvížďala
Bohužel měl Johan takovou povahu, že nemohl-li dělat, co chtěl, trpěl depresemi. Byl buď úplně nahoře, nebo úplně dole....
více


11.1.2019 POVÍDKA: Buď připraven

Martin Regner
Za vlády Vladislava II. stály proti sobě dva tábory – na jedné straně katolíci a umírnění kališníci, na druhé nesnášenliví kališníci.
více


11.1.2019 OSOBNOST: Poetický teolog Milan Balabán

Jan Schneider
Zemřel stár a syt dnů, po životě plném příběhů a situací škály až k nevíře pestré. Milan Balabán vytvrzoval své teologické postoje osobní integritou. Takto životem oprubovaná teologie však Balabána zpětně nabíjela energií a inspirovala jeho poezii.
více


7.1.2019 FILM: Běloruský prezident jako megaloman a zabiják dětí

Ivo Fencl
Pokud představíte psychopatického prezidenta Běloruska jako zadumaného vydavatele rozkazů typu „vyhlaďte Lidice“, kinosál ho mít rád nebude. Už je to ale spornější, hraje-li jej specialista na zlouny Gary Oldman.
více


4.1.2019 OSOBNOST: 50 let od smrti básníka a psychologa Zbyňka Havlíčka

Pavel Čepický
poezie literatura
Lze-li v české poezii někoho oprávněně označit jako „prokletého básníka“, je to právě on. Že je širší veřejnosti téměř neznám a že není zastoupen dokonce ani v žádné knížce označující se za antologii českých prokletých básníků, k tomu tak nějak patří.
více


4.1.2019 GLOSA: Uvědomělá tvorba

Robert Troška
Tak jsem měl po delší době chuť podívat se na akční film s honičkami, hrdinstvím „klaďasů“ a střílením padouchů. Pustil jsem si nahraný film Zabijákův osobní strážce (koprodukce USA a tří dalších států) z roku 2017 natočený v evropských exteriérech (Londýn, Amsterdam, atd.).
více


2.1.2019 POVÍDKA: Zahrada

Olga Ajvazová
Olga Ajvazová
Ocitla jsem se v nádherné zahradě, která se zdá být nekonečná.
více


2.1.2019 MÉDIA: Štědrovečerní Kouzelník Žito...

Karel Kříž
Málokdy se pouštím do recenzí „uměleckých děl“ z českého televizního světa, ale prime time ČT na Štědrý večer je přeci jen alespoň minimálně k zamyšlení.
více


1.1.2019 KNIHA: Cesta na Západ

Lukáš Petřík
Knihu Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha jsem dostal od svého kamaráda Libora, který mi ji přinesl na „trident“ na Karlov a chválil ji snad až do nebes. A myslím, že nepřeháněl.
více


29.12.2018 KULTURA: Krátké ohlédnutí

Petr Fiala
V roce 2018 jsme měli v ČR možnost zhlédnout několik mimořádných výstav, z nichž se zmíním o dvou, pořádaných Národní galerií: Úšklebek století (mapující dílo Jiřího Koláře) a František Kupka 1871–1957.
více


28.12.2018 POVÍDKA: Nástupci

Martin Regner
V dubnu roku 1950 povolal Gottwald k sobě na Pražský hrad své spolupracovníky na poradu. Dostavili se: předseda vlády Zápotocký, generální tajemník KSČ Slánský, ministři Kopecký a Čepička a vedoucí komunistů v Praze Novotný. Sotva začali, nakoukla dovnitř paní Marta.
více


26.12.2018 KULTURA: Vánoční rituály a jejich proměny

Karel Hvížďala
Vánoce jsou jen jednou z podob oslav zimního slunovratu. Ten připadá většinou na 21. prosince a je vítacím ceremoniálem příchodu prodlužujících se dní, které signalizují blížící se jaro. Oslavy kolem tohoto data byly od nepaměti spojeny s rituály.
více


26.12.2018 PIVO: Pivní módy

Ladislav Jakl 1
Módě podléhá úplně vše, oblečení, účesy, nábytek, karosérie aut. A nutně tedy i piva. I když u piv jsou ty módní vlny poněkud specifické.
více


26.12.2018 FILM: Tenkrát na Západě před 50 lety

Tomáš Vodvářka
Všichni si to pamatujeme. Malé nádraží ve Flagstone kdesi v prérii. Trojice banditů, odpudivých na první pohled, čeká na příjezd sympaťáka Harmoniky, aby ho na příkaz šéfa Franka zabili.
více


25.12.2018 PIVO: Udělejme ze servírování piva obřad

Ladislav Jakl 1
Pivo je v kvalitních podnicích u nás Popelkou. Ještě pořád je možné v baru s nejluxusnějšími karibskými rumy, single-malt whisky nebo nejskvělejšími víny světa natrefit na ty nejobyčejnější masové pivní tituly.
více


25.12.2018 POVÍDKA: Dárek pro maminku

Tomáš Kubín
Sametově blyštivý zelený balicí papír v celé kráse vynikne až večer, ve světle svíček. Dal jsem si záležet, pečlivě jsem podle rozměrů balíčku papír přistřihl na takovou velikost, aby mi přesně po stranách záhyby vyšly do rafinované skládanky.
více


25.12.2018 KNIHA: Bartoška nadělil Kunderovi k Vánocům audioknihu

Karel Hvížďala
A nejen to, právě vydaná nahrávka Nesnesitelné lehkosti bytí je i dárkem Milanu Kunderovi k blížícím se devadesátinám, které oslaví v příštím roce na apríla v Paříži, kde žije od roku 1975.
více


25.12.2018 JAZYK: O předponách z obou konců

Josef Vaňka
školství tabule
Tenkrát v obecné, dnes bychom řekli „na základce“, platilo, že věci se berou se stolu, leží-li na stole, a naopak, leží-li v zásuvce, berou se ze stolu.
více


24.12.2018 POVÍDKA: Setkání

Tomáš Vodvářka
„Neměl byste cigaretu, pane?“ ozval se za mnou hlas, když jsem míchal lžičkou cukr v punči u stolečku na náměstí uprostřed vánočního jarmarku.
více


22.12.2018 KNIHA: Rudý hladomor

Jan Handl
Jaké jiné oblasti než východní Evropě se může ve své novince věnovat Anne Applebaumová, historička a novinářka proslulá skvělou knihou o Gulagu, že? Rudý hladomor popisuje dění na Ukrajině mezi světovými válkami.
více


21.12.2018 FEJETON: Půjdem spolu do Betléma

Jiří Hrdlička
Doba předvánoční nám kromě záplavy více či méně dojímavých reklam přesvědčujících nás o tom, co by všechno nemělo chybět pod stromečkem a co všechno nutně potřebujeme koupit, abychom si o svátcích zkazili žaludek, přináší také připomenutí, proč to všechno vlastně děláme, tedy připomenutí radostné...
více


19.12.2018 KULTURA: Plantážníci, už je nám 80 let

Zbyněk Petráček
Dokážete z hlavy vyjmenovat pět mužů 28. října? Ta otázka má úskalí i v roce, kdy se upomíná sto let nezávislosti. Leckomu se do odpovědi připlete Masaryk, Beneš nebo Štefánik, ačkoliv ti byli 28. října 1918 ještě v exilu.
více


14.12.2018 RABŠTEJN: Faráři

Martin Regner
Oblíbenec krále Jana Lucemburského Oldřich Pluh koupil kolem roku 1330 rabštejnské panství a postavil si na skalnatém ostrohu hrad. Náležela k němu kaple sv. Matouše, kterou měl na starosti plebán Johann. Pod hradem pak Oldřich Pluh založil i město a osídlil je lidmi s okolních vesnic.
více


8.12.2018 KNIHA: Století Miroslava Horníčka

Petr Adler
Začnu od konce: každý, kdo chce pochopit kulturní dění bývalého Československa a dnešní České republiky, by si tuhle knížku měl přečíst. Někdy i s tužtičkou v ruce.
více


7.12.2018 RABŠTEJN: Hrabata Lažanští

Martin Regner
Šlechtická sídla v Čechách často měnila své majitele a ani Rabštejn nebyl výjimkou - během sedmi staletí se tu vystřídalo 18 rodů! Proto je sympatické, že rod Lažanských z Bukové vlastnil Rabštejn po šest generací 197 let, až do hořkého konce.
více