12.2.2019 | Svátek má Slavěna


11.2.2019 EKONOMIKA: Vládní ghetto v Letňanech

Vladimír Simanov
Delší dobu usiluje předseda vlády o výstavbu vládního ghetta v Letňanech, a v současnosti se zdá, že realizaci jeho převratné myšlenky nic nezabrání.
více


9.2.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Patrik Hudec
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 4. 2. 2019.
více


8.2.2019 EKONOMIKA: Euro jako automobil

Pavel Kohout
Měnová politika centrálních bank se dá nejlépe přirovnat k jízdě v automobilu. Pokud jedeme z mírného svahu, je třeba brzdit, abychom se nerozjeli příliš rychle.
více


8.2.2019 NĚMECKO: Díra čili Das Loch

Marian Kechlibar
Německé hospodářství v posledním půlroce významně zpomalilo. Třetí kvartál roku 2018 skončil dokonce mírnou kontrakcí (-0,2 % proti předešlému kvartálu), čtvrtý pak šnečím růstem 0,1 %.
více


6.2.2019 POTRAVINY: Riziko nepochází jenom z Polska

Petr Havel
Současná kauza kolem polského hovězího masa, která odstartovala zdokumentovanou praxí na polských jatkách, odkud bylo bez patřičné kontroly uvolněno maso do tržní sítě, plní již týden stránky tuzemských médií.
více


5.2.2019 EKONOMIKA: Čínská hrozba

Vladimír Simanov
Čína zaútočila! Hybridní válka je tady! Čína odposlouchává naše ministry! Podobné titulky na nás útočí ze všech stran, a kdo na ně neraguje okamžitým rozšlapáním svého mobilního telefonu Huawei, ohrožuje národní bezpečnost!
více


4.2.2019 EKONOMIKA: Vláda prý zlevní vodu

vodovod kohoutek
Vláda podle TV Nova zlevní vodu. Chce snížit současnou patnáctiprocentní výši DPH. Spíš než o zlevnění ale půjde o odstranění „anomálie vody“.
více


2.2.2019 BIG EXPERT: Akcie

Jan Berka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 1. 2019.
více


1.2.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jakub Švábenský
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 28. 1. 2019.
více


1.2.2019 ENERGETIKA: Uhlí, vystupovat!

Zbyněk Petráček
Jezdíte-li autobusem, znáte nápisy typu „tyto dveře slouží jen pro vystupování“. Připomínají, že i německou energetickou politiku razí slovo „vystupovat“.
více


31.1.2019 ENERGETIKA: Odpolitizujme debatu o jaderném tendru

Tomáš Jirsa
Ve veřejné debatě se pravidelně objevuje téma zakázat Rusku a Číně účast v tendru na stavbu nové jaderné elektrárny v Česku.
více


31.1.2019 EKONOMIKA: Apple a Huawei – jak se to nerýmuje

Jan Bartoň
Čínská společnost Huawei dosáhla takového postavení, že již ohrožuje další giganty v podnikání v oboru. Boj s Huawei je veden všemi dostupnými prostředky včetně neobchodních opatření.
více


29.1.2019 EKONOMIKA: Nejsou lidi…

Vladimír Simanov
Neuplyne jediný den, abychom v televizním zpravodajství nesledovali v přímém přenosu něčí nářek, že chybí řidiči, zdravotní sestry, státní úředníci a kdovíkdo další, a že nepomáhá ani zvyšování platů a zaměstnanecké benefity.
více


28.1.2019 EKOLOGIE: Globální oteplování není náš problém

forest les
Globální oteplování postupuje a bude postupovat dál. Bez ohledu na naivní úsilí Evropy. Produkci CO2 ovládá (spolu s USA) Čína, Indie a další přelidněné asijské státy a Evropa, která produkuje pouhých 10 % světového CO2 nemá šanci na oteplování nic změnit, i kdyby se pro samé úspory hospodářsky...
více


29.1.2019 EURO: Dvacet let zanikání

Luboš Smrčka 1
Společná evropská měna oslavila nedávno dvacet let. Kdybychom vzali doslova její kritiky, tak šlo o dvacet let zanikání. Už by tu s námi dávno a dávno neměla být. A přesto – stále tady je a popravdě to na brzký konec nevypadá.
více


26.1.2019 EKONOMIKA: Tento svět není pro chudé

Jan Vitek
Jedno procento obyvatelů Země je bohatší než všichni ostatní pozemšťané dohromady. Víc jak tři miliardy chuďasů musí vyjít s necelými dvěma půl dolary denně a půldruhé miliardy bídníků jen s dolarem a dvacet pěti centy.
více


26.1.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jaroslav Brychta
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 1. 2019.
více


25.1.2019 BIG EXPERT: Akcie

Libor Stoklásek
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 21. 1. 2019.
více


25.1.2019 EKONOMIKA: Americká ropa jako mandelinka

Jan Bartoň
I když už globální oteplování neprobíhá a bylo nahrazeno termínem „změna klimatu“, stále platí, že některé státy mají v médiích „lepší postavení“. Za klimatickou katastrofu tak mohou podle ochránců klimatu Spojené státy.
více


24.1.2019 EKONOMIKA: Trump letošní Davos vynechává...

Lukáš Kovanda
Letošní Světové ekonomické fórum v Davosu, které se koná tento týden, se musí obejít bez účasti osoby, o níž se tam bude bezesporu nejčastěji diskutovat.
více


4.2.2009 GLOSA: Jak ušetřit miliardy

Václav. J. Kunft
česká koruna
Je obecně známo, že za státní, potažmo krajské nebo obecní zakázky se platí úplatek ve výši od tří do deseti procent v závislosti na celkové hodnotě zakázky.
více


22.1.2019 EVROPA: Další výmysly o EU?

Luboš Zálom1
Ekonomická celebrita Tomáš Sedláček se nedávno vyjádřila, že „EU je narozdíl od Británie jednotná a narozdíl od USA funkční.“ Dodala také, že po brexitu „Británie bude méně suverénní“.
více


22.1.2019 KŮROVEC: Mlčeti zlato…

Vladimír Simanov
Až do loňského dubna se media rozplývala chválou, jak skvěle se „lesům v naší republice v posledních letech daří“. Aby ne! Chvála byla žádoucí. Bylo 100. výročí vzniku republiky a 25 let od založení Lesů České republiky, s. p.
více


18.1.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Jan Němeček
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 14. 1. 2019.
více


15.1.2019 EKONOMIKA: Rozpad EU na obzoru

Josef Lebduška
Rojí se předpovědi, co vše nás čeká v roce 2019. Jedna z takových tvrdí, že po nastartování 25. slunečního cyklu, vznikne ohromná sluneční bouře a ta zasáhne zemi. Prý tím bude většina satelitů vyřazena z provozu, což způsobí v našem světě závislém na GPS nepopsatelný chaos.
více


14.1.2019 EKONOMIKA: Důchodový populismus znovu na scéně

Petr Holub1
Politici někdy říkají hodně nečekané věci, které kolikrát ani nemyslí vážně, proto je třeba jejich výroky pokud možno tolerovat.
více


12.1.2019 BIG EXPERT: Akcie

Martin Pecka
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 1. 2019.
více


11.1.2019 BIG EXPERT: Zahraniční trhy

Aleš Charvát
KURZY CZ LOGO
Názory expertů na budoucí vývoj na vybraných zahraničních trzích sledovaný prostřednictvím indexů a porovnání s českým kapitálovým trhem (PX) v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týdnu od 7. 1. 2019.
více


9.1.2019 EKONOMIKA: Rezervy projíme

peníze koruna
V minulém roce došlo v české fiskální politice k bezprecedentnímu opatření. Poslanci ANO a sociálních demokratů s pomocí komunistů přehlasovali veto senátu a celkovým počtem 102 hlasů podpořili vládní návrh.
více


8.1.2019 EKONOMIKA: Evropa není na recesi připravená

Pavel Kohout
Předpovědi, co se stane v příštích letech, jsou stále populární, neboť toužíme vědět, co nás čeká. Často se však nenaplní. Člověk má sklon prodlužovat právě se odehrávající trend.
více


7.1.2019 EKONOMIKA: Co zanecháme příštím generacím

Petr Holub1
Bilance rozpočtu na rok 2018 dopadla dobře. Příjmy jsou na úrovni výdajů, dokonce ještě o tři miliardy výše.
více


4.1.2019 EKONOMIKA: 20. výročí zavedení eura

Václav Klaus1
Zavedení eura (což je výstižnější dvojice slov než „projekt eurozóny“) není úspěchem. Naopak, stalo se to jedním z největších problémů celého projektu evropské integrace.
více


3.1.2019 SLOVENSKO: 10 rokov euro, 9 rokov kríza

Richard Sulík
Prvé mesiace po zavedení eura ľudia síce pociťovali zdraženie (čo stálo predtým 19 korún, potom stálo 99 centov a pod.), ale to sa počas roka utriaslo a výhody spoločnej meny sme si mohli začať naplno užívať.
více


3.1.2019 LESNICTVÍ: Toč se a vrč, můj kolovrátku…

Vladimír Simanov
Tyto verše Karla Jaromíra Erbena se mi vybavily 17. prosince 2018 při sledování Interview ČT24, v kterém zpovídala moderátorka Zuzana Tvarůžková Mgr. Richarda Brabce, místopředsedu vlády a ministra životního prostředí.
více


27.12.2018 PIVO: Jak se to pivo vlastně dělá?

Ladislav Jakl 1
Dnes si řekneme, jak se pivo tvoří. Ne, nebojte, nezahltím vás hromadou technologických detailů. Ale jsem názoru, že kdo pije pivo, měl by mít aspoň hrubou představu o tom, jak tahle tekutina vzniká.
více


25.12.2018 GLOSA: Budoucnost s pravděpodobností 86 %

Miroslav Pivoda 1
86 %! Takové úspěšnosti dosáhlo minulých 147 předpovědí Ray Kurzweila (v minulých cca 35 letech). Šlo ale většinou o předpovědi technologického charakteru (například v roce 1990 Ray předvídal, že v roce 1998 počítač porazí světového mistra v šachu, k čemuž ale došlo již v roce 1997).
více