12.2.2019 | Svátek má Slavěna


12.2.2019 PRÁVO: Kabelíkov v zapeklitých souvislostech

Zdeněk Jemelik 1
Trestní řízení soudní, vedené u Městského soudu v Brně senátem předsedy Michala Kabelíka proti obž. Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spol., tlačí předseda senátu neúprosně k rozsudku, třeba i za cenu výrazného krácení práv obhajoby (jakým je např. neprovedení spousty důkazů, požadovaných od...
více


12.2.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 500

Jan Čech
Pětsetkrát jsme se v úterý sešli na Neviditelném psovi. Bylo to víckrát, protože mezitím jsem psal i o letadlech a to má další číslování. Vzpomínky jsou některé i pohříchu současné.
více


11.2.2019 HISTORIE: Palachiáda trochu jinak

Václav Vlk st.
V až otravné smršti článků a úvah o činu Jana Palacha, kdy příběh líčí ti, co tam nebyli, hluboké úvahy rozvádí ti, co ani v nejmenším netuší, jaká byla tehdy atmosféra a mezi lidmi a hlavně na Filosofické fakultě UK.
více


11.2.2019 SPOLEČNOST: Rovnost, spravedlnost a struktura našeho světa

Roman Lenský
Trvalo nějaký čas, než jsem pochopil, že… svoboda je důležitější než rovnost, že snaha uskutečnit rovnost ohrožuje svobodu a že neexistuje-li svoboda, neexistuje rovnost ani mezi nesvobodnými lidmi. (K.R. Popper, Věčné hledání)
více


11.2.2019 PRÁVO: Absurdity kolem sporu Zeman - Peroutka

Marek Steiner
V roce 2015 podala vnučka Ferdinanda Peroutky proti České republice - Prezidenské kanceláři žalobu, ve které žádá, aby se žalovaná omluvila za prezidenta Ing. Miloše Zemana pro jeho výroky z ledna 2015.
více


9.2.2019 SPOLEČNOST: Po čem není poptávka

Petr Robejšek
V článku Jestliže je odpovědí Zeman a Babiš, jaká byla otázka? se Radkin Honzák ptá, je-li ve „slušné společnosti“ někdo, kdo dokáže oslovit ty, kteří volí Babiše a Zemana. O moji odpověď asi nestojí, ale já mu ji přesto poskytnu.
více


9.2.2019 PRÁVO: Meze respektu

Stanislav Křeček
Nejen s aktuální aférou „polského hovězího“, ale třeba i v souvislosti s problémy velkopěstíren psů a třeba i chovu koní se dostáváme k zajímavé otázce.
více


9.2.2019 SPOLEČNOST: Daně a jak na ně

Petr Andrle
Dopředu avizuji, že nejsem bezvýhradným zastáncem systému EET, ani příznivcem paušálního zdanění drobných živnostníků, jakkoli se mi zdá, že oba systémy mají něco do sebe. Nejlepší jsou ovšem vždy příklady ze života. Začnu tím starším.
více


7.2.2019 MÉDIA: Rada ČT zasluhuje odvolání

Petr Štěpánek
Problém ale není v tom, co Česká televize vysílá (i eurohujeři mají v demokracii právo říkat své bludy), nýbrž v tom, co všechno nevysílá, co selektuje, co překrucuje.
více


8.2.2019 SPOLEČNOST: Nakažlivé chování

Zdeněk Roller
Zdeněk Roller
Máme s ostatními živočichy více společného, než si přiznáváme. Tak třeba jeden prvek chování rozhodně stojí za zmínku: pro obratlovce s dostatečně vyvinutým mozkem, kteří žijí ve větších společenstvích, je velmi důležité takzvané nakažlivé chování.
více


8.2.2019 PRÁVO: Závěrečné řeči v Kabelíkově - 3

Zdeněk Jemelik 1
Během hlavního líčení v trestní věci proti obž. Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spol. u Městského soudu v Brně před senátem předsedy Michala Kabelíka dne 30. ledna 2019 dokončila obhájkyně Alena Kojzarová svou závěrečnou řeč zdůrazněním neúnosnosti dalšího držení jejího klienta ve vazbě a...
více


8.2.2019 SPOLEČNOST: Ohrožuje nás populismus a strach

Karel Hvížďala
Podíváme-li se na Českou republiku trochu z odstupu, třeba po párdenní návštěvě sousedního Německa, zahlédneme zřetelněji ohrožení, která na nás tady čím dál častěji číhají:
více


8.2.2019 MÉDIA: Poslanci mají příležitost zahájit změny v ČT

Robert Troška
Poslanecká sněmovna má nyní příležitost nastartovat reformu České televize, která bohužel již delší dobu pod vedením jejího generálního ředitele Petra Dvořáka neplní roli nestranné veřejnoprávní instituce.
více


7.2.2019 PRÁVO: Změny v bytovém právu?

Stanislav Křeček
Nemyslím, že je mnoho věcí, na kterých by se všichni zákonodárci shodli, ale o jedné to vím určitě: je to vědomí, že se zajištěním dostupného bydlení pro obyčejné lidi je to špatné a že problém se spíše zhoršuje, než radikálně a efektivně řeší. Přesto i změny právních poměrů by mohly situaci...
více


7.2.2019 PRÁVO: Závěrečné řeči v Kabelíkově - 2

Zdeněk Jemelik 1
Hlavní líčení proti obž. Shahramu Zadehovi (dále jen SAZ) & spol. u Městského soudu v Brně před senátem předsedy Michala Kabelíka pokračovalo dne 30. ledna 2019 přednesem závěrečné řeči Aleny Kojzarové, obhájkyně SAZ.
více


7.2.2019 SPOLEČNOST: Morální nůžky

Martina Bártová
dav
O rozevírajících se nůžkách mezi bohatými a chudými se toho napsalo již dost, ale pokud jsem si stačila všimnout, nemluví se moc o nůžkách, které se rozevírají mezi lidmi slušnými a neslušnými.
více


6.2.2019 PRÁVO: Závěrečné řeči v Kabelíkově - 1

Zdeněk Jemelik 1
Připomínám laskavým čtenářům závěr článku Deus ex machina v Kabelíkově. Je zřejmé, že soudce Michal Kabelík odhrnul obsah vystoupení advokáta Petra Kandalce stranou jako nepotřebnou veteš.
více


6.2.2019 PRAHA: Pomsta za Srpen

Ondřej Neff
Mimopražský posluchač tu zprávu nejspíš přešel a nemyslím si, že zvedla ze židle mnoho Pražanů.
více


6.2.2019 FEJETON: Kam mizí ty prachy?

Tomáš Vodvářka
Tuhle otázku slyšel bezpochyby každý muž a každá žena, kteří si v mladickém roztoužení šeptli „ano“ bez patřičného vědomí, kam až to posléze může zajít.
více


5.2.2019 Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 499

Jan Čech
Je neděle a ráno, když jsem se probudil, koukám, kterak vločka kalamitka vesele dovádí. Zahrada je bílá a stále padá. Připadám si jako ministr dopravy Ťok, když se divil, že může v prosinci sněžit. V červnu prosím, to je normální, že sněží, ale v prosinci?
více


5.2.2019 SPOLEČNOST: Prozření kardinála Duky?

Tomáš Vodvářka
Pan kardinál se nechal slyšet, že „komunisté získali rozhodující hlas ve vládě“, to v reakci na parlamentní hlasování, v níž se budou danit tzv.“církevní náhrady“.
více


5.2.2019 VZPOMÍNKA: Jak se vše krátce po oběti Jana Palacha změnilo

Aleš Uhlíř
Padesátému výročí úmrtí Jana Palacha věnovala média mimořádnou pozornost. Ve vzpomínkách pamětníků ale nejde jen o akt sebeobětování, k němuž došlo 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze, ale také o změny, k nimž došlo relativně krátce po počátečním celonárodním semknutí.
více


7.2.2019 SPOLEČNOST: Internet by se měl regulovat sám

Karel Hvížďala
Ve Sněmovně se vede vášnivá debata o návrhu zákona, s kterým přišel jeden z poslanců ODS, podle kterého by za smazání příspěvku na sociální síti mohl provozovatel zaplatit až padesát milionů pokuty, za vymazání celé stránky na Facebooku by mohl být odsouzen až k půlročnímu vězení.
více


4.2.2019 ESEJ: Regulace sociálních sítí nás ke svobodě nepřiblíží

Luboš Zálom1
Musím na úvod předeslat, že rád sleduji Václava Klause ml. Jeho názory jsou podnětné, mají vtip a jsou v našem nudném politickém rybníčku učiněným požehnáním. A jdou ve směru větší svobody. Tedy většinou.
více


4.2.2019 PRÁVO: Jeden aspekt tzv. církevních restitucí

Lubomír Stejskal
Tématem těchto dnů se stalo zdanění finančních náhrad v rámci tzv. církevních restitucí. Problematika je to mimořádně komplikovaná a obsahující několik „podnámětů“ Jedním z nich je i Apoštolská církev.
více


4.2.2019 GLOSA: Oddlužení by se mělo týkat i nejchudších lidí

Michael Pánek
V České republice je přes milión předlužených lidi, kterým hrozí exekuce. To je strašné číslo, a tento závažný problém by politici měli řešit. Stačí jen malá finanční krize, například při ztrátě zaměstnání, a těmto lidem se zničí život.
více


4.2.2019 SPOLEČNOST: Svoboda slova

Petruška Šustrová
Zaujal mě názor Václava Klause ml., který ho vedl k navržení zákona, jímž by zakázal mazat příspěvky na internetových sítích. Zaujal mě jednak tématem obecně, ale také proto, že jsme před několika dny s polskými přáteli diskutovali právě o tomto tématu.
více


2.2.2019 SPOLEČNOST: Prokleté neziskovky

Tomáš Vodvářka
Pro neznalé či málo znalé jde o velmi přijatelného fackovacího panáka, když si potřebují vybít zlost a poukázat na údajnou škodnou. Tento článek chce přinést trochu informací z jiné strany.
více


2.2.2019 POLITIKA: Stupidní nápady

Tomáš Zdechovský
Myslel jsem si, že stupidní nápady bývalé ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové nejdou překonat. Mýlil jsem se.
více


2.2.2019 SPOLEČNOST: Páteř národa, 1989 a Jan Palach

Miloslav Pešta
Zlomení páteře národa je záležitost značně abstraktní, hrůzná a každý si ji představuje asi trochu jinak, nicméně obraz je zaveden, tak se ho držme.
více


1.2.2019 SPOLEČNOST: Má osobní zkušenost s lidovým léčitelem

Václav Urbánek
Václav Urbánek
Klasické (oficiální, standardní) lékařství by nemělo programově ignorovat – a v některých případech dokonce dehonestovat – biotroniku. Je totiž možné, že se biotronika stane vědním oborem budoucnosti.
více


1.2.2019 PRÁVO: Deus ex machina v Kabelíkově

Zdeněk Jemelik 1
Když se v starořeckém dramatu dějová zápletka vyvinula do naprosté nepřehlednosti a herci nevěděli jak dál, snesl se na jeviště bůh, který zápletku opět rozpletl a hra šla dál, ne vždy v původním směru.
více


1.2.2019 ROZHOVOR: Kdy přestává fungovat právo

Stanislav Křeček
Události kolem „kliniky“ jsou jasným důkazem o tom, že právo funguje jen, je-li porušováno občas a jednotlivci. Je-li právo porušováno masivně, dlouhodobě a velkou skupinou osob, pak právo přestává fungovat.
více


31.1.2019 PRÁVO: Pročištění trhu se nekoná

Daniel Kotula
Klimtův dům
Jedním z hlavních dopadů nového zákona mělo být zvýšení kvality práce makléřů. Dnes může makléře dělat každý, jde o volnou živnost.
více


31.1.2019 KNIHA: Prolomení hradeb

Vlastimil Podracký
Ohledně nebezpečí islamizace Evropy se objevilo mnoho knih. Kniha Petra Hampla Prolomení hradeb je jednou z těch zdařilých sociologických úvah snažící se postihnout současné paradigma výměny etnik v Evropě.
více


31.1.2019 SPOLEČNOST: Je česká katolická církev „dům ze skla“?

Tomáš Halík
Nemine týden, aby se mne média neptala na „napomenutí“, které mi k letošním Vánocům daroval kardinál Duka.
více