12.2.2019 | Svátek má Slavěna


12.2.2019 PRÁVO: Zvykejme si...

Jan Hřebec
krucifix kříž
Dle zákona 428/2012 se náhrady vyplácejí na základě smluv uzavřených dle Občanského zákoníku mezi dvěma právnickými osobami. Na jedné straně státem a na druhé straně církvemi. Z praktického hlediska jsou církevní náhrady převodem ukradených věcí zpět původním majitelům.
více


12.2.2019 POLITIKA: Obchodníci s mocí

Lukáš Jelínek
Až opět někdy povedeme vášnivou debatu o zhoubnosti komunistické ideologie, připomeňme si návštěvu, kterou v první únorovou středu vykonal na Pražském hradě předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip.
více


12.2.2019 GLOSA: Mezi Žižkou a Prokopem Holým

Karel Bečka
Tak jsme si zase jednou neohroženě troufli šlápnout slonovi na kuří oko. Patrně povzbuzen tajnými službami USA a v Kanadě náš úřad pro kyberbezpečnost vydal varování před firmami Huawei a ZTE.
více


12.2.2019 HISTORIE: Ladislav Štoll – titán zašlých časů

Ota Ulč
Časopis s názvem ZÁPAD jsme v Kanadě vytvářeli od roku 1979. Každý druhý měsíc jsme se sjeli zkritizovat poslední číslo a dohodnout se na obsahu toho příštího.
více


12.2.2019 POLITIKA: Důchodová iluze

Lukáš Kovanda
O reformě penzí se mluví 25 let. Čtyři předchozí důchodové komise pohořely. Je tu komise pátá. Jako prioritu uvádí „narovnání“ penzí žen a mužů. Což ale není nutně reforma.
více


11.2.2019 POLITIKA: Ano, bude líp

Tomáš Zdechovský
Vláda pana premiéra Babiše nevynechá jedinou příležitost zdůraznit, jak rekordně zvýšila důchody. Je opravdu krásné, jak myslí na důchodce, že? Jen škoda, že tak činí jen ve svém marketingu, a ne ve svých skutečných krocích.
více


11.2.2019 PRAHA: Přichází kulturní komise, třeste se!

Markéta Šichtařová 5
Zdá se, že Praha je plná peněz. Zdá se, že kdo v tom umí chodit, může na tom pěkně vydělat. Zdá se, že hezkým příkladem může být Praha 5.
více


11.2.2019 POLITIKA: Diktát Václava Klause ml.

Jan Polanecký
Tím diktátem mám na mysli zákonodárnou iniciativu poslance Václava Klause ml. k zákazu cenzury příspěvků na velkých sociálních sítích (Facebook, Twitter apod.).
více


9.2.2019 ROZHOVOR: Být Petříčkem, výrazně zaintervenuji

Tomáš Zdechovský
V současné době se mi ozývají další kamioňáci. Jeden řidič, který vozí každý týden zboží do Velké Británie, mi říkal, že loni zaznamenal těchto případů sedm. Není to nic neobvyklého.
více


8.2.2019 POLITIKA: Ke sladění not nedošlo

Lukáš Jelínek
Ve středu se sice na Pražském hradě sešli prezident, šéfové Senátu a Sněmovny, předseda vlády a ministři zahraničí, obrany a vnitra, aby sladili noty, ale ve čtvrtek už to opět drhlo.
více


7.2.2019 FEJETON: Vrtěti psem

Ondřej Neff
Naše politická scéna věru není nudná a minulý týden to v parlamentě vypadalo, že dojde i na facky.
více


5.2.2019 POLITIKA: Sněmovna? Ne. Pastva!

Petr Štěpánek
Nejdříve Jan Hamáček (ČSSD) dává rovnítko mezi pomateného důchodce Baldu a SPD, jako kdyby to opravdu byla SPD, kdo ho poslal pokácet stromy na koleje. Podpásovka jak hrom! A propos, pohádkář, fabulátor a demagog Hamáček není nějaký řadový poslanec, nýbrž ministr vnitra!
více


6.2.2019 POLITIKA: Babiš a stockholmsky syndrom

Radomil Bábek
Strakova akademie
Oběti únosů bývají svými vězniteli týrány a ponižovány. Tím je nalomena jejich vůle a stačí, aby terorista začal být trochu vlídnější a oběť si snadno nakloní, často k němu pocítí až vděčnost a lásku. Tomu se říká stockholmský syndrom.
více


6.2.2019 POLITIKA: Sesazování s Láskou

Josef Mlejnek jr.
Senátor Václav Láska oznámil, že se společně se svým klubem (Senátor 21) pokusí iniciovat ústavní žalobu na prezidenta republiky, jež by mohla vést k jeho sesazení. Přesné důvody ještě neví, bude je s kolegy v následujících týdnech hledat, konkretizovat, argumentačně vybrušovat.
více


5.2.2019 POLITIKA: Mrťafa Mynář

Jan Schneider
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář stáhl správní žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), kterou podal proti neudělení bezpečnostní prověrky v roce 2016, o niž požádal v roce 2013. Ponechme stranou důvody, kterými to opentlil, a podívejme se, jak k tomu došlo, že co udělal, špatně udělal.
více


4.2.2019 POLITIKA: O našem důchodu rozhodují genderové neziskovky

Markéta Šichtařová 5
Tak to tady „dlouho“ nebylo. Už jsem se vcelku ztratila v tom, kolikátá reforma reformy reformy reformy to má být tentokrát.
více


5.2.2019 GLOSA: V návrzích pro ÚS je Zeman uvážlivý

Petr Kolman
Post ústavního soudce je v demokracii klíčový. A (spolu) výběr jmen do ÚS pokládám za jednu z klíčových pravomocí prezidenta. Miloš Zeman, který jinak působí rozepře, kde může, v otázce návrhů kandidátů na ústavní soudce postupuje velice uvážlivě. A to dlouhodobě.
více


2.2.2019 POLITIKA: Žaloba na Zemana

Jan Bartoň
Senátor Václav Láska oznámil, že skupina senátorů připraví ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Má údajně vytipováno dvacet skutků, které jsou protiústavní. Láska evidentně nemá co na práci.
více


1.2.2019 POLITIKA: Může omluvenku podepsat tatínek?

Václav Vlk st.
Případně maminka? Či jiný dospělý sourozenec? Budou mít poslanci a senátoři „závodního lékaře“? Aby vydával neschopenky? Bude jim moci vydávat omluvenky a neschopenky také praktický lékař v místě bydliště?
více


2.2.2019 POLITIKA: Věčná reforma

Pavel Kohout
Je to téma, která se pravidelně vrací každých několik let. Vždy vzbudí zájem médií, vlnu debat mezi veřejností, přičemž následně s železnou pravidelností naráží na čínskou zeď nepochopení, nevole a odborné neschopnosti v politické sféře. Ano, tímto tématem je penzijní reforma.
více


1.2.2019 POLITIKA: Pád tabu jako příležitost

Jan Kalvoda
Dne 23. května 2003 MF Dnes cituje nejvyšší státní zástupkyni: „To víte, že v tom stát nenecháme. Teď je na policii, aby vymyslela (sic!), jak dál.“
více


31.1.2019 POLITIKA: Dvě možná ohrožení justice

Karel Hvížďala
Dlouho jsme se holedbali nejen doma, ale i v Evropě, že u nás máme díky dvěma vrcholným soudům, to jest díky Nejvyššímu správnímu soudu a díky Ústavnímu soudu, fungující pojistky proti autokracii. Bohužel poslední měsíce ukazují, že už to brzy nemusí platit.
více


31.1.2019 POLITIKA: Rozvod jako nástroj pomsty

Petr Štěpánek
Každý rozvod či rozchod se dá realizovat dvojím způsobem. Buď na úrovni, nebo po idiotsku. Platí to pro rozvody manželství, stejně jako pro rozchody pracovní, kolektivní i národní.
více


30.1.2019 POLITIKA: Rudá mlha poslance Zaorálka

čssd ksčm
Minulou středu během sněmovního projednávání zákona o zdanění náhrad za nevydaný církevní majetek se poslanec Lubomír Zaorálek náramně rozkatil, když se na jako vždy sarkastického kolegu Kalouska rozkřikl.
více


30.1.2019 ROZHOVOR: Opravdu nastává čas změn

Pavel Chrastina
Po padesáti letech života pod tuhými diktaturami – s nepatrným odlehčením v prvních dvou poválečných letech – si náš národ mohl znovu vyzkoušet život v demokracii.
více


29.1.2019 ROZHOVOR: Budou trpět ti nejchudší!

Tomáš Zdechovský
Já jsem trvalý optimista. Předpokládal jsem, že zvítězí zdravý rozum, že se navrhovatelé zastydí, že ukáží, že mají v sobě trochu morálky, že jsou vlastenci, a ne kombinace zlodějů a bezskrupulózních lidí.
více


28.1.2019 POLITIKA: Baxa a Zeman – nemají si co vyčítat!

Jan Bartoň
Piráti se pod vlivem tvrzení Josefa Baxy o tom, že Miloš Zeman „zasahuje“ do rozhodování soudů, chtějí Zemana zbavit jeho odvoláním z funkce. Spíše to však vypadá, že Baxa mlží podobně jako Zeman.
více


28.1.2019 POLITIKA: Církevní restituce - dvojitá krádež

Markéta Šichtařová 5
Tak se nám zase jako bumerang vrátil letitý spor o církevní restituce. Zatímco se všemi krom německých kolaborantů se stát restitucemi v rámci narovnání křivd komunismu vyrovnal, s církví se to nějak nedaří.
více


28.1.2019 POLITIKA: Do církví je třeba investovat

Josef Mlejnek jr.
Tance kolem zdanění církevních restitucí potvrzují smutnou pravdu: česká politika spočívá ve vytváření emočních vln, které mají zajistit hlasy, nicméně sám předmět emocí není pro státní pokladnu stěžejní.
více


26.1.2019 POLITIKA: Drze o kauze „Baxagate“

Zdeněk Jemelik 1
Nedávno mi bez známé úřední příčiny (jen tak, sám od sebe, v nějakém náhlém pohnutí mysli) poslal Aleš Flídr, místopředseda Krajského soudu v Brně, bývalý člen KSČ, aktivní účastník zatím nepotrestaného „znojemského justičního zločinu“, urážlivý dopis.
více


26.1.2019 PRÁVO: Církevní restituce – místo tečky vykřičník

Jan Bartoň
Poslanecká sněmovna schválila návrh na zdanění církevních náhrad od roku 2020. Církvím se tak sníží příjmy o 19 %, což je stávající sazba daně z příjmů. Ústavní soud to ale údajně „shodí“.
více


30.1.2019 GLOSA: Zrada manažerů

Petr Fiala
Obdobně jako jednotlivci si i společnosti o sobě vytvářejí falešné představy.
více


26.1.2019 POLITIKA: Strach z referenda?

Pavel Černocký
Já bych se referenda, třeba i obecného, o mezinárodních otázkách nebál… Proč? Češi i bodří Moravané a Slezané jsou v podstatě konzervativní.
více


25.1.2019 POLITIKA: Kdo se bojí vlastních názorů, prohraje

Jaroslav Míth
Doplňující volby v USA, pád předsedy CSU, zvolení Chalánkové či Kubery ukazují, že politika je o prosazování zájmů. Kdo chce zastupovat všechny, nezastupuje nakonec nikoho. A kdo se zalekne mediálního mainstreamu, nepomůže si.
více


25.1.2019 POLITIKA: Oddlužení s r. o.

Petr Holub1
Tímto přirovnáním se dá nejspíš popsat, co přinese novela zákona o insolvenci. Za dramatických okolností ji schválili poslanci, kteří v posledním dějství dramatu rozhodovali, jestli dají přednost své vlastní verzi, anebo připustí úpravy od Senátu.
více


23.1.2019 ROZHOVOR: Odkaz Vitězného úno... pardon, listopadu

Václav Vlk st.
Tak to je téma na disertační práci! Popsat a rozebrat vše pořádně. Tak jen stručně: No, nepovedlo se splnit všechny naše dosti idealistické sny. To se totiž nepovede nikdy. Povedla se však rekonstrukce ekonomiky z ekonomiky totalitní – ta zde vládla už od roku 1939, tedy rovných padesát let – na...
více