12.2.2019 | Svátek má Slavěna


12.2.2019 SVĚT: Život v utajení

Vladimír Karpenko
Nevím, jak jiné národy, přinejmenším v Evropě, ale my rádi sestavujeme fotbalová nebo hokejová mužstva, přesto se přece jen občas věnujeme i dalším tématům.
více


12.2.2019 MÉDIA: Vzkaz vydavatele New York Times

Karel Hvížďala
Toužíme-li po změně, nesmíme se stále přizpůsobovat tomu nejhoršímu. Musíme mít odvahu dělat to, co považujeme za správné. Přizpůsobovat se musíme jen novým technologiím.
více


12.2.2019 KNIHA: Naříkání nad rozkladem Evropy nestačí

Jiří Weigl
V loňském roce u nás vzbudil velkou pozornost a mnohé nadšené reakce český překlad knihy britského novináře a publicisty Douglase Murrayho Podivná smrt Evropy: imigrace, identita, islám (nakladatelství Leda, Praha 2018), která se zabývá nejvýznamnějším fenoménem druhé poloviny současné dekády v...
více


12.2.2019 GLOSA: Co by řekl Napoleon

Zbyněk Petráček
Píše se rok 2019 a Francie odvolala velvyslance v Itálii. Co si pomyslet? Že jde o největší francouzsko-italskou třenici od Napoleona, jenž zničil Benátskou republiku? Ale v roce 1797 ještě Itálie jako stát neexistovala.
více


12.2.2019 EVROPA: Francie je na kordy s Itálií

Jan Bartoň
Po uzavření nové francouzsko-německé smlouvy, která má demonstrovat novou „jednotu v EU“, média spekulují o tom, že vztahy mezi Macronem a Merkelovou nejsou ideální, natož s vůdci Itálie.
více


11.2.2019 SVĚT: Osvobozena, ale nesvobodná

Marian Kechlibar
Dnes jen krátce. Před třemi měsíci jsem zde psal o případu pákistánské křesťanky Asii Bibi, jejíž devítileté stíhání za rouhání skončilo pravomocným osvobozujícím rozsudkem.
více


11.2.2019 VZPOMÍNKA: Tsunami

Tsunami 2
Konec prosince v indickém Dillí bych přirovnal k českému listopadu. Dny jsou slunečné, i když krátké a rozdíl je snad jen v tom, že máte jistotu, že nebude pršet. Počasí v neděli 26. prosince 2004 se této tradici nijak nevymykalo a tak před námi stála otázka, jak tento den strávit.
více


11.2.2019 USA: Perská kauza v Trumpově politice

Pavel Kopecký
Zrovna nám uplývá čtyřicet let od návratu ajatolláha Chomejního do Íránu a svržení šáha Rézy Pahlavího. Přitom šáha ne moc dlouho předtím s pompou přijala Československá socialistická republika a udělila mu Řád Bílého lva i čestné akademické tituly.
více


11.2.2019 EVROPA: Lekce, ze kterých se odmítáme poučit

Douglas Murray
Hodně o nadějích a očekáváních společnosti se můžeme naučit ze zpráv, které lidé chtějí vysílat, a příběhů, které čtenáři zřejmě chtějí slyšet.
více


11.2.2019 GLOSA: Můžeme být Francií?

Zbyněk Petráček
Že visegrádská čtyřka přináší užitek, je zřejmé. I když se Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko jako státy liší, ikdyž je ten či onen v Bruselu stavěn na pranýř, jako celek mají svou váhu.
více


11.2.2019 FEJETON: Léčba knihou

Petruška Šustrová
Jak si tak dělám svou práci a jen po očku sleduji veřejné dění, dolehlo ke mně, že USA i Rusko (málem jsem napsala Sovětský svaz) upustily od dohody o raketách.
více


9.2.2019 USA: Santa Claus a tyran zároveň

Marian Kechlibar
„New Deal“, česky občas překládaný jako „Nový úděl“, byl program meziválečného prezidenta Roosevelta, jehož cílem bylo omezit strádání za Velké krize. Je symbolem velké změny v americké politice, protože dřívější skromnou roli státu v ekonomice nahradil dosti průbojným intervencionismem.
více


9.2.2019 GLOSA: Kolik za projev?

Lubomír Stejskal
Myšleno za projev bývalého vysokého politika v USA. Takový člověk je zván k přednáškám jako prestižní host. Je doslova hvězdou pořádající organizace. Ale co to bude stát?
více


9.2.2019 GLOSA: Pryč s Ježíšem i TGM

Zbyněk Petráček
Je to jen drobná zpráva, ale vypovídá o stavu společnosti. Herec Liam Neeson, rodák ze Severního Irska, učinil veřejný sebezpyt.
více


9.2.2019 USA: Divadélko v Kongresu

Roman Joch
Dlouho nebylo zřejmé, zda se letošní prezidentský projev o stavu unie uskuteční ve Sněmovně reprezentantů.
více


9.2.2019 EVROPA: Marx si pomník zaslouží, Thatcherová ne

Jan Bartoň
Bronzová socha bývalé britské premiérky Margarety Thatcherové má problém s místem vztyčení. Britská metropole Londýn sochu odmítla z důvodu „obav z vandalismu“, nakonec bude stát v jejím rodném městě.
více


9.2.2019 EVROPA: Brexit v tradici demokracie a nezávislosti

Alexander Tomský (2)
„Kde vidíte parlament, vidíte kus Anglie, neboť Anglie zrodila parlamentarismus. Kde potkáte politickou demokracii, nalézáte kus anglického duchovního teritoria, neboť vytyčila ideály demokracie. A všude, kde platí ideály osobní svobody a důstojnosti, tolerance, úcty k individualitě a...
více


8.2.2019 POLEMIKA: Noty nikdo nerozdával

Lubomír Stejskal
Ladislavu Jaklovi vadí, že se hodně píše o Venezuele. Tak se vyjádřil v politickém komentáři pro Institut Václava Klause. Někdo prý k této „medální dělostřelecké přípravě“ musel rozdat noty.
více


8.2.2019 EVROPA: Případ mizejících žen

Judith Bergman
Podle záběrů natočených skrytou kamerou nedávno vysílaných televizí France 2 ženy doslova zmizely z kaváren a barů v některých převážně muslimských předměstích Francie.
více


8.2.2019 EVROPA: Smlouva z Cách

Milena Kozumplíková
Byla podepsána ve městě, které se díky léčivým pramenům, nazvaných podle keltského boha Granna (proto Aqua Granni, Aachen, zum Aachen, Cáchy) stalo sídelním místem Karla Velikého.
více


8.2.2019 VENEZUELA: Bolívarovská republika...

Pavel Kopecký
Jižní Amerika je dodnes poměrně nestabilní a nebezpečný (sub)kontinent. Asi každý si při těchto slovech vybaví vleklé potíže ve Venezuele, kde „panuje“ dvojvládí. Kde vzniklo „dvojprezidentství“, za nímž vidíme vykukovat ostrý mocenský konflikt mezi, řekněme, starými a nastupujícími velmocemi.
více


9.2.2019 ESEJ: Zrada vzdělanců?

Vlastimil Podracký
Skupina evropských intelektuálů, včetně Milana Kundery, vydala výzvu tvrdící, že Evropa je v největším nebezpečí za posledních 70 let.
více


7.2.2019 ROZHOVOR: Ani TOP 09 snad není tak zaslepená

Marian Kechlibar
Podíváme-li se na ty země, které poslední velkou krizi po roce 2008 odnesly nejhůře, vesměs měly příliš vysoké veřejné dluhy a byly zvyklé si půjčovat na běžný provoz státu. Takže moje rada by byla: nežít nad poměry a utrácet jen to, co bylo vyděláno.
více


7.2.2019 FRANCIE: Jak zkrotit žluté vesty

Pavel Jégl
Liberálové, podporující ve volbách před dvěma roky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, varovali před autoritářskými sklony jeho nacionalistické soupeřky Marine Le Penové.
více


7.2.2019 EVROPA: Irskou hranici chce EU, nikoli Britové

Jiří Zahrádka
„Budeme muset najít operativní způsob, jak provádět kontroly bez zavedení hranice.“ Tato slova pro případ tvrdého brexitu nepronesla Theresa Mayová ani žádný brexitář, ale hlavní vyjednavač EU Michel Barnier.
více


7.2.2019 EVROPA: Teroristé v oblecích

Gita Zbavitelova 1
Izrael už řadu let bojuje proti mezinárodnímu bojkotu, jehož cílem je politická, hospodářská a kulturní izolace země.
více


7.2.2019 USA: Význam pokožky, váha jinakosti

Ota Ulč
O Janu Masarykovi se traduje, že při někdejším příjezdu k americkým břehům a vyplňování úředního formuláře do rubriky „Rasa“ napsal „human“ – že jeho je tedy lidská.
více


5.2.2019 SVĚT: Proč zrovna Venezuela?

Ladislav Jakl 1
Pustíte si zprávy: Venezuela. Posloucháte rádio: Venezuela. Kouknete do novin, na zpravodajské weby: Venezuela. Kde to je? Někde v Latinské Americe. Mají tam velikou řeku - Orinoko. A ropu.
více


6.2.2019 EVROPA: BHL a 29 moudrých

Petr Robejšek
Třicet evropských kulturních osobností, mezi nimi i Milan Kundera, podepsalo dramatické provolání proti populismu. Je zajímavé tím, kdo je autor a signatáři.
více


6.2.2019 EVROPA: Brexit zabije tisíce Britů. Absurdní!

Lukáš Kovanda
Datum brexitu se sice kvapem blíží, ale to, jakým způsobem proběhne, je stále krajně nejasné. Takže probíhá nové kolo absurdního strašení britské veřejnosti.
více


6.2.2019 ROZHOVOR: Vedle EU vzniká Frankoněmecko

Ivo Strejček
Strašení hrůzyplnými dopady brexitu je nejen dlouhodobou součástí bruselské strategie jak vyděsit Brity, ale zejména vzkázat kontinentální části EU, že „odcházet“ se nesmí.
více


6.2.2019 SVĚT: O procentech růstu a velmocích zítřka

Luděk Frýbort
A už je to tady zase. Dozvěděl jsem se před několika lety z jednoho tuze učeného pojednání, komu jest souzeno státi se velmocí budoucnosti: vyšla z toho tenkrát zkratka BRICS, zahrnující Brazilii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku.
více


4.2.2019 PRÁVO: Oběť migračního byznysu

Tomáš Zdechovský
Jedete autem do práce. Zastaví vás policie a chce, abyste otevřeli kufr. Divíte se, ale poslechnete. Vždyť co se může stát? Jen vás zavřou za týrání lidí, protože vám tam nalezl bezdomovec. Když se odvoláte, trest vám zvýší...
více


4.2.2019 KNIHA: Německo umí překvapit!

Václav Vlk st.
Německo a Francie v posledním době opět otřásly Evropskou unií. Nejprve svým tlakem na ututlání skutečného znění a významu tzv. Globálního paktu OSN o emigraci a na jeho „jednotné manifestační podepsání“, což se nepovedlo.
více


6.2.2019 SVĚT: Američané v Afghánistánu umírají pro Čínu

Lawrence Sellin
USAF
22. dubna 2018 se odpálil terorista ISIS v kanceláři pro evidenci voličů v hlavním městě Afghánistánu Kábulu a zabil nejméně 60 nevinných lidí a dalších 100 lidí zranil.
více


5.2.2019 GLOSA: Postmoderní Trump

Zbyněk Petráček
Politické provokace jsou oblíbené i proto, že obsahují jádro pravdy, které si hlavní proud netroufá vyslovit.
více