12.2.2019 | Svátek má Slavěna


12.2.2019 Kasta nedotknutelných

Narazil jsem onehdy ve zprávách na takovou drobnost. Mělo k tomu dojít ve Stockholmu v metru. Revizoři tam načapali nějakou paní bez lístku a vyvedli ji z vagónu na perón. Potud je to příhoda zcela banální. Vzpomněl jsem si na obdobnou příhodu před dvaceti lety.
více


11.2.2019 Válka ve Venezuele

Ondřej Neff
Vyšle Donald Trump armádu do Venezuely pár dnů poté, kdy se vyslovil proti zbytečným intervencím v zahraničí, a v době, kdy Amerika vyjednává s afghánskými teroristy o stažení ze země? To by si opravdu mohl natrvalo posadit šaškovskou čepici na hlavu.
více


9.2.2019 Vítězství rozumu

Ondřej Neff
Občas se podaří prosadit i něco rozumného a do sféry rozumnosti lze zařadit i nerozumné nápady shozené pod stůl. Což je případ obědů zdarma. To byl příklad podbízivého, čistě populistického nápadu.
více


8.2.2019 Patálie s polským masem

Do sbírky bombastických skandálů s nulovým vyústěním zřejmě přibude i aféra s polským hovězím. Rozbuškou byla televizní reportáž tajně natočená polským investigavcem, který se nechal najmout jako dělník na jatka. Ten muž asi není v polských potravinářských kruzích moc oblíbený.
více


7.2.2019 Před volbami do EP

Kampaň ještě nezačala, nicméně bojovníci se začínají šikovat. Už se ví, že ANO půjde do voleb samostatně, taktéž ODS, pravicová opozice že je roztříštěná a že Telička a Štětina zakládají vlastní formace.
více


6.2.2019 Propusťte Sagana

Od července loňského roku se čas od času objeví zpráva o případu českého řidiče Jiřího Sagana. Pracuje pro španělského dopravce a ve Francii mu vlezli do chladicího kamionu migranti. Využili přestávky, kdy řidič spal. Výsledek? Migranti někde na svobodě, český řidič ve vězení, odsouzený na dva roky.
více


5.2.2019 Světlo spravedlnosti

I to se stává, že soudy rozhodnou spravedlivě: obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl, že originál comicsu Muriel a andělé patří pozůstalým po zesnulém kreslíři Kájovi Saudkovi. Byl jsem blízký Kájův přítel. Moje svědectví je nepřímé a nemá žádnou právní hodnotu, nicméně to mohu s nejlepším vědomím a...
více


4.2.2019 Potřeba jednoty

Zatímco i Evropská komise zvažuje zákaz zařízení Huawei pro sítě 5G, naši političtí předáci se pokoušejí z kauzy každý vyždímat trochu šlichty do svého hrnku. Jan Hamáček za sociální demokraty, stejně jako Petr Fiala za občanské demokraty trapně plácají nesmysly, že si mysleli, že úřad pro...
více


2.2.2019 Deset procent

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla na zasedání vlády, aby se počet státních zaměstnanců snížil o deset procent. Těch deset procent, to je každý desátý. V římské armádě za antických dob se tomu říkalo decimace.
více


1.2.2019 Chléb a hry

Už víme, jak se vrtí psem, ale hlava mi nebere, kdo vrtí čím v návrhu na novou vládní čtvrť. Tedy, iniciátor je Andrej Babiš, a zatím není vidu ani slechu po nikom, kdo by ho vehementně podporoval.
více


31.1.2019 Žaloba na Zemana

Skupina senátorů vedená Václavem Láskou z Klubu pro liberální demokracii chce zažalovat prezidenta Zemana u Ústavního soudu. Hned to vyvolalo uštěpačné komentáře, že jde o další marný pokus, a věrný Ovčáček hned plivnul, že jde o zviditelnění.
více


30.1.2019 Méně korupce

O dva body kupředu se Česko umístilo v žebříčku vnímání korupce. To je bezesporu potěšující zpráva a kupodivu se dostala i do médií, navzdory zásadě, že jenom špatné zprávy mají nárok na to býti šířeny. Navíc ty dva body znamenají pět příček v žebříčku a to je věru důvod k potěšení.
více


29.1.2019 Sloveso brexit

Je to sloveso české, tudíž se časuje brexím, brexíš, brexí atd. Opravdu jsem si to nevymyslel a připlulo to ke mně po vlnách netu. Synonymum je zvorat, zkazit, prošvihnout. V hlášce, kterou jsem dostal, byl příklad: Sorry, ten dnešní oběd jsem komplet zbrexil. Tak si dáme jen rohlíky.
více


28.1.2019 Pozor na logo SD

Sobotní Právo přineslo novinu, že snad sociální demokracie uvažuje o změnu názvu, respektive zkratky - už by to neměla být ČSSD, ale SD. Ona to původně byla Sociálně demokratická strana českoslovanská v Rakousku, za první republiky měla zkratku ČSDSD a po válce D ztratila a byla to Československá...
více


26.1.2019 Co je antisemitismus

Obě komory parlamentu připomněly Den památky obětí holocaustu. Z popudu předsedy dolní komory Radka Vondráčka byla přijata definice antisemitismu. Předseda senátu Jaroslav Kubera připomněl při této příležitosti, že předmětem rasové nenávisti jsou i Romové.
více


25.1.2019 Další kolo zápasu Dominika Duky

Někdejší politický vězeň komunistického režimu Dominik Duka se důrazně vyslovil proti komunistickému zákonu o zdanění církevních náhrad. Toto porušení smlouvy církví se státem nadiktované pokračovateli partaje postavené na ideologii definované jako zločin pokládá za porušení ústavnosti a právní...
více


24.1.2019 Volba hanby

Hanebný komunistický zákon o zdanění církevních restitucí musí ještě projít senátem a vzhledem k jeho obnovenému složení se dá čekat, že ho senátoři nepodpoří. Parta anonistů, socdemáků a bolševiků si tedy dá ještě jedno radostné kolečko a potvrdí zákon, jímž okradeného ještě jednou zkasírují.
více


23.1.2019 Cesta z dluhové pasti

S dluhem se dá udělat v podstatě jen to, že se buď vyrovná nebo odpustí. Je i střední cesta, že se zaplatí částečně a částečně odpustí, a toho se týká právě schválený insolvenční zákon.
více


22.1.2019 A co dál, pověsit?

Václav Klaus mladší je viditelná postava na převážně bezbarvé politické scéně. Jeho otec ho chválí. Ono je to podle starého známého principu. Učitel, tedy guru, říká: je dobré jíst zeleninu. Což je rozumné. Jeho žák začne učit: musí se jíst jenom zelenina.
více


21.1.2019 Franko-německá smlouva zítra v Cáchách

Na webové stránce týdeníku Echo 24 se objevila informace, že se 22. ledna, tedy zítra, podepíše v Cáchách smlouva mezi Francií a Německem o úzké spolupráci. Na tuto informaci reagoval náš ministr zahraničí Petříček slovy, že není důvod k znepokojení. Když nás státní činitel ujišťuje, že není důvod...
více


19.1.2019 Končí dějství, jde se na kafe

Exekutor Ivo Luhan po mnohadenním zápolení vyklidil v Praze na Žižkově budovu okupovanou aktivistickou skupinou Klinika. Objekt patří Správě železniční dopravní cesty. Nyní musí být dekontaminován, latrína na dvoře vykydána, objekt se musí uklidit a pak má nastat kýžená rekonstrukce. Výsledkem má...
více


18.1.2019 Jaromír Soukup v politice

Už tu jednou byl televizní magnát, který uspěl v politice – TV Nova Vladimír Železný se do senátu dostal v roce 2002 už v prvním kole a o dva roky později se stal europoslancem. Jeho další pokus z roku 2009 se sranou Libertas ale nevyšel a shořely i vize, že by se mohl stát prezidentem republiky.
více


17.1.2019 O osm hlasů

Ondřej Neff
O pouhých osm hlasů unikla vláda Theresy May pádu. Čekalo se to, jelikož kapři si neradi vypouštějí rybník a to platí v Česku jako v Britsku. Překvapení to tedy není, čekalo se to, stejně jako se čekalo, že dohoda s Unií parlamentem neprojde. Což ovšem neznamená, že by někdo dokázal věrohodně...
více


16.1.2019 Heroický boj Theresy May

Jak se čekalo, navržená dohoda Británie s Evropskou unií neprošla britským parlamentem. Premiérka má ještě nějakou teoretickou možnost dohody, nicméně tvrdý brexit provázený nepředvídatelnými následky je reálnější víc než cokoli jiného.
více


15.1.2019 Jak učit dějiny

Mediálním prostorem lomcuje problém Klinika – jde o klubovnu levičácké mládeže, načerno zřízené ve zchátralé budově v Praze na Žižkově. Budovu nikdo nepotřebuje, starat se o klubovnu není žádný rozumný důvod, a přesto se kolem té patálie rozhořel politický boj.
více


14.1.2019 Chovancův odchod příchod

Milan Chovanec oznámil, že se vzdá poslaneckého mandátu a odejde ze sněmovny po březnovém sjezdu strany. Důvodem byl nesouhlas s účastí ČSSD na vládě ANO s podporou komunistů.
více


12.1.2019 Zeman, čínská spojka

Nehorázný diplomatický přešlap čínského velvyslance má dohru. Z aféry vyšel Andrej Babiš trapně, jako kdyby mu kalhoty spadly na půl žerdi, po – zřejmě – trapné schůzce s ambasadorem si zahrál na siláka a povykoval, že byl obelhán, aniž výrazně žádal satisfakci.
více


11.1.2019 Zbitý poslanec

Zbyněk Petráček
Německo jako by teď popíralo tezi, že hlavním nepřítelem společnosti je strach. Ten tam jistě je. Bylo to vidět na opevnění vánočních trhů.
více


10.1.2019 Referendum zase na přetřesu

Ústavně-právní výbor se bude nadále zabývat sociálnědemokratickým návrhem zákona o obecném referendu. Existuje ještě návrh komunistický a okamurovský, ty otevřeně cílí na vyvolání hysterie a následného referenda o vystoupení z Evropské unie a NATO. Obecné referendum je populistická úlitba...
více


9.1.2019 V květnu volby do EP

Před pěti lety se voleb do Evropského parlamentu zúčastnilo devatenáct procent voličů, byla to druhá nejhorší účast hned po Slovensku. Nezájem to byl zásadní.
více


8.1.2019 Zatím bez obědů

Vláda zatím nerozhodla o obědech zdarma pro děti. Na stole byly návrhy dva, jeden neprošel vůbec, druhý se má přepracovat. Je to věru zvláštní, že se o takové věci více nediskutuje. Na pořadu dne je pokuta pro lidi, kteří hodili do koše kytice položené Babišem, Zemanem a Okamuroou k pamětní desce...
více


7.1.2019 Lidstvo? Ne. Čína!

První šlápotu vtiskl do měsíčního povrchu Američan Neil Armstrong, načež komentoval svůj počin slovy, že jde o velký skok pro lidstvo. V pátek Číňané vysadili svého druhého Nefritového králíka na měsíční povrch, tedy výzkumné vozítko. Tentokrát ale bude brázdit terén ve von Kármánově kráteru v...
více


5.1.2019 Rok 2019 a krize

Karel Hvížďala
V souvislosti s prognózou roku 2019 se velmi často vyskytuje i u nás slovo krize, tedy přechodný stav nestability, za kterou je vždy ztráta důvěryhodnosti a legitimity většiny elit: politických, univerzitních, kulturních i mediálních.
více


4.1.2019 Přebytkový rozpočet, hurá

Byl to dobrý rok, ten 2018, a je vcelku jedno, kdo tu dobrost zavinil. Vláda? Podle toho, co ona sama říká, pak dozajista. Bylo by ovšem komické, kdyby tomu tak bylo, jelikož jde o slepenec z mnoha ohledů zcela absurdní – vítěz voleb s takřka nulovým koaličním potenciálem plus dvě levicové formace...
více


3.1.2019 Hra o Petříčka

Ondřej Neff
Čeření vody kolem ministra zahraničí Tomáše Petříčka je zajímavé proto, že v něm nejde o zahraniční politiku České republiky. Je to další zkouška síly Miloše Zemana a samozřejmě i komunistické strany.
více


2.1.2019 Novoroční projev

Jaroslav Kubera z pozice předsedy senátu je druhý hodnostně nejvýše postavený činitel politického stroje české republiky, a tudíž má právo oslovovat veřejnost v plné pompě majestátu. Kolem jeho vystoupení asi nikdo nebude předvádět prostná a veletoče na visuté hrazdě, jako tomu bylo v souvislosti s...
více