Skotské hry vás vítají...

17. Skotské hry

18. - 19. srpna 2017

státní zámek Sychrov

  Program

  17. ročníku
  ... se zatím připravuje  16. ročníku
  moderuje Tomáš Karger


  pátek 19. srpna

  Páteční neoficiální večerní program se již stal plnohodnotnou součástí Skotských her Sychrov. Ani 16. ročník nebude výjimkou. Začátek programu je v pátek ve 20:00 hodin na prostranství přímo před vchodem do areálu zámku (mezi kašnou a hlavní branou) a je určen pro všechny, kteří se chtějí bavit a tančit. A proto i letošní páteční večer je s podtitulem "Skotské tance pro všechny" a věřte, že je na co se těšit.

  Za doprovodu reprodukované ceilidh hudby zájemcům skotské tance předvedou a posléze i naučí členové tanečních skupin Caledonian Club, Jizerský bodlák a Sillmarion.

  Vstup na páteční večer je zcela zdarma!

  Pro žíznivé a hladové bude připraveno občerstvení včetně novinky - autobusu Tullamore D.E.W. s pořádnou dávkou lahodné whiskey.

  Autobus Tullamore D.E.W.

  Poprvé, v 16leté historii Skotských her, si vás dovolujeme pozvat na stylový skotský Golfový turnaj.
  Těšte se na sportovní servis a atmosféru země, která dala světu golf.

  Golfový turnaj

  Registrace do Golfového turnaje ZDE.

  sobota 20. srpna

    9:30      Jolly Buskers
  10:45     Jauvajs
     
  12:00     Slavnostní zahájení Skotských her na centrálním kruhu
     
  12:30     Flying Druid Orchestra
  13:30     Vintage Wine
  14:45     Happy to Meet
  15:45     Dick O´Brass
  16:45     Isara
  17:45     Rookery
     
  18:30     Slavnostní zahájení večerního programu na centrálním kruhu
     
  19:00     Vyhlášení výsledků sportovních soutěží na centrálním kruhu
  19:30     Asonance
  20:30     Vienna Pipes and Drums
  21:00     Urban Teuchters - Skotsko
  22:30     Sillmarion
  23:00     Kukulín – legenda české keltské hudby
  24:00     Lonely Piper – ukončení programu


  V průběhu festivalu vystoupí v areálu parku dudácký soubor Bohemian Pipe Band, Vienna Pipes and Drums a jednotliví skotští dudáci z České republiky a zahraničí.  Program tanečních skupin

             čas Hlavní scéna       Taneční scéna
   
    10:30 - 10:45      Jizerský bodlák  
    10:45 - 11:30      Jauvajs + Coisceim  
    12:00 - 12:30      Slavnostní zahájení  
    12:30 - 13:00              Jizerský bodlák
    13:15 - 13:30      Caledonian Club  
    13:30 - 14:15              Caledonian Club
    14:30 - 14:45      Sillmarion  
    14:45 - 15:15              Divokej Ir
    15:30 - 15:45         
    15:45 - 16:15              Nessie
    16:30 - 16:45      Caledonian Club  
    16:45 - 17:15              Caledonian Club
    17:30 - 17:45      Sillmarion  
    18:30 - 19:00      Slavnostní zahájení II  


  Slavnostní zahájení:
  společný tanec Caledonian Club, Sillmarion, Nessie a Jizerský bodlák
  samostatný tanec Sillmarion  * kliknutím na obrázek či popis se dozvíte více informací *
   • tradiční skotské těžkoatletické soutěže

    tradiční skotské těžkoatletické soutěže

    tradiční skotské těžkoatletické soutěže

    Na centrální ose parku proběhnou tradiční skotské těžkoatletické soutěže (viz níže). Všichni účastníci kvalifikace obdrží Diplom s dosaženými výsledky a nejlepších pět účastníků kvalifikace obdrží i věcné ceny od pořadatel her. Dva nejlepší účastníci kvalifikace navíc postoupí do závěrečného finále, kde se střetnou s nasazenými závodníky z České republiky i zahraničí. Vítězové jednotlivých finálových soutěží (včetně farmářského běhu) budou odměněni věcnými cenami od sponzorů 17. skotských her Sychrov (putovní štít se stříbrným symbolem jednotlivé soutěže, který věnoval partner her, klub Whisky&Kilt, lahev skotské single malt whisky Glenfiddich 12 let a roční členství v v klubu Whisky&Kilt). Celkový vítěz získá navíc lahev skotské single malt whisky Glenfiddich 18 let a putovní pohár věnovaný partnerskými skotskými hrami - the Cowal Highland Gathering. Letos navíc budou mezi první tři nejlepší závodníky v jednotlivých finálových disciplínách (včetně prvních tří nejlepších závodníků ve farmářském běhu) rozděleny peněžité odměny a to následovně: Vítěz každé disciplíny obdrží 2.500 Kč, soutěžící na druhém místě v každé disciplíně obdrží 1.500 Kč a třetí v pořadí v každé disciplíně obdrží 1.000 Kč (celkem bude mezi soutěžící rozdělena částka ve výši 30.000 Kč).

    Kvalifikace sportovních soutěží bude probíhat v sobotu od 9:00 do 14:30 v následujících disciplínách:

    - hod závažím do dálky
    - hod kládou
    - vrh kamenem

    Z kvalifikace bude vybráno šest nejúspěšnějších účastníků, kteří se utkají ve finále s českými reprezentanty ve skotských těžkoatletických disciplínách.

    Samostatnou soutěží, která bude však též vyhodnocena, bude farmářský běh,
    který probíhá v sobotu od 9.00 hodin do 15.00 hodin.

    Finále skotských těžkoatletických soutěží bude probíhat od 15:00 do 18:30 v následujících disciplínách:

    - hod závažím do dálky
    - hod závažím do výšky
    - vrh kamenem
    - hod kládou
    - hod skotským kladivem

    Pravidla skotských soutěží pro Skotské hry na Sychrově

    Hod závažím do dálky

    Úkolem soutěžícího je uchopit závaží za držadlo a libovolným způsobem (ale pouze jednou rukou) jej hodit co možná nejdále (povolen rozběh max. 2,5 m). Každý soutěžící má tři pokusy, z nichž se započítává ten nejdelší. Závaží je ocelová koule uchycená na ocelovém řetězu o třech článcích opatřeném ocelovým držadlem o celkové hmotnosti 28 liber (cca 14 kg).

    Vrh kamenem do dálky

    Úkolem soutěžícího je uchopit kámen do jedné ruky, ruku s kamenem opřít o rameno a prudkým pohybem vpřed hodit co možná nejdále (stejně jako při klasickém vrhu koulí). Je povolen rozběh, není povolena otočka. Závodník nesmí překročit kládu, která vyznačuje začátek dopadové dráhy (v případě překročení je pokus uznán za neplatný). Každý soutěžící má tři pokusy, z nichž se započítává ten nejdelší. Kámen je přírodní kamenná koule o přibližné hmotnosti 20 kg.

    Hod závažím do výšky

    Úkolem soutěžícího je uchopit závaží za držadlo a libovolným způsobem (ale pouze jednou rukou) jej přehodit přes laťku v určené výšce. Pokud se závaží dotkne laťky, ale neshodí ji, pokus je uznán jako platný. Po každém dokončeném kole se laťka zvyšuje o předem danou výšku. Vyhrává ten soutěžící, který úspěšně přehodí laťku v nejvyšší výšce. V případě rovnosti výsledků vyhrává ten soutěžící, který k překonání předchozí výšky potřeboval méně pokusů. Závaží je ocelový válec opatřený ocelovým držadlem o celkové hmotnosti 56 liber (cca 28 kg).

    Hod kládou

    Kláda je cca 5-6 m dlouhá, kůry zbavená, s jedním koncem užším. Úkolem soutěžícího je uchopit kládu oběma rukama za užší konec a opřít si ji o rameno. S takto drženou kládou se závodník rozběhne a ve vhodném okamžiku ji hodí (nejpozději však na místě předem označeném) tak, aby užší konec klády opsal ve vzduchu kruh kolmý k zemi a dopadl směrem od soutěžícího. Počítá se nikoliv dosažená vzdálenost, ale odklon od nakreslené osy - počítáno v cm nikoliv ve stupních.

    Hod skotským kladivem

    Úkolem soutěžícího je uchopit skotské kladivo za držadlo otočit se zády k místu, kam bude házet a po roztočení kladivo hodit. Při pokusu se nesmí nohy zvednout, ani nijak pohnout. Není povolen žádný rozběh ani otočka. Každý soutěžící má tři pokusy, z nichž se započítává ten nejdelší. Skotské kladivo je ocelová koule upevněná na dřevěném madle o délce cca 1 m o celkové hmotnosti 16 liber (cca 8 kg).

    Farmářský běh

    Méně běžná a velmi stará součást skotských her. Soutěžící uchopí za držadla dvě padesátikilová závaží (do každé ruky jedno) a vyjde po stanovené trase. Měří se úsek, který bez zastavení a odložení závaží ujde.
   • ukázka a výuka skotských tanců

    ukázka a výuka skotských tanců

    ukázka a výuka skotských tanců

    Na Skotských hrách nesmí chybět ukázka a výuka tradičních skotských tanců v podání přední českých a slovenských tanečních skupin.
   • ochutnávky skotské whisky

    ochutnávky skotské whisky
    6. ročník Whisky slavností

    ochutnávky skotské whisky

    Jaké by asi bylo Skotsko bez whisky? Odpověď je více než jasná. Ani na Skotských hrách Sychrov nesmí tento fenomén chybět. Proto se součástí letošních 16. Skotských her Sychrov stane 6. ročník Whisky slavností, kde jednotliví dovozci či distributoři skotské whisky z České republiky i ze zahraničí návštěvníky s tímto nápojem seznámí.

    Ve whisky stanu budou mít návštěvníci možnost ochutnat několik set druhů skotské blended a single malt whisky, stejně jako irské whiskey, či japonské, tchajwanské, české, americké, kanadské, waleské a dalších druhů whisky. Nabídka bude zahrnovat nejen základní řady jednotlivých distributorů, ale i whisky ze zrušených palíren či whisky starších ročníků.
   • irská a skotská hudba

    irská a skotská hudba

    irská a skotská hudba

    Na hlavní scéně se od sobotního rána budou střídat přední skupiny hrající irskou a skotskou hudbu, a to jak z České republiky, tak i ze zahraničí.
   • dětské soutěže

    dětské soutěže

    dětské soutěže

    I během Skotských her na Sychrově čeká na malé návštěvníky bohatý program.

    Děti si budou moci změřit své síly v dětských soutěžích, které sestávají jednak ze zjednodušených soutěží pro dospělé závodníky (např. hod kládou, hod kamenem, přetahování lanem, atd.), jednak z vlastních dětských soutěží, které jsou stejně jako v letech předchozích inspirovány skotskou historií.
   • golf

    golf

    Golf

    V loňském roce byla poprvé součástí Skotských Her Sychrov ukázka golfu. Ten patří společně s whisky a kiltem k národnímu "pokladu" Skotska. Tisíce návštěvníků her prošli během dne kolem stánku, kde se o golfu mohli dozvědět více informací od zkušených hráčů a trenérů, stovky si golf vyzkoušeli, z toho většina držela hůl porvé v životě. Ani letos to nebude jiné. Je připravena větší prezentace golfové hry s možností vyzkoušet si držení hole či odehrání prvního míčku. Součástí prezentace bude i soutěž v přihrávce na 50m pro příchozí a exhibiční souboj golfisty a lukostřelce v přesnosti střelby na 90m. Výtěžek obou soutěží věnujeme, stejně jako v loňském roce, Centrum Paraple.
   • sokolnické ukázky

    sokolnické ukázky

    sokolnické ukázky

    V areálu dravých ptáků se návštěvníci mohou seznámit s desítkami dravých ptáků (např. orel skalní, orel stepní, výr obrovský, sovice sněžná, káně bělochvosté, káně rudochvosté, atd.).

    Kromě toho čekají návštěvníky pravidelné sokolnické ukázky v podání jednoho z nejzkušenějších sokolníků České republiky, pana Milana Straky.
   • setkání britských autoveteránů

    9. ročník setkání majitelů
    britských historických vozidel

    setkání britských autoveteránů

    Součástí doprovodného programu 16. skotských her Sychrov bude 9. ročník setkání majitelů britských historických vozidel, kteří se svými naleštěnými krasavci představí v zámeckém parku.

    Program setkání:
    10:00 - 12:00 příjezd na zámek Sychrov
    12:00 - 18:00 výstava vozidel
    18:00 - 18:15 vyhlášení vítězů diváckého hlasování a předání cen

    K vidění budou historické britské automobily všech značek a výrobců, které byly doložitelně vyrobené na britských ostrovech do roku 1977.
   • historické ukázky

    historické ukázky

    historické ukázky

    Vedle lukostřelby, vrhačských disciplín si budou moci návštěvníci prohlédnout historické tábory od starých Keltů až po dobu nedávno minulou, včetně pravidelných přednášek a ukázek denního života a šermířských vystoupení.

   • zápis do České knihy rekordů

    zápis do České knihy rekordů

    zápis do České knihy rekordů

    Pokus o opětovný zápis do České knihy rekordů ( Agentura Dobrý den).
    Pokusíme se pokořit rekord v počtu mužů oblečených do tradičních skotských kiltů, kostkovaných sukní či velkých plédů (předchůdce skotské sukně) v jeden okamžik na jednom místě.
    Aktuální rekord je 245 mužů a byl vytvořen na loňským 15. Skotských hrách v roce 2015.

   • dudák na zámecké věži

    dudák na zámecké věži

    dudák na zámecké věži

    Tradiční každoroční hudební zakončení Skotských her půlnočním vystoupením dudáka na zámecké věži zámku Sychrov.
   • Mapa zámeckého parku Sychrov

    Mapa zámeckého parku Sychrov

    Mapa zámeckého parku Sychrov


  Vstupenky

  Vstupenky lze zakoupit na
  děti do 15 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP/P vstup zdarma
  členové Klubu přátel Skotska vstup zdarma
  vstup na páteční program je zdarma

  Historie


  Skotské hry, stejně jako kilt, tartan, whisky a dudy, jsou nedílnou součástí skotské historie a skotského kulturního dědictví.

  Po staletí zkoušeli skotští válečníci svoji sílu a obratnost během her, jejichž počátek nalezneme u her pořádaných králem Malcolmem Canmorem v Braemeru v druhé polovině 11. století. Ten při nich zjišťoval sílu, obratnost a statečnost válečníků, z nichž si potom vybíral své nejbližší spolubojovníky. Hrami v Ceres v hrabství Fife oslavili Skoti například vítězství krále Roberta Bruce v bitvě u Bannockburnu v roce 1314. Od té doby se hry začaly pořádat již pravidelně. Pořádali je nejen skotští panovníci, ale i jednotliví klanoví náčelníci či šlechtici. A tak se během krátké doby rozšířili Skotské hry i do té nejzapadlejší vesnice ve Skotsku.

  Po staletí vzrůstala obliba her ve Skotsku, jichž se zúčastňovalo stále více a více závodníků a navštěvovalo je stále více a více diváků. Tato mnohasetletá tradice však byla násilně přerušena v roce 1746, kdy po prohrané bitvě u Cullodenu a tím i porážce celého skotského povstání proti anglické nadvládě v roce 1745 byl v Zákoně o proskripcích kromě zákazu nošení kiltu, používání tartanu a mnoha dalších zákazů, které v základu zničily staleté skotské kulturní dědictví, i zákaz pořádání skotských her. Po zrušení zákona v roce 1782 se opět hry začaly pořádat a jejich popularita prudce narůstala, o čemž se v roce 1822 mohl během své návštěvy Skotska přesvědčit i anglický král Jiří IV.

  V dnešní době se Skotské hry (nebo též Highland Games) pořádají prakticky po celém světě (kromě britských ostrovů též v USA, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandě, v Belgii a mnoha dalších zemích). Dnes se však již nejedná o soutěže válečníků, ale o společenská setkání spojená se sportovním zápolením, vystoupením hudebníků a tanečníků, na která se sjíždějí lidé nejen z blízkého okolí, ale i z míst více či méně vzdálených.

  Skotské hry na státním zámku Sychrov se v roce 2001 pokusily navázat na tuto staletou tradici a uspořádat tradiční Skotské hry v takto širokém měřítku poprvé ve východní Evropě. Vzhledem k několikatisícové návštěvnosti, jež se opakovala i v letech následujících, účasti amatérských i profesionálních závodníků (např. českých olympioniků Lukáše Melicha, Tomáše Staňka, Elišky Klučinové a dalších) jak z České republiky, tak i zahraničí, zájmu médií (česká i zahraniční) a pochvalným reakcím ze strany návštěvníků se to snad i podařilo.

  Fotogalerie


  Kliknutím na koláž fotografií zobrazíte
  fotogalerii Skotských her z let 2007 - 2016.

  Kontakt

  Pořadatel

  Kilt s.r.o.
  IČ 27123774
  e-mail facebook

  Dotazníky

  Stánkaři | Kapely

  Místo konání

  Státní zámek Sychrov
  GPS 50.6264, 15.0891
  Místo konání na mapě Google Maps

  Pokud plánujete přijet vlakem - v ŽST Sychrov budou rychlíky mimořádně zastavovat následovně:
  - v sobotu pro nástup a výstup mimořádně zastavují vlaky R 1265, 1274, 1267, 1272, 1269, 1270, 1271, 1268, 1273, 1266, 1275, 1264, 1277, 1262 a 1260
  - v neděli pro nástup a výstup mimořádně zastavují vlaky R 1265 a 1274
  Více a detailněji zde.

  Ubytování


  Již tradiční se stala možnost stanování přímo před areálem statního zámku Sychrov. Placené tábořiště je po dohodě s majitelem pozemku k dispozici od pátečního odpoledne do nedělního odpoledne.

  Je možnost se též ubytovat v hotelu Sychrov. Zámecký hotel Sychrov leží v bezprostřední blízkosti zámku, v sousedství chráněné krajinné oblasti Český ráj, přibližně 22 km od Liberce a 85 km od Prahy.