Hoří od Sudabeh Mohafezové má světovou premiéru v Divadle MeetFactory | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

Hoří od Sudabeh Mohafezové má světovou premiéru v Divadle MeetFactory

redakce | 31.5.2016

Divadlo MeetFactory uvede v neděli 12. června světovou premiéru divadelní adaptace románu Sudabeh Mohafezové nazvaného Hoří. Dramatizace v pořadí druhého románu současné německé autorky íránského původu vzniká pod taktovkou režisérky Natálie Deákové. Scénář inscenace vychází z originálního, detektivně laděného příběhu, ve kterém autorka rafinovaně odkrývá políčka z mozaiky tíživé a náhlým traumatickým prožitkem znovuoživené minulosti hlavní hrdinky. Premiéra proběhne ve smíchovském centru současného umění MeetFactory od 20 hodin za účasti Sudabeh Mohafezové.

 

 

mohafezova-hori-1
Zdroj: www.meetfactory.cz

 

 

Úspěšné hudební producentce Mané vyhoří byt, přežije jen zázrakem. Její psychický stav se ovšem i měsíce po katastrofě setrvale zhoršuje. Kdo je Pia, která s ní vede vyčerpávající noční rozhovory? Kdo je Hjartan, který se Mané měl údajně potřebu pomstít? A kdo vlastně založil požár? Na povrch pozvolna vyhřezne hluboko zasutá minulost. Ta odhaluje obraz ženy, která je pod rouškou úspěšné, uznávané a nezávislé osobnosti zoufalou a fatálně osamělou bytostí.

 

 

Režisérka Natália Deáková na sebe upozornila v roce 2002 úspěšnou absolventskou inscenací Polaroidy, divadelní hrou jednoho z nejvýznamnějších britských coolness autorů Marka Ravenhilla. V následujících letech spolupracovala s celou řadou divadelních souborů, od roku 2013 je šéfkou činohry plzeňského Divadla J. K. Tyla. Práce na divadelní adaptaci románu Hoří je její vůbec první spoluprací s Divadlem MeetFactory.

 

mohafezova-hori-2
Fotografie ze čtené zkoušky v MeetFactory (uprostřed herečka Diana Toniková). Zdroj: www.meetfactory.cz

 

„Hoří je román o onom strašně často odpíraném právu na pomalost. Jako bychom byli nuceni svými životy spěchat – bez ohledu na to, co prožíváme nebo musíme prožít. Jako bychom byli popoháněni a řízeni (kým? čím?) a žádná přestávka v dohledu. Nevnímám to ani tolik coby projev postmoderního životního stylu (i když to samozřejmě souvisí), ale spíše otázku fatálního odmítnutí být sám sebou, sám se sebou, být odlišný, ale zároveň milován, přijat, být ve vztahu,“ řekla Mohafezová o svém románu v rozhovoru pro MeetFactory.

 

V inscenaci Hoří se představí Anita Krausová, Jiří Konvalinka, Zuzana Ščerbová, Diana Toniková. První repríza je plánována na 16. června. Více informací o představení a vstupenkách naleznete >>>zde.

 

 

 


Termín konání: 12.6.
Kde: MeetFactory
Adresa: Ke Sklárně 3213/15, Praha 5
Další info: http://meetfactory.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...