Švandovo divadlo oslaví 135. výročí, nová sezóna přinese sedm premiér | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

Švandovo divadlo oslaví 135. výročí, nová sezóna přinese sedm premiér

redakce | 9.6.2016

Švandovo divadlo na Smíchově momentálně zažívá nejúspěšnější období v novodobé historii své stopětatřicetileté existence. První říjnový večer si ovšem diváci připomenou 135. výročí divadla slavnostním uvedením inscenace Cry Baby Cry, které se v té době rovněž dočká 135. reprízy.  Ani v další sezóně nebudou diváci ochuzeni o novinky, chystá se dokonce sedm premiér. K nim bude patřit nová hra od Natálie Kocábové, Krysař v titulní roli s herečkou Klárou Cibulkovou či tři autorské inscenace na témata „intimita-anonymita-agresivita“ v podání čtyř režisérek. Oslavu čtvrtstoletí existence chystá v září 2016 i soubor Buchty a loutky. Novinky se týkají také hereckého souboru, v sezóně 2016–2017 se na oblíbené pražské scéně objeví nové tváře.

 

 

svandak-sezona-16-17-1
Švandovo divadlo na Smíchnově na podzim slaví 135. výročí založení. Zdroj: archiv Švandova divadla

 

 

Do angažmá ve Švandově divadle nastupuje Luboš Veselý. Přichází z Divadla na Vinohradech, kam naopak ze smíchovského břehu odchází Tomáš Pavelka. Soubor posílí také Tomáš Petřík (Městské divadlo v Kladně) a Marta Dancingerová – loňská absolventka DAMU tu hostovala už v komedii Zabít Johnnyho Glendenninga, kde zazářila v roli prostořeké Kimberly. Dramaturgickou posilou je Libor Vodička, který už zde dříve spolupracoval na titulech Země Lhostejnost a Popeláři. V Hamletovi se jako královna Gertruda začne opět objevovat Petra Hřebíčková, její kolegyně Zuzana Onufráková své vystupování ve Švandově divadle naopak na čas přeruší.

 

„V roce 2015 jsme hostovali na významném mezinárodním festivalu Kulturfest v New Yorku s hrami Šoa a The Good and the True, o jejichž uvedení teď jednáme i v dalších městech Spojených států. Na festivalu v jihokorejském Busanu sklidil zase velký ohlas Hamlet. A muzikálu Popeláři tleskalo i publikum zahajovacího večera festivalu Astorka v Bratislavě,“ vypočítává ředitel divadla Daniel Hrbek. „Letos jsme museli odmítnout pozvání do Číny a připravujeme anglickou verzi inscenace aktovky Václava Havla Protest, se kterou bychom měli opět hostovat v New Yorku,“ dodává.

 

 

svandak-sezona-16-17-2
Novými posilami budou v příští sezóně u Švandů Marta Dancingerová a Luboš Veselý. Zdroj: archiv Švandova divadla

 

 

Již šestým rokem je uměleckým šéfem Dodo Gombár, Švanďák se i pod jeho vedením profiluje jako scéna otevírající dveře autorskému divadlu, svůj prostor tu mají ale originální nastudování klasických látek i aktuální hry napsané často přímo „na míru“ stávajícímu souboru. V tomto směřování bude divadlo pokračovat i v sezóně 2016–2017. Sezónu otevře 24. září  titul Závislosti navzdory, tragikomedie o boji s alkoholem na všech frontách.

 

Klasický titul v novém přepisu i osobitém režijním zpracování nabídne hra Krysař podle starodávné hamelnské legendy. Scénář podle předlohy Viktora Dyka napsala Martina Kinská, v titulní roli se představí momentálně nejobsazovanější herečka Švandova divadla Klára Cibulková. Premiéra ve Velkém sále je naplánována na 5. listopadu 2016.

 

 

svandak-sezona-16-17-3
Umělecký šéf Dodo Gombár s ředitelem Švandova divadla Danielem Hrbkem. Zdroj: archiv Švandova divadla

 

 

Svého prvního jevištního uvedení se dočká hra Peníze, kterou zatím divadelní publikum zná jen ze scénického čtení na Nové scéně Národního divadla. Vítězný text anonymní dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka za rok 2014 napsal Dodo Gombár jako „divadelní povídky, které se nečekaně stanou jedinou hrou“.

 

Poslední premiérou na hlavní scéně bude v květnu 2017 nová divadelní hra Natálie Kocábové, kterou – zatím pod pracovním názvem Než usneme – chystá režisér Daniel Hrbek. Příběh o tom, že od jistého věku jsou návraty domů bolestivé, nese podle autorky i některé autobiografické prvky. Hra vypráví o tom, že prapodivnou rodinu máme v podstatě všichni, a o tom, co se stane, když tuto interní prapodivnost napadne zvenčí politické dění. Je o rozvodu a jeho dopadu na děti při jejich vlastním rozvodu. A vlastně je to o všem, co si asi za hodinu a půl dokáže u rodinné večeře říct rodina, prozrazuje Kocábová.

 

„Na programu jsou tři tituly o třech fenoménech, jimž je dnes vystaven člověk jako jedinec a s nimiž se potýká i celá společnost: intimita, anonymita a agresivita,“ přibližuje Dodo Gombár chystané dění ve Studiu Švandova Divadla  v příští sezóně. Pro titul věnovaný intimitě byl zvolen text známé současné dramatičky Caryl Churchill, který pod pracovním názvem Je to tu připravuje režisérka Viktorie Čermáková. U druhé inscenace na téma anonymity je známá zatím hlavně jeho režisérka Martina Krátká. Třetí titul o agresi zpracuje tým nejmladších divadelních tvůrců zcela autorsky: hry Moje srdce patří za mříže a Mladá agrese, které píší Dagmar Haladová a David Košťák, bude režírovat dámský režijní tandem Alžběta Burianová – Tereza Říhová.

Divadlo poskytuje prostor i několika pravidelným hostům. K těm se nyní nově zařadí Radim Vizváry,  mim, performer, režisér, choreograf a pedagog, který patří k nejvýraznějším osobnostem současného mimického divadla v Evropě. Ve Studiu Švandova divadla teď dostane prostor jeho mistrovská inscenace Sólo, zahrnující to nejlepší z Vizváryho dosavadní pantomimické tvorby, a na program se dostane i neméně podmanivé představení Lessons of Touch – manifestace těla v krajních podobách.

 

Ke stálým rezidentům Švandova divadla patří soubor Buchty a loutky, který v září 2016 oslaví pětadvacet let od svého založení a v listopadu zde uvede přehlídku pro dospělé spojenou s narozeninovým koncertem. V úspěšném působení u Švandů pokračuje také divadlo Spektákl tvořené studenty a čerstvými absolventy pražské DAMU. Mladí divadelníci tu chystají hned tři nové tituly. Své dvě inscenace – REM fáze aneb Cesta napříč sny a v červnu 2016 premiérované představení Mlčky (s) davem – uvede v sezóně 2016-2017 také Herecké studio Švandova divadla. Od září 2016 bude na Smíchově nově hostovat ještě Divadlo Na zábradlí, jehož domovskou scénu na druhém břehu Vltavy čeká rekonstrukce.

 


Kde: Švandovo divadlo na Smíchově
Adresa: Štefánikova 57 , Praha 5
Další info: http://www.svandovodivadlo.cz
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...