Nejasná poselství Daniela Balabána v ostravském Domě umění | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Nejasná poselství Daniela Balabána v ostravském Domě umění

redakce | 17.6.2016

Šumperský rodák a malíř Daniel Balabán se po šestnácti letech vrací autorskou výstavou do ostravského Domu umění, který spravuje Galerie výtvarného umění v Ostravě. Výstava nazvaná Nejasná poselství byla zahájena ve čtvrtek 16. června a k vidění bude do 4. září.

 

 

balaban-gvuo-1
Zdroj: www.gvuo.cz

 

 

Daniel Balabán (*1957) je významný český malíř a vysokoškolský pedagog. Patří ke klíčovým osobnostem české výtvarné scény, na kterou vstoupil v polovině osmdesátých let minulého století. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl také jmenován profesorem pro obor Výtvarné umění se zaměřením na malířství. Od roku 1993 vede Ateliér malby I. Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě. Je laureátem Ceny Michala Ranného za rok 2012. Svou tvorbu prezentoval na více než 40 autorských a 125 skupinových expozicích v České republice i v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách výtvarného umění v českých a zahraničních institucích i u soukromých sběratelů.

 

 

„Daniel Balabán je jistě jednou z nejvýznamnějších osobností a nezpochybnitelně nejvýraznějším malířem Ostravska za poslední tři desetiletí, a proto jsme velmi rádi, že jsme mu mohli připravit v Domě umění přehlídku jeho děl, která je nesmírně silná ve výrazu a obsahu,“ říká Jiří Jůza, ředitel galerie výtvarného umění v Ostravě. Expozice, která se uskutečňuje v rámci 90. výročí otevření Domu umění, představuje sedmatřicet Balabánových pláten. Za jedno z nejznámějších prezentovaných děl je považován Svatý Šebastián (2000). Dalšími významnými pracemi jsou Vertikální pieta (1998) a Lego-Dovolená (1994). Galerie rovněž vystaví svou nedávnou akvizici – rozměrnou malbu s názvem Léto 1969 (2014). Do výstavní kolekce se podařilo zařadit i aktuální dílo s názvem Zalévání hub, které autor dokončil necelý měsíc před výstavou. Exponáty zapůjčil sám autor, dále pak státní i soukromé galerie z celé České republiky.

 

 

balaban-gvuo-2
Daniel Balabán: Vertikální pieta. Akryl, plátno. Foto: archiv Daniela Balabána

 

 

„Výstava představuje autorovu tvorbu, kde se jako nejasný leitmotiv prolíná reflexe Ostravy v kontrastu se sakrálními i sociálními tématy a mezilidskými vztahy. Ty jsou často doplněny jinotajnými úniky před realitou a zašifrovanými hříčkami, které jsou pro celou jeho tvorbu až do dnešních dnů klíčové,“ vysvětluje kurátorka výstavy Renata Skřebská a pokračuje: „V jeho tvorbě se setkává malíř, básník, pedagog, glosátor života a řada dalších osobností. Z jejich střetu vzniká velmi osobité, plaché, výstřední, pokorné i kontroverzní umění.“

 

Tým GVUO připravuje autorovu první monografii se soupisem veškeré autorovy tvorby. Vzhledem k obsáhlosti jeho díla a náročnosti heuristiky nebude katalog součástí výstavy. Chystají se i komentované prohlídky s autorem (28. 6. a 30. 8) i s kurátorkou (12. 7. a 16. 8.).

 

 


Termín konání: 16.6. - 4.9.
Kde: Galerie výtvarného umění v Ostravě
Adresa: Poděbradova 1291/12, Ostrava 1
Další info: http://www.gvuo.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...