Bratři v triku oslavili sedmdesátku, tvorbu studia připomíná nová výstava | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Bratři v triku oslavili sedmdesátku, tvorbu studia připomíná nová výstava

redakce | 20.6.2016

V pátek 17.června byla v Oblastním muzeu – Praha-východ ve Staré Boleslavi zahájena výstava odhalující část bohaté historie a produkce studia Bratři v triku. Studio nedávno oslavilo sedmdesát let od svého vzniku a je nejúspěšnějším a nejstarším českým studiem kresleného filmu. Je spjato s řadou významných jmen, jako jsou Jiří Trnka, Eduard Hofman, Zdeněk Miler nebo Jiří Brdečka. Součástí výstavy je také tvůrčí dílna, která návštěvníkům přiblíží výtvarný proces animovaného filmu.Výstava je koncipována do několika historických momentů studia. V první části senávštěvníci seznámí s ultrafány Jiřího Trnky a původními fázemi na pauzovacím papíře od Zdeňka Smetany. Druhá část zobrazuje zakázkovou a programovou tvorbu, ve které vznikaly filmy pro dospělé. Od té se návštěvníci přesunou do třetí části expozice, která ukazuje jednotlivé profese animovaného filmu. Hlavní dominantou je zde interaktivní koutek s tvůrčí dílnou. V ní si mohou návštěvníci vyzkoušet jednotlivé fáze výroby kresleného filmu.

 

 

bratri-v-triku-70-1
Čerství sedmdesátníci Bratři v triku. Zdroj: www.muzeumompv.cz

 

 

Tvorbu studia Bratři v triku považujeme za kulturní bohatství. Podle našeho názoru je v současné době v České republice neprávem opomíjena,“ říkají autorky výstavy Jana Sommerová a Maria Axamitová. Studio Bratři v triku bylo založeno v roce 1945. Do roku 2000 vytvořilo více než 1600 filmů různých výtvarných stylů a žánrů.Do povědomí diváků se také dostalo díky pohádkovým postavičkám jako je Krteček, víla Amálka, Mach a Šebestová, Křemílek a Vochomůrka a dalším večerníčkovým hrdinům.

 

 

bratri-v-triku-70-2
Studio Bratři v triku funguje již od 40. let 20. století. Zdroj: www.muzeumompv.cz

 

 

Kromě hlavních osobností, představí výstava jejich tvorbu prostřednictvím originálních ultrafánů, scénářů, výtvarných návrhů, modelů, plakátů a fotografií ze studia. Většina exponátů je zapůjčena přímo od autorů nebo jejich dědiců. „Velmi si ceníme toho, že se nám podařilo takto vzácné exponáty získat. Už od svého vzniku spolupracovalo studio s velkými osobnostmi české kultury a umění. Patřil mezi ně např. Jiří Trnka, Zdeněk Smetana, Stanislav Látal, Jiří Brdečka, Jiří Šalamoun, Václav Mergl, Petr Poš, Pavel Koutský a další,“ dodává Jana Sommerová.

 

 

bratri-v-triku-70-3
Pro Bratry v triku pracoval například Jiří Trnka. Zdroj: www.muzeumompv.cz

 

 

Výstava je určena všem návštěvníkům bez rozdílu věku. Snaží se představit alespoň část z neuvěřitelného objemu produkce i široké škály témat, žánrů, uměleckých rukopisů, ale i osobitého humoru studia Bratři v triku. Snímky tohoto provázejí od 2. poloviny 40. let 20. století generace českých diváků od dětství až po dospělost. Navzdory době, která uplynula od jejich dokončení, šíří dodnes slávu české kultury i v zahraničí.fáze výroby kresleného filmu.

 


Termín konání: 18.6. - 25.9.
Kde: Oblastní muzeum Praha-východ (Arnoldinovský dům)
Adresa: Masarykovo nám. 97, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
Další info: http://www.muzeumompv.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...