Studio Hrdinů chystá v nové sezóně pět premiér | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

Studio Hrdinů chystá v nové sezóně pět premiér

redakce | 30.6.2016

Studio Hrdinů vstupuje do pátého roku svého fungování. V sezóně 2016/2017 představí pět premiér, dva festivaly, jeden divadelní happening a nadále bude propojovat živé umění s uměním výtvarným ve svém cyklu výstav. Studio Hrdinů připravuje svou knižní řadu a chystá i další drobné novinky.

 

 

studio-hrdinu-16-17
Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. Zdroj: www.studiohrdinu.cz

 

 

V divadelní sezóně 2016/2017 se až na jednu výjimku do Studia Hrdinů vrací režisérské osobnosti, které s touto scénou spolupracovaly již dříve. První premiérou sezóny bude inscenace Kamily Polívkové Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. Hra je dramatickým debutem spisovatele Davida Zábranského a jak název napovídá, jedná se o monodrama Stanislava Majera. Text, který Zábranský napsal pro Studio Hrdinů na objednávku Kamily Polívkové, bude prvním titulem, který vyjde v nově založené knižní řadě Studia Hrdinů. „Nápad na vlastní knižní edici jsem nosil v hlavě již delší čas, ale až zavádějící medializace, kterou vyvolaly rozhovory s Davidem a otištěné úryvky hry v celostátních denících, daly tomuto nápadu naléhavý význam,“ říká umělecký šéf Studia Hrdinů Jan Horák. Premiéra i křest knihy proběhne 16. září.

 

Do konce kalendářního roku 2016 je naplánována ještě premiéra titulu vybraného kmenovými režiséry Studia Hrdinů v rámci výzvy z jara tohoto roku. Ze 49 přihlášených projektů vyšel vítězně Petr Krušelnický s inscenačním projektem, který má pracovní název Genius Loci. Inspiračním zdrojem mu je sbírka básníka Petra Borkovce s titulem Berlínský sešit. Druhým finalistou této výzvy je Ladislav Babuščák s projektem Freedom / Living Secretly. Režisér v něm propojuje dvě krátké hry norského spisovatele Jona Fosse. Projekt se bude realizovat v roce2018, tedy v roce, kdy Studio Hrdinů vypíše svou další výzvu pro umělce.

 

První premiérou roku 2017 bude hra Elfriede Jelinekové Dílo v režii Miroslava Bambuška. Hra o souboji člověka s přírodou a paradoxech, které přináší kultivace těla a přírody je koprodukční inscenací Studia Hrdinů a o.s. Mezery. Premiéra se uskuteční na konci února.

 

Do Studia Hrdinů se v příští sezóně vrátí režisér inscenace Sněhurka KaiOhrem. V autorské inscenaci s názvem V Anně, volně inspirované románem ruského filosofa Michaila Ryklina, přiblíží příběh ruské básnířky a členky protiputinovské opozice Anny Alčukové, která byla nalezena mrtvá v Berlíně v roce 2008. Důvody sebevraždy, stísněnost života v exilu, různé reality ve světě politické nesvobody, reality mužů a žen, to vše je divadelní zápas V Anně. Premiéra v dubnu 2017.

 

Sezónu uzavře režisérský tandem Jan Horák – Michal Pěchouček inscenací hry německého autora WolframaLotze Pár vzkazů veškerenstvu. Upravená verze Lotzovy hry o základních otázkách smyslu života a našeho bytí je panoptikem absurdních postav, které jsou přes svou záměrnou přepjatost vykloubeným obrazem našeho života. Specificky členěný prostor Studia Hrdinů bude společně s výtvarným řešením samostatnou kulisou této zlostné existenciální show.

 

Koncem sezóny bude mít premiéru koprodukční inscenace Studia Hrdinů a brněnského HaDivadla – dramatizace novely Petry Hůlové Macocha. V režii Kamily Polívkové se představí dámská šatna HaDivadla a jeden mužský host.  Svou pražskou premiéru bude tato inscenace mít na začátku další divadelní sezóny.

 

Začátkem října 2016 bude Studio Hrdinů hostit několikadenní přehlídku současného polského pohybového divadla s pracovním názvem This Is  Poland!. V pracích mladých polských choreografů se budou zrcadlit fenomény, které si obecně se současným Polskem asociujeme. Přehlídka proběhne 6.–8. října 2016 a její přesný program zveřejníme začátkem příští sezóny.

 

V listopadu se v Ostravě uskuteční druhý ročník mezinárodního festivalu autorského činoherního a pohybového divadla Norma.Festival pořádá Studio Hrdinů společně s ostravskou platformou pro současné umění PLATO.

 

V nové sezóně bude Studio Hrdinů nadále poskytovat prostor svým stálým hostům, ke kterým se nově zařadí i Divadelní společnost Masopust, která sídlí v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí. „Vzhledem k rekonstrukci, která by měla v tomto divadle probíhat pro nás s ohledem na blízkost naší dramaturgie bylo zcela přirozené, že Masopustu na nezbytně dlouhou dobu poskytneme útočiště. Ze svého repertoáru ve Studiu Hrdinů představí inscenace Orlando, O hezkých věcech, které zažíváme a Sedm samurajů,“ řekl o spolupráci Jan Horák.

 

 


Kde: Studio Hrdinů
Adresa: Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Další info: http://www.studiohrdinu.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...