Za týden se otevře Svět knihy 2016, čestným hostem budou severské země | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Knihy

Za týden se otevře Svět knihy 2016, čestným hostem budou severské země

redakce | 6.5.2016

Už za týden – od 12. do 15. května – proběhne na v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti 22. ročník Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy. Letošním čestným hostem bude pět severských zemí, hlavními tématy pak Fenomén krimi a Město jako literární kulisa.

 

 

svet-knihy-16-1
Zdroj: www.skandinavskydum.cz/readnordic/

 

 

V rámci  čestného  hostování  se  představí  pětice severských  zemí: Dánsko, Finsko, Norsko, Švédsko  a Island.  Partnerem a koordinátorem programu čestného hosta je Skandinávský dům, literární kampaň je prezentována sloganem #ReadNordic. Severským zemím bude patřit stánek opatřený názvem #ReadNordic. Na veletrh zavítá celkem sedmnáct severských spisovatelů. Největšími hvězdami čestného hosta budou Katja Kettu a Jostein Gaarder.

 

Finská spisovatelka Katja Kettu se nedávno proslavila syrovým románem z druhé světové války Porodní bába, který se i v Česku stal bestsellerem. Kniha dechberoucím způsobem snoubí krásu s ošklivostí, nevinnost se zvrhlostí. Kritika i čtenáři oceňují autorčin originální poetický jazyk čerpající například z laponského dialektu či tradice magického realismu. Na veletrh autorka přijede představit sbírku povídek Sběratel dýmek. Norský spisovatel Jostein Gaarder píše především knihy pro děti a mládež, často s neskrývaným filozofickým poselstvím upozorňujícím na hodnotu života a všudypřítomnost smrti (Sofiin svět). Za pozornost stojí i jeho knihy pro dospělé, např. Vita brevis či Principálova dcera.

 

Prahu dále navštíví dva držitelé prestižní Ceny Severské rady za literaturu: spisovatel Kim Leine, jenž vyrůstal v Norsku, pak se přestěhoval do Dánska a patnáct let žil také v Grónsku. Své knihy píše v dánštině a sám je do norštiny překládá. Známým a oceňovaným autorem se stal díky svému obsáhlému historickému románu Proroci z fjordu Věčnosti.

 

 

svet-knihy-16-2
Patrně největší severskou hvězdou veletrhu Svět knihy bude norský spisovatel převážně knih pro děti a mládež Jostein Gaarder. Na veletrhu se s ním můžete setkat v pátek 13. května v 11 nebo v sobotu 14. května v 16 hodin. Zdroj: www.facebook.com/ReadNordic/

 

Spisovatel s pseudonymem Sjón (vlastním jménem Sigurjón Birgir Sigurðsson) patří k nejvýraznějším islandským kulturním osobnostem současnosti. Kromě prozaické tvorby se věnuje také psaní básní, libret k operám a písňových textů rozličných interpretů včetně slavné islandské zpěvačky Björk. Česky mu vyšly krátké prózy Syn stínuMěsíční kámen a před veletrhem vychází Múza z lodi Argó.

 

Pětici nejvýraznějších hostů uzavírá švédská autorka Majgull Axelssonová. Ohromný úspěch u čtenářů zaznamenala románem Dubnová čarodějka, přeloženým do řady jazyků a odměněným prestižní Augustovou cenou. Román je fantazijní postmoderní experiment, dokonalá ukázka švédského magického realismu. V češtině ještě vyšel román Ta, kterou jsem se nestala. Na Noc literatury a veletrh Svět knihy Praha 2016 autorka přijede představit novinku Nejmenuji se Miriam.

 

Čestná účast  Severských zemí  inspirovala pořadatele  k přípravě programů věnovaných severské detektivce a celkově žánru krimi, jeho historii a současnosti. V rámci tématu Fenomén krimi na festivalu vystoupí čeští i zahraniční spisovatelé a literární kritici či interpreti audionahrávek zajímavých detektivních příběhů.

 

 

Dalším z tematických okruhů je Město jako literární kulisa, který má především představit Prahu jako Kreativní město literatury, titul udělovaný organizací UNESCO. Koordinátorem projektu je Městská knihovna v Praze. Kromě svých aktivit představí knihovna i jednotlivá partnerská města, jež titul rovněž obdržela a kterých je celkem dvacet napříč kontinenty. Dále program k tématu zahrnuje literární prezentace dalších českých či zahraničních měst. Letošní novinkou jsou knižní trailery. Návštěvníci veletrhu budou mít možnost na dvou obrazovkách v obou křídlech Průmyslového paláce porovnat, jak jednotlivá nakladatelství kreativně přistupují k další formě propagace literárního díla.

 

 

svet-knihy-16-3
Román Porodní bába od finské spisovatelky Katji Kettu se stal bestsellerem i v České republice. Zdroj: www.argo.cz

 

 

Jeden z nejrozsáhlejších programových okruhů je připravován ve spolupráci s nakladateli dětské literatury, profesními sdruženími a organizacemi, jež se věnují podpoře vztahu dětí a mládeže k četbě knih. Pod názvem celorepublikové kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou je každoročně představována literatura pro děti a mládež, jsou oceňováni účastníci literárních soutěží, zároveň mají možnost se prezentovat partneři kampaně.

 

Pořadům zaměřeným na fantasy a sci-fi bude tradičně vyhrazen speciální prostor v pravém křídle Průmyslového paláce, ve kterém se budou střídat po čtyři dny zajímaví autoři žánru. Programová část je realizována zejména ve spolupráci s časopisem Pevnost a XB-1, který pro návštěvníky připravil velkorysou a atraktivní expozici.

 

Letos v rámci Světa knihy proběhne i jubilejní desátý ročník přehlídky Das Buch, projektu, jenž představuje tvorbu současných německy píšících autorů. Společně jej připravují tři instituce: Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v Praze (více >>>zde).

 

svet-knihy-16-4
Das Buch letos podesáté. Zdroj: Goethe Institut Praha

 

V předvečer zahájení veletrhu a literárního festivalu, letos 11. května, probíhá tradičně projekt Noc literatury, čtení z překladů evropských literatur, jež pořádá České centrum Praha ve spolupráci s kulturními organizacemi sdruženými v projektu EUNIC (více >>>zde).

Tradiční festivalové přehlídky, jež časově předcházejí konání literárního festivalu a upozorňují na blížící se knižní událost. Každý návštěvník pořadu zároveň obdrží poukaz na 50% slevu ze vstupného na Svět knihy Praha. V kinech Atlas, Ponrepo, Kině 35 Francouzského institutu a v Kině Lucerna proběhne od 7. do 15. května filmová přehlídka Svět knihy ve filmu představující díla inspirovaná knižními předlohami světové literatury. Od 2. dubna do 15. května mají letos diváci možnost zhlédnout na čtyři desítky divadelních představení v rámci přehlídky Svět knihy na jevišti, do níž se letos zapojilo dvacet divadel z celé republiky.

 

Více informací a kompletní program Světa knihy Praha 2016 naleznete >>>zde a na Facebooku.

 

 


Termín konání: 12.5. - 15.5.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...