Stoner: všední život, nevšední román. Nyní může být váš! | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Knihy

Stoner: všední život, nevšední román. Nyní může být váš!

SOUTĚŽ | redakce | 14.5.2015

Nakladatelství Kniha Zlín přichází s pozoruhodnou knihou amerického spisovatele Johna Williamse Stoner, malý velký životní příběh muže, jenž v devatenácti letech přichází na univerzitu v Missouri jako student zemědělství. Později tu začne sám učit. Ožení se s nesprávnou ženou a jeho jediné milostné vzplanutí zhatí univerzitní pletichy. Prožije klidný, nenápadný život a kolegové si na něj po jeho smrti málokdy vzpomenou.

 

 

stoner-soutez
Zdroj: www.knihazlin.cz

 

 

I tak by bylo možné shrnout děj románu Stoner, románu o všedním životě nikterak úspěšného titulního hrdiny. A přesto je tento průzračný a hluboce dojemný román Johna Williamse dílem nenápadné dokonalosti. Je to příběh konfliktů, porážek a vítězství, které netvoří velkou historii a nejsou nikde zaznamenány, příběh vyzdvihující význam jednotlivého života. Jeho hrdina neaspiruje na nesmrtelnost, ale vzbuzuje úctu svou smířlivostí a oddaností vlastním ideálům. Příběh muže, který zasvětil život literatuře, se díky autorovu mistrovství stává sám o sobě poctivým literárním počinem, jehož prostá síla přináší hluboký čtenářský zážitek.

 

 

 

 

John Williams (1922-1994) se narodil v Clarksvillu v Texasu. V letech 1942–1945 sloužil u amerického letectva v Číně, Barmě a Indii. V roce 1948 mu vyšel v nakladatelství Swallow Press první román Nothing But the Night (Pouze a jen noc) a o rok později kniha veršů The Broken Landscape (Rozbitá krajina). Druhý Williamsův román Butcher’s Crossing vydalo v roce 1960 nakladatelství MacMillan. Poté, co Williams získal na Denverské univerzitě magisterský titul a na Missourské univerzitě doktorát, vrátil se v roce 1954 na Denverskou univerzitu, kde následujících třicet let vyučoval literaturu a tvůrčí psaní. V roce 1964 dostal nabídku pracovat jako odborný asistent na univerzitě v Oxfordu, a Rockefellerův grant mu umožnil cestovat do Itálie, aby tam podnikl výzkum pro svůj poslední román Augustus, který vyšel v roce 1972.

 

 

Nyní s námi můžete o Williamsův román soutěžit! Pro účast v soutěži o tři výtisky knihy Stoner stačí odpovědět na následující soutěžní otázku a mít štěstí při losování:

 

Ve kterém roce vyšel Stoner ve Spojených státech poprvé?

 

Výherci se stanou ti tři soutěžící, kteří správně odpovědí na soutěžní otázku a budou vylosováni. Ceny výhercům zašleme poštou.

 

POZOR, JMÉNO VÝHERCE BUDE UVEŘEJNĚNO NA STRÁNCE S VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ ZDE >>>

 

Odpovědi spolu se svým jménem a poštovní adresou zasílejte do 31. května 2015 e-mailem na adresu info(zavinac)kulturissimo.cz a do předmětu zprávy uveďte „SOUTĚŽ – Stoner“.  Výherce bude kontaktován e-mailem.

 

Přejeme hodně štěstí!

Svou účastí v soutěži vyjadřujete souhlas s uchováním Vaší e-mailové adresy v databázi portálu kulturissimo.cz pro účely rozesílání kulturních tipů a informací o dalších soutěžích o vstupenky i jiné ceny. Po obdržení prvního takového informačního e-mailu se z databáze budete mít možnost kdykoliv odhlásit.

zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...