Ji.hlava jako obvykle chystá nabitý program, soutěžte s námi o volné akreditace! | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Ji.hlava jako obvykle chystá nabitý program, soutěžte s námi o volné akreditace!

SOUTĚŽ | redakce | 13.10.2015

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, jehož 19. ročník proběhne ve dnech 27. října až 1. listopadu 2015 v Jihlavě, tradičně sleduje proměny současného filmu, a to jak u samotných dokumentárních snímků, tak u těch hraničících s hraným či experimentálním filmem. „Letošní Ji.hlava je objevitelská, přeneseně i doslova,“ charakterizuje 19. ročník ředitel festivalu Marek Hovorka. Z více než 3 400 přihlášených titulů bylo do programu zařazeno 233 snímků, dalších 21 nabídne divákům program Dokument ČT. V soutěžních sekcích bude uvedeno 34 filmů ve světové, jedenáct v mezinárodní a šest v evropské premiéře. (O festivalu jsme již psali >>>zde.)

 

 

jihlava-15-soutez
Thor Heyerdahl, Ve znamení Kon-Tiki. Norsko (1950). Zdroj: www.dokument-festival.cz

 

„Diváci budou moci proniknout do tajů tvorby norského filmaře-dobrodruha Thora Heyerdahla, držitele Oscara a průkopníka cestovatelských filmů, jehož filmy uvedeme z 35 mm a 16 mm filmových kopií,“ řekl ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka. „Když se vydáváte na dobrodružnou cestu, nevíte, co vás potká, a měli byste být připraveni na vše. Podobné pocity jako Heyerdahl při plavbě na voru napříč oceánem zažívají každý rok i filmoví objevitelé-diváci na své cestě ji.hlavským festivalem. Naší celoroční snahou je vybrat právě ty snímky, které přicházejí s něčím novým.

 

Festivaloví návštěvníci se letos tváří v tvář setkají jak s legendou arménského dokumentu Artavazdem Pelešjanem, tak i s ruským všestranným režisérem a prvním držitelem ji.hlavské Ceny za přínos světové kinematografii z roku 1999 Viktorem Kossakovským, který se po 16 letech na Ji.hlavu vrací, aby osobně uvedl svůj film Ať žijí protinožci!, přednesl svoji Masterclass, připravenou ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu,a jako jediný porotce vybral nejlepší světový dokument v soutěžní sekci Opus Bonum.

 

Dalšími vzácnými hosty, kteří usednou v některé z porot nebo povedou své masterclasses, jsou filmoví tvůrci různých profesí od střihačky Claire Atherton, přes německého kameramana, režiséra a jednoho z porotců soutěže Mezi moři Freda Kelemena, jenž spolupracuje s velikánem maďarské kinematografie Bélou Tarrem, až po členy experimentální umělecké skupiny Flatform, kteří ve svých videoinstalacích vytvářejí časoprostorové iluze, nebo porotce soutěžní sekce Mezi moři, iráckého režiséra Abbase Fahdela. Jedním z porotců sekce Krátká radost bude i český experimentální filmař Jan Švankmajer.

 

A teď pozor, právě teď s námi můžete vyhrát dvě volné akreditace na 19. Mezinárodních festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Pošlete nám e-mail se správnou odpovědí na soutěžní otázku, třeba se štěstí při slosování usměje právě na vás! Otázka zní:

Které dvě osobnosti se letos na MFDF představí v rámci Inspiračního fóra?

 

Výherce dvou volných akreditací  vylosujeme z došlých zpráv se správnými odpověďmi.

Odpovědi zasílejte do 21. října 2015 e-mailem na adresu info(zavinac)kulturissimo.cz a do předmětu zprávy uveďte SOUTĚŽ – MFDF Ji.hlava 2015.

 

POZOR, JMÉNO VÝHERCE BUDE UVEŘEJNĚNO NA STRÁNCE S VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ ZDE >>>

Přejeme hodně štěstí!

Svou účastí v soutěži vyjadřujete souhlas s uchováním Vaší e-mailové adresy v databázi portálu kulturissimo.cz pro účely rozesílání kulturních tipů a informací o dalších soutěžích o vstupenky i jiné ceny. Po obdržení prvního takového informačního e-mailu se z databáze budete mít možnost kdykoliv odhlásit.


Termín konání: 27.10. - 1.11.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...