Matěj Kratochvíl Kdyby tisíc metronomů27. 8. 2012

Orchestr Berg už jednou provedl slavnou Poéme symphonique Györgye Ligetiho pro sto metronomů, ale nestačilo jim to. Tentokrát připravují tuplovaný nášup, totiž provedení ódy na mechanický klapot s dvojnásobným počtem strojových dirigentů. Vzhledem k tomu, že úvodní pasáže této skladby jsou i s jednou stovkou dost zvukově husté, začne Berg se dvěma stovkami trochu fušovat do řemesla Merzbowovi a jiným noiseovým extrmistům.

Pokud chcete mít na rachotu také svou zásluhu, můžete pomoci jako dobrovolník či zapůjčit vlastní metronom. Více informací zde.

V neděli 2. září ve 20h na Piazzettě Nové scény Berg provede původní – stovkovou – verzi a dvě stovky kladívek budou tlouci v úterý 11. září v 19h v historických garážích Českého rozhlasu. Na tyto akce je vstup volný. 18. a 19, září pak na Nové scéně proběhne program s názvem TIMING, který zahájí opět metronomy, následované skladbami Ligetiho, Aarona Coplanda a Louise Andriessena, pro změnu s tradičními nástroji, ovšem propojené do hudebně-tanečního tvaru využívajícího i skryté prostory divadelní budovy.

Líbil se Vám tento článek? Podpořte nás!

Fotogalerie

Slyš zdarma: Daniele Ciullini - Identità Sonora