Rivettovský cyklus v Ponrepu je v polovině, ještě ale stihnete čtyři filmy! | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Rivettovský cyklus v Ponrepu je v polovině, ještě ale stihnete čtyři filmy!

redakce | 5.5.2016

„Jakmile film začne vznikat, je to s ním jako se sochou nebo s vázou, která, kdysi dávno rozbitá, byla zakopána a nyní jsme úplně náhodou objevili malý kousek. teď zbývá pokusit se vykopat sochu celou, aniž bychom ji příliš poničili,“ prohlásil před nedávnem zesnulý francouzský filmový tvůrce Jacques Rivette (1928–2016). V pražském kině Ponrepo již od konce dubna probíhá přehlídka jeho filmů a kdo nestihl jeho Krásnou hašteřilku z roku 1991, film Célina a Julie si vyjely na lodi (1974) ani Příběh Marie a Juliena z roku 2003, má ještě možnost zhlédnout zbylé čtyři filmy z přehlídky, a to až do 17. května.

 

 

rivette-ponrepo-1
Jacques Rivette: Nesahejte na sekeru (2007)

 

 

Již v pondělí 9. května bude cyklus pokračovat promítáním tragédie Nesahejte na sekeru z roku 2007, nelítostný duel skutečných a předstíraných citů v bravurní adaptaci Balzakovy povídky Vévodkyně de Langeais z cyklu Historie třinácti.

 

 

rivette-ponrepo-2
Jacques Rivette: Kdo ví (2001)

 

 

O den později na něj naváže komedie Kdo ví (2001) o Francouzce jménem Camille hraje se svými italskými partnery v inscenaci Pirandellovy hry Jakou mě chceš mít. V rámci divadelního turné s nimi navštíví Paříž, se smíšenými pocity, neboť tu před třemi lety zanechala jednoho zamilovaného heideggeriána. Aby to bylo ještě zamotanější, pátrá se tu také po pohřešované komedii Carla Goldoniho, jejíž drahocenný, nikdy nevydaný rukopis se má údajně v Paříži nacházet. Věčné renoirovsko-rivettovské tázání: „kde končí umění a kde začíná život?“ spěje bez nemístné filmové hektiky k finálnímu obrazu/scéně, jehož architektonická i narativní logika je v nejlepším slova smyslu odzbrojující.

 

 

rivette-ponrepo-3
Jacques Rivette: Paříž nám patří (1960)

 

 

Další projekce proběhne ve středu 11. května, tentokrát bude na programu Rivettův první celovečerní film Paříž nám patří (1960), legendární už díky svízelným podmínkám, v nichž vznikal: v nekonečných prodlevách, než se našli noví partneři, nové finanční zdroje. Díky historické roli, kterou sehrál v „příběhu“ zrodu francouzské nové vlny, ale koneckonců i díky apelativnímu názvu očekává divák před prvním zhlédnutím něco na způsob opojného manifestu formálně novátorského hnutí. Co pak nutně zarazí, je jistý chlad, mnohomluvná nekomunikativnost, zvláštní smutek, který má daleko k agresivní neomalenosti Godardova U konce s dechem nebo k vřelé bezprostřednosti prvních Truffautových filmů. Sám Godard ostatně o svém kolegovi jednou prohlásil: „Takový Rivette, který zná kinematografii mnohem lépe než já, točí málo, proto se o něm také málo mluví. Kdyby natočil deset filmů, byl by o mnohem dál než já“.

 

rivette-ponrepo-4
Jacques Rivette: Jeptiška (1965)

 

 

Rivettovský cyklus uzavře rovněž legendární snímek Jeptiška z roku 1965, jehož „antiklerikarismus“ vyvolal jeden z oněch skandálů, které o půl století později dovedeme už sotva pochopit. Nesmyslný zákaz filmu narazil na silné protesty kulturní veřejnosti a byl z iniciativy tehdejšího ministra kultury Andrého Malrauxe posléze zrušen. V úterý 17. května si můžete vychutnat citlivý, naprosto neskandální přepis románu Denise Diderota s Godardovou múzou Annou Karinou v titulní roli. Žádná správná tečka za příběhem se nemůže obejít bez kuriozity, organizátoři rivettovské přehlídky tedy tento film zařadili jako jediný Rivettův česky nadabovaný film.

 

Začátek projekcí je v 19.30, více informací naleznete >>>zde.


Termín konání: 25.4. - 17.6.
Kde: Kino Ponrepo
Adresa: Bartolomějská 11, Praha 1
Další info: http://nfa.cz/cz/kino-ponrepo/program/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...