Andrzej Wajda – polský úděl: retrospektiva velikána polské kinematografie v Ponrepu | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Andrzej Wajda – polský úděl: retrospektiva velikána polské kinematografie v Ponrepu

Kateřina Svátková | 16.5.2016

Kino Ponrepo chystá ve spolupráci s Polským institutem v Praze retrospektivní přehlídku ikony polského filmu Andrzeje Wajdy. Od 20. května do 28. června budou diváci v Ponrepu moci zhlédnout dvacet snímků nejslavnějšího polského režiséra všech dob. „Když se řekne polský film, vybaví se jméno Andrzej Wajda. To platí v Polsku i v zahraničí, od Francie po Japonsko, dnes – stejně jako před šedesáti lety. Myslím, že nic podobného jinde nenalezneme. Co pro nás znamená Marketa Lazarová, to je pro polské filmové kritiky Popel a démant či Země zaslíbená,“ napsal ve své úvaze o Andrzeji Wajdowi překladatel a filmový teoretik Milan Líčka. Díky retrospektivě letos devadesátiletého režiséra a scénáristy bude divákům nabídnuta zásadní část jeho tvorby.

 

 

wajda-ponrepo-1
Andrzej Wajda v roce 2012 dorazil na premiéru zrekonstruované verze svého filmu Země zaslíbená. Foto: Piotr Drabik. Zdroj: www.wikipedia.org

 

 

Andrzej Wajda (*1926) po druhé světové válce studoval nejprve na krakovské Akademii výtvarných umění, později na lodžské filmové škole. Netrvalo to dlouho a začal doslova měnit filmovou historii. Za šedesátileté období tvorby Wajda natočil 52 snímků, z nichž mnohé poznamenaly světovou kinematografii. Již v roce 1957 na sebe výrazněji upozornil snímkem Kanály, o rok později přišel přelomový Popel a démant, později pak například Země zaslíbená (1975), Hranice stínu (1976) či Člověk z mramoru (1977) a Člověk ze železa (1981). V roce 2000 obdržel Oscara za celoživotní dílo. Zatím posledním Wajdovým snímkem je Walesa: člověk naděje (recenzovali jsme >>>zde).

 

 

wajda-ponrepo-2
Snímek Popel a démant z roku 1958 je zřejmě nejznámějším Wajdovým filmem.

 

 

Retrospektivu v Ponrepu zahájí 20. května v 17.30 Wajdova celovečerní prvotina Nezvaní hosté z roku 1955, na ni pak od půl osmé naváže snímek Popel a démant, který se nade vší pochybnost do dějin polského i světového filmu zapsal vůbec nejvíce. Film tehdy zcela novým pohledem reflektoval dobu, jež přišla bezprostředně po konci druhé světové války. V dalších dnech se pak příznivci Wajdových filmů mohou namátkou vydat například na zmiňované Kanály (24. 5.), na Krajinu po bitvě (29. 5.), v červnu pak přehlídka bude pokračovat například snímkem Hranice stínu (6. 6.) či Člověk z mramoru (24. 6.). Celý cyklus pak 28. června uzavře Země zaslíbená.

 

 

wajda-ponrepo-3
Film Kanály jako vůbec první  zpracovává trauma Varšavského postání z roku 1944. Spolu s filmy Popel a démant a Nezvanými hosty tvoří trilogii vyrovnávající se s odkazem druhé světové války.

 

Více informací a kompletní program cyklu Andrzej Wajda – polský úděl naleznete >>>zde.

AUTOR
Kateřina Svátková

Kateřina Svátková

Překladatelka milující jinakost.

>>> další články autora

Termín konání: 20.5. - 28.6.
Kde: Kino Ponrepo
Adresa: Bartolomějská 11, Praha 1
Další info: http://nfa.cz/cz/kino-ponrepo/program/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...