Tomáš Procházka Robert Piotrowicz: Stara Szkoła Ze Złota / Old School Made Of Gold (12”)7. 9. 2015

Název nového EP Roberta Piotrowicze Stara Szkoła Ze Złota (Stará škola ze zlata) snad jaksi reflektuje typický Piotrowiczův zvuk, který je ke slyšení i na této nahrávce, původně z let 2010 a 2011. Piotrowiczův trademark jsou těžké nervní drony, pulzující podivným mikrotonálním životem. Stejně tak i na EP, které tvoří dvě skladby, každá v délce přibližně devět minut, otesává Piotrowicz hrubý kus zvuku a výsledkem jeho práce je drtivý sonický monolit, který v žádném případě nelze poslouchat jako kulisu, ale pro jehož poslech je nutné se vybavit soustředěností a jistou posluchačskou aktivitou. Nepřipraveného posluchače vcucne tato hudba jako sonická černá díra.

Tradičním - a jediným - nástrojem je tu modulární syntezátor. S typickou arpeggiovou bublaninou se tu ale nesetkáme, Piotrowiczovy syntezátory splétají podivuhodnou zvukovou síť z mnoha táhlých tónů, mezi nimiž se odehrává drobný mikrotonální pohyb ze strany na stranu. Drony někdy vyústí ve sbor apokalyptických trub (Calamitas), nebo naopak redukují v dýchavičný rytmický puls (Ice Walk).

Hudba Roberta Piotrowicze připomíná pozorování drobnohledného světa. Obraz který se rozostřuje a zase zaostřuje, ale jeho skutečné kontury nikdy nespatříme. Zároveň je ale majestátní a neproniknutelná, jako nějaký vesmírný šum, nebo záznam geomagnetické aktivity Země.

 

Robert Piotrowicz: Stara Szkoła Ze Złota / Old School Made Of Gold (12”)

Musica Genera / Bocian Records (http://www.musicagenera.nethttp://www.bocianrecords.com)

 

Líbil se Vám tento článek? Podpořte nás!

Slyš zdarma: Daniele Ciullini - Identità Sonora