Jan Faix Diving Bell: Diving Bell13. 8. 2012

Diving Bell: Diving Bell

HAZE (http://h-a-z-e.org)

 

Hra na akustický nástroj spojená s live-processingem není v současnosti věc nijak ojedinělá, výsledky ale takovéto kooperace mohou přinášet různé. V případě dua Jeroda Sommerfeldta (laptop) a Davida McDonnella (saxofon, elektronika) jsou jejich společné kreace rozhodně hodné pozornosti. V dnešní době nás nemají šanci uchvátit svou technologickou neotřelostí, o to více nás může zaujmout všestrannost umělecké komunikace spontánního hráče na saxofon s kolegou, který si umí přesně počkat na správný moment, aby z přijímaného signálu vytvořil osobité elektronické struktury.

Mnohé, avšak vůbec ne vše, se tady točí kolem různě řízených repetic. Někdy v celkovém hudebním proudu hledáme, kde zazněla saxofonová fráze poprvé, když se potom začne protáčet v rozličných smyčkách, jindy se ozvou ostré digitální zvuky, u nichž si teprve zpětně uvědomujeme jejich původ v mnohonásobně zmnoženém akustickém zdroji. Někdy vzniká dojem mnohem většího nástrojového obsazení, jindy se duo soustředí na jediný společný zvukový průběh. Pět kusů v této kolekci pak vytváří komplexní zvukovou krajinu, jejíž zákoutí skrývají pokaždé nečekané sónické děje.

Okamžitý intenzivní zvukový prožitek vzešlý z momentálního opomenutí logické časové posloupnosti je zde na prvním místě. Těžko říci, zda je zde spontánnější hra na saxofon v ne úplně dokonalé akustice, nebo operace s interaktivním softwarem, dohromady to však životem přímo překypuje. Stačí se snadno přesvědčit po stažení nahrávky, kterou zdarma publikoval běloruský netlabel HAZE.

Líbil se Vám tento článek? Podpořte nás!

Fotogalerie

Slyš zdarma: Daniele Ciullini - Identità Sonora