I balet může vyvolat pocit závratě: premiéra triptychu Vertigo je na spadnutí | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

I balet může vyvolat pocit závratě: premiéra triptychu Vertigo je na spadnutí

redakce | 2.6.2016

Třetí, závěrečnou premiérou Baletu Národního divadla v sezóně 2015/2016 je pozoruhodný „triptych“ nazvaný Vertigo. Komponovaný večer poprvé ve čtvrtek 9. června na Nové scéně představí esenci díla trojice významných a specifických současných evropských tvůrců tanečního divadla: Moldavana Radu PoklitaruRain, Itala Maura BigonzettihoVertigo a Švéda Alexandra EkmanaCacti. Navzájem ostře kontrastující poetiky těchto tří umělců a jejich opusů vytvářejí magickou kombinaci lyriky, nostalgie, humoru i bláznivé absurdity. A není pak tak docela od věci, že představení (jak název napovídá), může vyvolat pocity závratě.

 

 

vertigo-balet-nd-1
Rain (soubor Baletu ND). Foto H. Smejkalová. Zdroj: www.narodni-divadlo.cz

 

 

Choreograf  Radu Poklitaru vytvořil na hudbu Johana Sebastiana Bacha, Jacquese Brela a motivy lidových písní představení Rain. Tento mladý talentovaný tvůrce z Moldávieje talentovaný mladý tvůrce, uznávaný choreograf současné baletní scény s velmi osobitým stylem, ve kterém propojuje prvky klasiky a každodenní gesta, prvky moderních a národních tanců. Choreografie Rain vznikla v roce 2007 a je filozofickým příběhem, který vypráví o osudech lidí, kteří nedobrovolně vstoupili do jednoho prostoru ve stejný okamžik.

 

 

vertigo-balet-nd-2
Vertigo (Aya Watanabe, Giovanni Rotolo). Foto: Martin Divíšek. Zdroj: www.narodni-divadlo.cz

 

 

Italský choreograf Mauro Bigonzetti je v současné době uměleckým šéfem Teatro La Scala. Tato výrazná osobnost moderního tance bezpochyby patří k tvůrcům se světového renomé. Emocionální kus Vertigo vytvořil v roce 2006 na hudbu Dmitrij Šostakoviče. Skrze Vertigo vyjádřil své osobní vize ve vztahu dvou lidí, ve spojení, v němž se šílenství lásky mění ve fyzickou závrať.

 

 

vertigo-balet-nd-3
Cacti. (Ondřej Vinklát). Foto: Martin Divíšek. Zdroj: www.narodni-divadlo.cz

 

 

Posledním kusem triptychu je Cacti od švédského choreografa Alexandera Ekmana na  hudbu Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena, Franze Schuberta, Andyho Steina a Gustava Mahlera. Světoznámý švédský choreograf působil nejdříve jako tanečník Nederlands Dans Theater II a Cullberg Ballet. Postupem času se vyprofiloval v tvůrce, jehož choreografie charakterizuje rychle se rozvíjející načasování, humor a zajímavé přechody. Cacti vzniklo v roce 2010 a je jedním z nejúspěšnějších Ekmanových děl. Šestnáct tanečníků v něm vytváří rytmy společně se čtyřmi hudebníky na scéně.

 

Druhá premiéra se odehraje 10. června, první reprízy jsou naplánovány na 15. a 22. června, po divadelních prázdninách pak přijde na Nové scéně na řadu hned 27. srpna.

 

 


Termín konání: 9.6.
Kde: Národní divadlo - Nová scéna
Adresa: Ostrovní 1, Praha 1
Další info: http://www.novascena.cz
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...