Barokní opera L´Asilo d´Amore bude uvedena v novodobé premiéře | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

Barokní opera L´Asilo d´Amore bude uvedena v novodobé premiéře

redakce | 3.6.2016

Letním refektářem Strahovského kláštera se v sobotu 11. června od 18 hodin rozezní tóny oslavné opery L´Asilo d´Amore. Dílo jednoho z nejvýznamnějších skladatelů středoevropského baroka Antonia Caldara v novodobé světové premiéře uvede špičkový barokní orchestr Hof-Musici za řízení cembalisty Ondřeje Macka, společně se zkušenými sólisty (Jana Dvořáková, Lucie Prokopová, Ivo Michl ad.), v režii Zuzany Vrbové.

 

 

l-asilo-d-amore-1
L'Asilo d'Amore. Zdroj: www.festival.krumlov.cz

 

 

Premiéru novodobého nastudování celovečerní Caldarovy opery L´Asilo d´Amore provázejí velká očekávání, protože půjde zároveň o její teprve druhé provedení v historii. Dvorské opery totiž nebyly reprízovány a nebyly ani poskytovány jiným dvorům či divadlům. Oslavná opera (tzv. Festa Teatrale) L´Asilo d´Amore (Útočiště Amorovo) byla zkomponována v roce 1732 na libreto Pietra Metastasia na oslavu narozenin císařovny Alžběty Kristýny (matka Marie Terezie). Protože toto datum připadlo na cestu císařského dvora z Karlových Varů a Prahy zpět do Vídně, bylo představení připravováno na zámku císařova přítele a vrchního štolby Adama Františka knížete ze Schwarzenbergu v Českém Krumlově. Kníže však tragicky zahynul a premiéra se nakonec odehrála v Linci.

 

 

l-asilo-d-amore-2
L'Asilo d'Amore. Zdroj: www.festival.krumlov.cz


 

Antonio Caldara (asi 1670–1736) po třicet let zastával jedno z nejvýznamnějších hudebnických míst tehdejší Evropy – byl druhým kapelníkem císařské dvorní kapely ve Vídni v době jejího největšího rozkvětu za vlády hudbymilovného císaře Karla VI. Vedle péče o chrámovou hudbu bylo Caldarovým hlavním úkolem komponovat opery oslavující panovnický dům. Jeho skladby významně ovlivnily podobu vrcholného baroka v celé Střední Evropě a dochovaly se kromě Rakouska a Itálie též v českých, moravských, slezských a maďarských archivech.

 

Představení opery L´Asilo d´Amore v letním refektáři Strahovského kláštera je součástí Festivalu barokních umění Český Krumlov, který vznikl v roce 2008 s cílem prezentovat barokní operu v mezích současných možností autentické interpretace. Po pražském uvedení opery v polo-scénickém provedení bude v září následovat plně scénická verze v autentických prostorách unikátního barokního divadla na českokrumlovském zámku. Letošní devátý ročník Festivalu barokních umění se v Českém Krumlově odehraje od 16. do 18. září a jeho součástí budou nejen tři mimořádná představení L´Asilo d´Amore v zámeckém divadle, ale také řada nevšedních koncertů. Chybět nebude ani oblíbený barokní ohňostroj a barokní iluminace v zámecké zahradě.

Více informací o představení naleznete >>>zde, vstupenky jsou již v prodeji.

 


Termín konání: 11.6.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...