Jan Faix Při dechovce nikterak daleko Ořechovce13. 4. 2016

Nedělní podvečer patří tanečním zábavám při dechové hudbě od nepaměti. Tuto neděli ale zazněla v Praze dechovka vpravdě výjimečná. Vzniku souboru Filharmonická společnost Konečný cíl Drancy (FSKC Drancy) velmi pomohl syn z rodiny kapelníka, všestranný klavírista a hudební experimentátor Vojtěch Procházka a také jeho entuziasmus záhy strhl další hudebníky z jeho okolí, ať už jde o zdejší jazzové špičky (Roman Vícha, Jan Jirucha, Marcel Bárta...) nebo o velké persony z oblasti alternativního či experimentálního umění (Tomáš Procházka, Martin Ježek). Hlavní iniciátor a vedoucí souboru, trumpetista Milan Tichý, taktéž tlumočník, lusofonista, myslivec a přeborník v karambolu, musí být s tímto orchestrem nejšťastnějším kapelníkem široko daleko.

dech 1.jpg

Koncertní prostor, bar Red Hill Club na Červeném vrchu, byl zvolen ideálně, místo to bylo poklidné, dostupné, prostorné i cenově přijatelné pro každého. Během podvečera tak zazněly dvě delší série tradičních písniček, tanců i pochodů. U mikrofonu se střídali Martin Ježek s Tomášem Procházkou, mezi skladbami přednesli také vkusné vsuvky ze vzpomínek na slavné dechové kapely, kapelníky a události, nebo něco z praktických i estetických zásad správné práce dechového souboru. Na plátně za kapelou se promítaly staré diapozitivy z dávných dovolených, z uplynulých dětství či občas dokonce s několik desítek let starými pokusy o amatérskou tvorbu erotických fotografií. A sledujte, jak umí klasickou fňuknu perfektně zastoupit indické harmonium, v rukou Vojty Procházky bylo často frajersky naklopené. Všichni hosté byli nadšeni, z celé akce dýchala pohodová atmosféra. Můžeme se těšit, kapela, která přirozeně a nekompromisně boří klišé o složení publika dechové hudby, plánuje další vystoupení, pozvat si je může koneckonců naprosto každý. 

Celké obsazení souboru tentokrát bylo: Tomáš Procházka - zpěv; Martin Ježek - zpěv; Milan Tichý - křidlovka; Petr Kužvart - křídlovka; Marcel Bárta - Eb klarinet; Jan Kyncl - Bb klarinet; Jan Jirucha - euphonium; Roman Fišer - euphonium; Vojtěch Procházka - harmonium; Jiří Genrt - tuba; Roman Vícha - buben; Petr Holub - činely

dech 2.jpg

Líbil se Vám tento článek? Podpořte nás!

Slyš zdarma: Daniele Ciullini - Identità Sonora