Altwasser (na cestě domů): projekty znovuosídlení sudetské krajiny | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Altwasser (na cestě domů): projekty znovuosídlení sudetské krajiny

redakce | 20.6.2016

Galerie Architektury Brno minulý týden zahájila architektonickou prezentaci projektů vertikálního ateliéru Jana Mléčky a jeho studentů Fakulty architektury VUT v Brně pod názvem Altwasser (na cestě domů). Výstava zkoumá pohraničí republiky jako krajinu s přerušenou kontinuitou lidských vztahů, pozastaveným rozvojem a nastiňuje potenciál její přeměny v prosperující území. Je tento návod ukrytý v stoletími prověřené zkušenosti?

 

 

altwasser-1
Diagram prorůstání ideálního novotvaru do krajiny.
Zdroj: www.galeriearchitektury.cz

 

 

Stará Voda (německy Altwasser) je zaniklá ves, z níž se dochoval kostel, který patří k obci Město Libavá (do roku 2015 spadal do vojenského újezdu Libavá). Stará Voda byla od nepaměti především německá obec. Zanikla po roce 1946 s odsunem německého obyvatelstva a v roce 1945 byla začleněna do vojenského prostoru Libavá. Zachoval se pouze rozsáhlý poutní kostel svaté Anny a svatého Jakuba Většího, zdevastovaný pobytem nejprve československých a poté i sovětských vojsk.

 

 

altwasser-3
Bludiště na Staré Vodě. Zdroj: www.galeriearchitektury.cz

 

 

V rámci Sudet se archetypálně vyskytuje několik krajinných aspektů. Přesouváme se na území vojenského újezdu Libavá, který svojí diverzitou dává příležitost s nimi pracovat. Poddolované území, vysídlené oblasti, stopa vzdělanosti a kultury, přírodní specifika. Projekt nabízí dvě desítky vzájemně závislých projektů, jež s rozmanitostí řeší území od úrovně krajiny až po úroveň obydlí. Cílem projektu je najít vhodné řešení na dosídlení a obnovení krajiny na Libavé, které se dají aplikovat na území celých Sudet ale i v celé Evropě. Libavá je demoverzí znovuosídlení sudetské krajiny.

 

 

altwasser-2
Dům v krajině. Zdroj: www.galeriearchitketury.cz

 

 

V prostorách Galerie Architektury Brno bude výstava Altwasser (na cestě domů) k vidění do 10. července 2016. Vstupné je dobrovolné.


Termín konání: 17.6. - 10.7.
Kde: Galerie architektury Brno
Adresa: Starobrněnská 18, Brno
Další info: http://www.galeriearchitektury.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...