Užijte si Českou radost s nejnovějšími českými dokumenty | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Film

Užijte si Českou radost s nejnovějšími českými dokumenty

redakce | 21.6.2016

Český dokumentární film již delší dobu nepostává v koutě a cestu za diváky si hledá v domácích kinech i na mezinárodních filmových přehlídkách. Od 20. června do 3. července se díky spolupráci MFDF Ji.hlava a portálu DAFilms.cz dostává také do prostředí internetu. Po dobu celých dvou týdnů se čeští diváci mohou na stránkách www.DAFilms.cz seznámit s nejnovějšími dokumentárními snímky. Program, který tvoří sedmnáct pečlivě vybraných snímků, představuje velkou část soutěžní sekce Česká radost, soutěžní kategorie, jejímž prostřednictvím MFDF Ji.hlava oceňuje nejlepší české dokumentární filmy. Většina dokumentů je k vidění zdarma, několik z nich je dostupných za drobný poplatek.

 

 

ceska-dokumentarni-radost-1
Kristýna Bartošová: Nebezpečný svět Rajka Dolečka. Zdroj: www.DAFilms.cz

 

 

„Máme velkou radost, že v době před zahájením velkých prázdnin můžeme českým divákům nabídnout předprázdninový dárek v podobě zpřístupnění výběru těch nejaktuálnějších českých dokumentů. Program představuje výběr toho nejlepšího, co v českém dokumentu v uplynulém roce až dvou vzniklo a ukazuje na formální i tematickou rozmanitost současného domácího dokumentu. Setkáváme se zde s intimními portréty, konfrontačními postupy, pohledy na život běžných lidí i veřejně známých osob. Zároveň prezentujeme filmy již respektovaných režisérů, jakými jsou Vít Klusák, Filip Remunda, Jan Gogola mladší či Jana Ševčíková, ale nabízíme také dokumenty nedávných a úspěšných absolventů FAMU,“ popisuje filmový program vedoucí akvizic portálu DAFilms.cz Diana Tabakov.

 

Mezi nabízenými dokumenty mohou zájemci zhlédnout hned několik snímků, které se pyšní významnými oceněními. Studentka FAMU a čerstvá držitelka jubilejní 10. Ceny Pavla Kouteckého, Kristýna Bartošová, se v dokumentární road movie Nebezpečný svět Rajka Dolečka vydává pátrat po vlastních rodinných kořenech, které úzce souvisí s tragickým masakrem v Srebrenici. Tuto událost autorka konfrontuje s přítelem bývalého velitele srbských vojsk Ratka Mladiće, populárním lékařem Rajko Dolečkem. Diváci se budou také moci seznámit s hojně diskutovaným snímkem Danielův svět režisérky Veroniky Liškové, který citlivě nahlíží do světa pedofilie a z jihlavského festivalu si v roce 2014 odnesl cenu diváků (naši recenzi najdete >>>zde).

 

 

ceska-dokumentarni-radost-2
Tomáš Potočný: Ocelové slzy aneb Cesta Vladimíra Stehlíka za Lubomírem Kryslíkem. Zdroj: www.DAFilms.cz

 

 

Chybět nebude ani populární vítězný snímek roku 2014 režiséra Martina Duška K oblakům vzhlížíme přinášející pohled do světa tunningu, a především do každodenní reality chudého regionu severních Čech. Do dění uvnitř české současné politické scény publikum vtáhne vítěz divácké ceny roku 2015, snímek Víta Klusáka z cyklu Český žurnál Matrix AB, jenž se snaží proniknout pod kůži podnikateli a předsedovi strany ANO Andreji Babišovi. Naopak do politických dob minulých se ohlíží nositel zvláštní ceny poroty dokument Ocelové slzy aneb Cesta Vladimíra Stehlíka za Lubomírem Kryslíkem režiséra Tomáše Potočného, který se navrací k hlavním aktérům kauzy privatizace a krachu slavných ocelářských závodů Poldi Kladno. Zvláštní pozornost si jistě zaslouží také poprvé online uváděný dokumentární cyklus Gottland, v němž svůj pohled na českou národní identitu představuje generace nejmladších českých dokumentaristů.

 

Více informací o zpřístupněných filmech naleznete >>>zde.

 


Termín konání: 20.6. - 3.7.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...