Jatka 78 čekají v létě i na podzim novocirkusové záplavy | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Divadlo

Jatka 78 čekají v létě i na podzim novocirkusové záplavy

redakce | 22.6.2016

Divadelní prostor Jatka78 opět po roce završí sezónu projektem Analog. Od 19. do 21. července ožije holešovická scéna ojedinělým novocirkusovým kabaretem za účasti předních světových umělců. Sestava výrazných osobností s obrovskou společnou energií se potkává výjimečně. Do Prahy se však po předchozím úspěchu vrací potřetí, letos půjde o velké Finale. Po šestiměsíčním zahraničním angažmá se pak na podzim do Holešovic vrátí i Cirk La Putyka a od září do prosince zde uvede kompletní trilogii Family Roots in Black Black Woods.

 

 

la-putyka-analog-trilogie-1
Projekt Analog se v druhé půli července opět vrací na Jatka78.
Zdroj: www.laputyka.cz

 

 

Analog už českému publiku dvakrát ukázal, jak barevný a energický může být berlínský underground. I letos půjde o kabaret, volné vyprávění životních příběhů umělců z různých koutů světa prokládané vrcholnými novocirkusovými, tanečními i hudebními čísly, ale třeba také nefalšovanými přípitky s publikem. Analog znovu zvedne ze židlí nejen fyzickými výkony, ale i živou hudbou a humorem.

 

Základním tématem setkání akrobatů, tanečníků, žonglérů a hudebníků je jejich životní styl. „Neustálé stěhování po světě můžete vnímat různě, nás jako spojující linka napadla klasická papírová krabice na zabalení a převážení věcí,“ říkají zakladatelé a iniciátoři projektu Ethan Law a Florian Zumkehr, kteří se na Jatkách78 loni objevili mimo jiné i v inscenaci Family Cirku La Putyka (psali jsme o ní >>>zde).

„Představení bude opět vyprávět, jak složité, ale i krásné je být stále na cestách, mít život plný extrémů a vztahů na dálku, když musíte neustále překonávat osobní, státní i kulturní hranice. Je to představení o tom, jak se hraje na ulici, ale i v kasinu plném boháčů nebo na slavných baletních scénách. No a závěr, od toho stejně jako v předchozích letech čekáme obrovský večírek,“ připomíná Rostislav Novák, umělecký ředitel Jatek78 a principál Cirku La Putyka.

 

 

la-putyka-analog-trilogie-2
Analog. Zdroj: www.laputyka.cz

 

 

Na pódiu se během večera vystřídají Ethan Law (cyr wheel, floor acro), Florian Zumkehr (floor acro, hand stand, čínská tyč, zpěv), Bertan Canbeldek (žonglování, tanec), Manda Rydman (aerial ring, contortion), Rémi Martin (čínská tyč), Merlin Ettore (bicí), Lena Kilchitskaya (tanec) a Ena Soukou (zpěv). Loni i předloni si Analog pro publikum přichystal i několik personálních překvapení, červencová představení proto možná opět nabídnou i někoho (a něco) navíc.

 

Večery na Jatkách78 po představeních Analogu zpravidla pokračují na baru v galerii, kde se mohou diváci s umělci podělit o taneční parket. Hudební skladba večerů bývá opět v režii členů Analogu. Horké pražské letní večery snad ani nemohou mít lepší Finale.

 

 


la-putyka-analog-trilogie-4
Cirk La Putyka: Roots. Zdroj: www.laputyka.cz

 

 

Sezónu 2016/2017 zahájí Cirk La Putyka 22. září premiérou posledního dílu trilogie s názvem Black Black Woods. Reprízy jsou naplánovány na 23. a 24. září a na první dva listopadové dny. Rostislav Novák mladší na projektu spolupracuje s tandemem Rootlessroot, který tvoří režiséři a choreografové Jozef Fruček a Linda Kapetanea. Novák tentokrát vystupuje pouze jako účinkující a společně se svým otcem Rostislavem Novákem starším na jevišti vytváří čtyřhodinovou performanci a následně hodinové představení o vztahu otce a syna a jeho pravidlech. Cirk La Putyka touto částí trilogie přesahuje své hranice a přichází s novým a odvážným konceptem. Před samotným představením, které bude začínat v půl osmé, jeviště ožije čtyřmi volně přístupnými hodinovými performancemi obou protagonistů. Večerní představení doprovodí pětičlenná mezinárodní kapela.

 

 

„Neděláme představení, neděláme taneční performance, neděláme nový cirkus, děláme čistou performance. To znamená, že nikdo nehraje nikoho. Nikdo není v roli. Oba, otec i syn, jsou na jevišti sami za sebe,“ říká režisér Jozef Fruček. „Pro Cirk La Putyka je Black Black Woods unikátní představení nejen formou, ale i díky tvůrčímu týmu. Kromě Jozefa a Lindy na projektu spolupracují také řecký hudebník Vassilis Mantzoukis, Michal Pěchouček jako scénograf nebo Hynek Dřízhal jako technická supervize,“ doplňuje Rostislav Novák mladší.

 

 

Jako druhá přijde během podzimu na řadu show Roots, se kterou část souboru od února do srpna úspěšně hostuje v berlínském kabaretním divadle Chamäleon. Inscenace vypráví poetickou a zároveň dynamickou historii cirkusového umění skrze osobní příběhy protagonistů. K tomu částečně využívá společné historie východního Německa a Československa.

 

 

Reakce veřejnosti, i té odborné, přispěla k rozhodnutí Roots a celou trilogii uvést také u nás v Pražské tržnici,“ vysvětluje manažer Jatek78, domovské scény Cirku La Putyka, Štěpán Kubišta. „Bude to výzva, přenést představení z komornějšího kabaretního prostředí do prostoru syrových Jatek78. Lidé si budou moct objednat pití a jídlo přímo do sálu, i organizačně to pro nás bude nová zkušenost,“ těší se Novák. Roots budou na programu od 16. do 26. října.

 

 

Překvapením – a vzhledem k vyprodanosti loňských čtrnácti repríz příjemným – je i obnovení prvního dílu trilogie. Ke spolupráci na Family pozval Novák loni všechny, kdo prošli jeho souborem, aby společně zkoumali překotný vývoj fenoménu zvaného rodina. Výsledkem byla inscenace pro více než dvě desítky umělců z různých koutů světa. „Po posledním představení jsem dal všem na výběr. Buď mohli říct, že to opravdu byla derniéra jednorázového projektu, nebo mohli pokračovat a navázat na spolupráci letos. Devadesát procent z nich se v prosinci v rámci Family vrátí na scénu,“ říká Novák.

 

la-putyka-analog-trilogie-3
Cirk La Putyka: Family. Zdroj: www.laputyka.cz

 

Mám z toho radost, loni jsme totiž zažili něco unikátního. Při sestavování obrazu rodinného života takzvaně za starých časů a toho současného vznikla ze skupiny umělců tří generací ze šesti zemí opravdová rodina. Ne všichni uměli anglicky nebo německy, ale nakonec mluvili jedním jazykem,“ vysvětluje principál Cirku La Putyka. Family se bude hrát na Jatkách78 od 2. do 18. prosince.

 

Co dalšího čeká fanoušky Cirku La Putyka v nadcházející sezóně? „Po pauze způsobené rezidencí Putykářů v Berlíně se chystáme uvést v podstatě všechno, co má soubor na repertoáru, to znamená La Putyku (5.–9. 10.), Biograf (28.–29. 10.), Slapstick Sonatu (4.–5. 11.), Play (15.–16. 11.) a Up End Down (18.–20. 11.),“ vyjmenovává Štěpán Kubišta. „Na jaře bychom se pak naposledy měli vrátit také k inscenacím Risk a Dolls. A aby toho náhodou nebylo málo, zjara začínáme zkoušet nový projekt,“ doplňuje s úsměvem Novák.


Termín konání: 19.7.
Kde: Jatka78
Adresa: Holešovická tržnice, ul. Jateční, Praha 7
Další info: http://www.jatka78.cz/
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...