Hluboké poznání principů funkcionalistické estetiky: Bohuslav Fuchs v Galerii J. Fragnera | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Výstavy

Hluboké poznání principů funkcionalistické estetiky: Bohuslav Fuchs v Galerii J. Fragnera

redakce | 9.6.2016

V podvečer 8. června byla v pražské Galerii Jaroslava Fragnera otevřena výstava k 120. výročí narození slavného architekta Bohuslava Fuchse (1895–1972), autora mnoha známých a vynikajících funkcionalistických staveb v Brně – hotelu Avion, Zemanovy kavárny nebo budovy České pošty u vlakového nádraží. Součástí zahájení byla i předpremiéra dokumentu České televize o Bohuslavu Fuchsovi, který vznikl ve spolupráci s autory výstavy z Galerie Architektury Brno. Jednotlivými Fuchsovými realizacemi provázejí architekti, kteří stavby přibližují z pozice odborníků, častých kolemjdoucích nebo uživatelů. Divákům tak pomohou pochopit, jak vnímají Fuchsův odkaz a kvality jeho díla samotní (nejen) brněnští tvůrci. Výstava bude otevřena až do 24. července v přízemí Galerie Jaroslava Fragnera (paralelně s probíhající výstavou Zdeněk Fránek: Míra a měřítko).

 

 

bohuslav-fuchs-gjf-1
Plakát k dokumentu o Bohuslavu Fuchsovi. Zdroj: www.gjf.cz

 

 

V čem je stopa a dílo Bohuslava Fuchse výjimečné a inspirativní? V době vzniku s přesahem do dnešní doby? K odpovědím na tyto otázky se realizátoři výstavy snaží přiblížit pomocí dvanácti komentářů současných významných českých a slovenských architektů komentujících dvanáct vybraných budov na průřezu typologiemi. Komentáře jsou doplněny o dobovou výkresovou dokumentaci, fotografie z doby vzniku a ilustrativní fotografie současného stavu. Výstava je doplněna dvěma modely v zahraničí nejznámějších realizací Bohuslava Fuchse –modely Hotelu Avion a pavilonu města Brna na brněnském výstavišti. Dále je výstava doplněna o korespondenci Bohuslava Fuchse s Le Corbusierem a rozhovorem natočeným Českou televizí v pořadu konfrontace.

 

 

bohuslav-fuchs-gjf-2
Zemanova kavárna. ©Muzeum města Brna

 

 

Bohuslav Fuchs (1895–1972)  je v zahraničí jedním z nejznámějších českých architektů 20. století. Architekt, urbanista, teoretik, výtvarník a učitel, který je neodmyslitelně spjat s brněnským funkcionalismem, započal svoji kariéru studiem na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Kotěry, v jehož ateliéru později také pracoval. V roce 1922 se Fuchs trvale usadil v Brně, kde od roku 1923 působil jako pracovník městského stavebního úřadu. V letech 1938 až 1940 byl profesorem Uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v rozmezí let 1945–1958 působil jako pedagog Vysokého učení technického v Brně, kde byl v roce 1947 jmenován profesorem. Bohuslav Fuchs byl členem řady odborných organizací, kupříkladu SVU Mánes, dopisující člen RIBA v Londýně, stálý delegát CIAM a čestný místopředseda IFHP. Roku 1968 byl jmenován národním umělcem.

 

 

bohuslav-fuchs-gjf-3
Termální koupaliště Zelená žába v Trienčanských Teplicích. ©Muzeum města Brna

 

 

„Když slyším jméno Fuchs, je to pro mě ,master of the space´. Ten člověk byl génius. Ovládá prostor tím nejlepším způsobem. V každém rohu, v každém detailu nacházím něco, co ukazuje na schopnosti vynikajícího architekta, designéra a člověka,“ prohlásila např. architektka Eva Jiřičná, která je jednou z osobností provádějících výstavou i zmiňovaným dokumentem.

 

 

bohuslav-fuchs-gjf-4
Hotel Avion. ©Muzeum města Brna

 

 

Profesor Vladimír Šlapeta vidí v osobě Bohuslava Fuchse přelomovou osobnost české architektury: „Jeho uskutečněné stavby v Čechách, na Moravě i na Slovensku tvoří po celou dobu první republiky doslova milníky, které lemují vývoj naší moderní architektury – od vodní elektrárny v Háji u Mohelnice, obřadní síně města Brna, přes pavilon města Brna, hotel AVION, vlastní dům, brněnské lázně v Zábrdovicích, Masarykův domov, komplex školy VESNA, spořitelny, sanatorium Morava, aerodynamické vily až po organicky laděnou Zelenou žábu a doznění v areálu firmy AKA a hotelu Vlčina.“ „Dílo Bohuslava Fuchse má pro mě hodnotu konstanty. Je to dílo hlubokého poznání principů funkcionalistické estetiky,“ dodává k osobnosti Bohuslava Fuchse architekt Josef Pleskot.

 


Termín konání: 9.6. - 24.7.
Kde: Galerie Jaroslava Fragnera
Adresa: Betlémské náměstí 5a, Praha 1
Další info: http://www.gjf.cz
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...