Vypravte se na cestu přes Island s knihou Planina z naší soutěže | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Knihy

Vypravte se na cestu přes Island s knihou Planina z naší soutěže

SOUTĚŽ | redakce | 9.3.2016

V nakladatelství Kniha Zlín vyšla na začátku března novinka od islandského spisovatele Steinara Bragiho nazvaná Planina. V románu se dva mladé páry z Reykjavíku vypraví na cestu přes nehostinné planiny středního Islandu. Na písčitých pláních severně od ledovce Vatnajökull sjedou v mlze z cesty a narazí do domu v pustině, jakési pevnosti bez sebemenšího spojení s okolním světem, kterou obývá podivná stařena a její manžel a kde se na večer vždy pečlivě zamyká. Během nedobrovolného pobytu v domě se jim jejich minulost ukáže v novém světle a je čím dál méně zřejmé, kde mají hledat nepřítele.

 

 

 

planina-soutez-1
Zdroj: www.knihazlin.cz

 

 

V knize se jedinečně prolínají prvky psychologického thrilleru s islandskou lidovou kulturu a jízlivým komentářem současných společenských změn, které na Islandu nastaly v důsledku finanční krize v roce 2008. Tento mnohovrstevnatý, sugestivní a výborně napsaný příběh patří k nejsofistikovanějším knihám současné severské literatury.

 

 

Steinar Bragi (*1975) se narodil v Reykjavíku. Spisovatelskou dráhu zahájil básnickou tvorbou, která se vyznačuje kombinací humoru a brutality. Po debutové básnické sbírce Svarthol (Černá díra) následovaly další dvě sbírky poezie a dvě knihy povídek a drobných próz. Jeho první román Turninn (2000, Věž) je výrazně symbolický a prodchnutý apokalyptickou atmosférou. Následovaly romány Áhyggjudúkkur (Svěř se loutkám) a Sólskinsfólkið (Sluneční lidé), Hið stórfenglega leyndarmál Heimsins (Velkolepé tajemství Světa) či Konur (Ženy). I v něm slouží příběh s prvky science fiction jako zrcadlo současného světa. Román byl nominován na prestižní Cenu Severské rady za literaturu a vyšel v překladech do několika jazyků. Skutečnost a fantazie se prolíná i v úspěšné sbírce novel Himinninn yfir Þingvöllum (Nebe nad Þingvellir).

 

 

planina-soutez-2
Steinar Bragi (a jak dále?). Zdroj: www.knihazlin.cz

 

Do islandských dálav se právě teď můžete vydat alespoň s knihou v ruce, zkuste štěstí v naší soutěži! Pro účast v klání o tři výtisky knihy Planina stačí odpovědět na následující soutěžní otázku a mít při losování jedním ze šťastlivců:

 

 

Jak zní celé jméno Steinara Bragiho?

Výherci se stanou tři soutěžící, kteří správně odpovědí na soutěžní otázku a budou vylosováni. Ceny výhercům zašleme poštou.

 

POZOR, JMÉNO VÝHERCE BUDE UVEŘEJNĚNO NA STRÁNCE S VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ ZDE >>>

 

Odpovědi spolu se svým jménem a poštovní adresou zasílejte do 3. dubna 2016 e-mailem na adresu info(zavinac)kulturissimo.cz a do předmětu zprávy uveďteSOUTĚŽ – Planina.  Výherce bude kontaktován e-mailem.

 

Přejeme hodně štěstí!

Svou účastí v soutěži vyjadřujete souhlas s uchováním Vaší e-mailové adresy v databázi portálu kulturissimo.cz pro účely rozesílání kulturních tipů a informací o dalších soutěžích o vstupenky i jiné ceny. Po obdržení prvního takového informačního e-mailu se z databáze budete mít možnost kdykoliv odhlásit.

 

 

 

- 3.4.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...