Silné texty, krásné knihy. Magnesia Litera tentokrát pro Danielu Hodrovou | kulturissimo.cz - Vaše lepší stránka. Ta kulturní


Kulturní portál s přehledem - hudba, výstavy, divadlo, film
Vaše lepší stránka. Ta kulturní.

zpět na titulní stránku...

zpět na rubriku...

Knihy

Silné texty, krásné knihy. Magnesia Litera tentokrát pro Danielu Hodrovou

Kateřina Svátková | 6.4.2016

Rok co rok je to vlastně stejné. S každou přečtenou a na první pohled dobrou knihou si člověk říká, jestli se prosadí, nebo zapadne, anebo jestli bude mít chuť si ji za pár let otevřít znovu. Který svazek si nechá v knihovně a který naopak poputuje dál? Loni celkem nikoho nepřekvapilo, když si ocenění Kniha roku odnesl Martin Reiner za svého Básníka / Román o Ivanu Blatném. Letos to bylo přece jen trochu jiné, totiž ne tak jednoznačné.

 

 

magnesia-litera-16-4
Daniela Hodrová. Zdroj: www.magnesia-litera.cz

 

 

Cenu Magnesia litera si ze včerejšího slavnostního vyhlášení odnesly dvě pozoruhodné autorky. Knihou roku se staly Točité věty od Daniely Hodrové (vydalo nakladatelství Malvern). Není to román, báseň (za niž své dílo označila sama Hodrová) ani filosofický spis. Z hlediska románového je v knize výrazná autobiografická a silně introspektivní linka, Hodrová nás nechává číst nekonečné a opravdu točité věty, obdiv budí kvanta vědění, přečtených a propřemýšlených knih i těžko dosažitelné kulturně-historické zorné pole.

 

 

magnesia-litera-16-1
Daniela Hodrová: Točité věty. Zdroj: www.malvern.cz

 

Knihou se prolíná autobiografický příběh s popisem procesu psaní i pocitu vlastní tvůrčí nedokonalosti a pak reflexe přátelství se dvěma ženami na sklonku života: se spisovatelkou Bohumilou Grögerovou a výtvarnicí Adrienou Šimotovou. „Ve středu že má být bezpečí, stačí se k němu po všem tom matení a v světě motání přimknout? je tam ticho a prázdno, není tam místo ani pro slova, pro ta zejména, významy tam nejsou svázány s výrazy, vznášejí se a vlní, jako v metaforách, které svým mihotáním a míháním vyjadřují to, pro co jazyk nemá takříkajíc slov?" (s. 291) Není to jednoduché čtení, ovšem přesně k takové knize se vrátíte i po letech. Druhé autorské zastavení si pak s cenou za nejlepší prózu zasluhuje Anna Bolavá se svou prozaickou prvotinou Do tmy (nakladatelství Odeon). Příběh o sběru léčivých rostlin, v jejichž zajetí se hrdinka Anna pomalu ubírá do záhuby, je doslova zosobněním jinakosti. Propadá se do vlastní představy o „dobrém“ životě, v němž nezastupitelnou roli hrají za vlasy přitažené maličkosti, surreálné obrazy zvířat i lidí, halucinace a výplody po psychofarmakách hořké fantazie.

 

 

magnesia-litera-16-2
Anna Bolavá: Do tmy. www.odeon-knihy.cz

 

 

Cenu za literaturu faktu si odnesla historická studie Vše pro dítě. Válečné dětství 1914–1918 od autorského kolektivu Milena Lenderová, Martina Halířová a Tomáš Jiránek. Tolik populární dějiny každodennosti ve spojení s obdobím první světové války si konkurenci v kategorii hledaly jen těžko. Literu za poezii získal za sbírku Město jeden kámen Ladislav Zedník, v kategorii překladové literatury sklidil vavříny román Pískový vrch (nakladatelství Paseka) polské spisovatelky Joanny Batorové, o jehož českou verzi se postarala Iveta Mikešová.

 

 

magnesia-litera-16-3
Robin Král: Vynalezárium (ilustrace: Jana Hrušková). Zdroj: www.beziliska.cz

 

 

Nakladatelským počinem loňského roku se stal „stylizovaný umělecký literárně-fotografický dokument ve vyprávění šesti českých žen“ nazvaný Intimita od Barbory Baronové a Dity Pepe. Malí čtenáři se mohou těšit na knihu roku Vynalezárium od Robina Krále s ilustracemi Jany Hruškové. Objevem roku je Blanka Jedličková s knihou Ženy na rozcestí. Divadlo a ženy okolo něj 1939–1945 z produkce nakladatelství Academia. Srdce a cenu čtenářů si pak získala Aňa Geislerová s knihou P.S. Kategorií méně literární, avšak o to populárnější, je Magnesia blog roku. Jejím vítězem se v konkurenci stovek českých blogů stal Humans of Prague Tomáše Prince.

AUTOR
Kateřina Svátková

Kateřina Svátková

Překladatelka milující jinakost.

>>> další články autora

Termín konání: 5.4.
zpět na titulní stránku... zpět na rubriku...