mlynar.cz
mlynar.cz
Poslat emailem8.3.2010

Manipulovalo ministertvo financí, nikoliv premiér

Minulý týden některé média, zejména MF Dnes, “odhalila”, že vláda podvedla parlament a uvedla nepravdivá čísla o rozpočtových dopadech novely zákona o DPH. Hlavním informačním zdrojem byl I. náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Prý lidem z premiérova týmu dal včas údaje, že rozpočtový dopad odborářských požadavků půjde přes miliardu korun. V komentářích se pak rovnou začalo naznačovat, že když  premiér poslancům řekl, že výpadek bude jen v řádu desítek miliónů, nepřípustně manipuloval s fakty. K manipulaci tu možná opravdu došlo, ale ne ze strany premiéra. A lze to dokázat.

    Vloni v červenci vláda schválila novelu zákona o DPH připravenou Ministerstvem financí, která mimo jiné nově definovala výpočet DPH u zaměstnaneckých benefitů. V důvodové zprávě vypracované MF a nikoliv premiérovými spolupracovníky – jak mylně MF Dnes uvedla -  bylo uvedeno, že předpokládaný dopad, respektive přínos pro rozpočet je v desítkách miliónů. S tímto byl pak také zákon následně bez problémů schválen Parlamentem.

    Problém se objevil až v lednu letošního roku, když odbory začaly upozorňovat na na nejasnost definice “cena obvyklá”, která je nově základem pro výpočet DPH. O věci jednala i tripartita, a poté, co i zaměstnavatelé podpořili, aby se urychleně příslušné ustanovení zákona zrušilo, se do věci vložil i premiér.  Desátého února se v Poslanecké sněmovně sešli předseda vlády, ministr financí, odborář Pomajbík a poslanci Michal Doktor (ODS) a Bohuslav Sobotka (ČSSD). Výsledkem byla shoda, že příslušný paragraf bude ze zákona vypuštěn za podpory obou velkých stran, a to formou načtení novely zákona jako tzv. přílepku, k některému z projednávaných zákonů.

    Následujících čtrnáct dnů však  sněmovnu zablokovala obstrukce ODS a odbory se začaly obávat, že se novela už nestihne vůbec projednat. Zareagovaly tedy po odborářsku vyhlášením výstražné pětihodinové stávky. Co následovalo je všeobecně známo: 25.února večer se schází vláda a jednomyslně schvaluje návrh novely zákona o DPH (obsah je identický s dohodou z 10.2. 2010) a současně vyhlašuje stav legislativní nouze, který jediný nutí sněmovnu se okamžitě sejít a věcí se zabývat.

    Na večerním jednání vlády ministr Janota řekl, že “dopady do rozpočtu se nedají moc přesně odhadnout”, že to ale nebude víc než nějakých 200-300 miliónů. Ráno když se vládní materiál kompletoval k odeslání do Sněmovny, úřední aparát do předkládací zprávy doplnil i dopad na rozpočet, a to logicky ve stejné výši, jak byl uváděn, když se dotyčné opatření vloni na podzim zavádělo: tedy v řádech desítek miliónů korun. A tady se dostáváme k podstatě obvinění náměstka Fuksy, mimochodem kandidáta ODS do nadcházejících voleb.

    Až v pondělí 1. března v půl páté odpoledne dostává vedoucí premiérových poradců email z ministerstva financí, konkrétně od ministrova tajemníka Čermáka, a to s podklady pro vystoupení předsedy vlády ve sněmovně. V textu - velmi stručném - není o rozpočtových dopadech uvedeno ani slovo! Teprve druhý den, v úterý 2. března v jednu hodinu po poledni, tedy necelou hodinu před začátkem premiérova vystoupení, dorazí další mail z ministerstva financí. Příloha opět označená jako podklady pro premiérovo vystoupení tentokrát obsahuje dokument ve kterém se - mimo jiné - píše, že “navrhovaná bude mít rozpočtové dopady ve stamiliónech korun, resp. dle odhadu MF 0,5 mld. Kč + asi 0,25 mld. Kč do rozpočtů obcí a krajů.”  

    Další snad už není třeba rozvádět. Náměstek Fuksa, zastupující nepřítomného ministra, ani nikdo další z MF nikoho ze spolupracovníků premiéra neupozornil - ani třeba přes SMS - že ministerstvo z nějakých důvodů najednou dospělo k o řád jiným číslům. Nic takového se nestalo, takže příslušný mail byl v kanceláři premiéra otevřen až po jeho vystoupení ve sněmovně. Z uvedených faktů je tedy snad každému zřejmé, že to nebyl nikdo ze spolupracovníků předsedy vlády, kdo by se dopouštěl manipulace. Pokud to někdo udělal, bylo to Ministerstvo financí.


Lidové noviny, 9.3.2010