MojeBRNO - portál se zaměřením na Brno a jižní Moravu: historie a turistické zajímavosti

jdi na mojebrno

Znak Brna

Znak statutárního města Brna je jedním z nejstarších městských znaků v česko-moravské městské heraldice. Na rozdíl od znaků jiných měst je velice střízlivý. Nenajdete na něm žádné zobrazení hradeb, městských bran, dvojocasých lvů, rytířů, kopí a mečů, nenajdete na něm dokonce ani tolik typický hrozen na znacích mnoha moravských měst.

klikni pro zvětšení
současný znak
statutárního města Brna
je z roku 1315

A přestože se v gotickém štítu střídají pouze vodorovné bílé a červené pruhy, je ve své střízlivosti krásný a elegantní. Ptáte se, jaký význam mají barevné pruhy? Je to zvláštní, ale někdy to neví ani místní. A pokud ví, pak zase neumí přesně vysvětlit, proč je nejvrchnější bílý pruh výrazně užší než ostatní.

klikni pro zvětšení
historický znak brna
z roku 1646

Takže... Současný znak moravské metropole, jehož vznik se datuje někam do roku 1315, vyjadřuje podle nejrozšířenějšího výkladu soutok dvou řek nové okno, na kterých Brno kdysi vzniklo. A protože Svratka a Svitava nové okno nejsou stejně mohutné, je horní bílý pruh - znázorňující řeku Svitavu - poloviční než zbylé pole znaku. Pro přesnost je potřeba dodat, že bílé pruhy byly původně stříbrné.

klikni pro zvětšení
soutok Svratky a Svitavy za Olympií
(Brno-Přízřenice)


A proč přívlastek současný? Protože Brno v minulosti používalo i znaky jiné!

Například krátce po okupaci Československa německou armádou nacistická správa města rozhodla používat znak z roku 1646. Po skončení války národní výbor města rozhodl o návratu ke znaku města z dob panování Jana Lucemburského (r.1315), a tak je tomu dodnes.

Soutok Svratky a Svitavy prý inspiroval i známého sochaře Ignáce Bendla, který ho zakomponoval do sousoší "Merkurova kašna".

Merkurova kašna dříve stávala na náměstí Svobody, zhruba v místech, kde je dnes umístěna "káď na kapry", takto přezdívaná Skácelova kašna. Dnes ji (respektive její skulpturu) najdete v prostranství tzv. Biskupského dvora, poblíž Zelného rynku ("Zelňák", Zelný trh).
Vyobrazení městských znaků Brna


znak Brna z roku 1477 znak Brna z roku 1493
znak Brna z roku 1509 znak Brna z roku 1494
Copyright © 2007-2016 mojeBrno, kontakt

jdi na mojebrno

„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain