mlynar.cz
mlynar.cz
Poslat emailem29.1.2009

Kauza Testcom definitivně skončila: Nejvyšší soud potvrdil moji nevinu!

   Konečně i Nejvyšší soud ČR potvrdil, že jsem jako ministr informatiky nespáchal žádný trestný čin. Dnes mi bylo doručeno písemné vyhotovení usnesení Nejvyššího soudu (viz. příloha), kterým zamítl dovolání Nejvyšší státní zástupkyně JUDr. Renaty Vesecké v tzv. kauze Testcom. Ta se s využitím tohoto mimořádného prostředku snažila dosáhnout zrušení rozsudku Vrchního soudu v Praze, který mne - a moje dva bývalé spolupracovníky - již v listopadu 2007 pravomocně zprostil všech obvinění.
  
Po čtyřech a půl letech - počítám-li policejní vyšetřování a všechna soudní projednávání - se tak definitivně potvrdilo, co říkám po celou dobu: totiž že založením společnosti Testcom servis nemohl být spáchán trestný čin, a že státu v celé věci nevznikla škoda. Jakkoliv je tedy pro mne definitivní konec celého případu radostnou zprávou, přesto mám k pocitu zadostiučinění za ty roky, kdy jsem byl nespravedlivě obviňován a skandalizován, hodně daleko.

Přinejmenším proto, že od počátku případu Testcom existuje celá řada indícií o tom, že jeho vyšetřování bylo proti mně cíleně manipulováno. Některé věci bohužel nemohu exaktně prokázat, nicméně i tak existují fakta ukazující, že případ měl velmi nestandardní průběh:

1/ Vyšetřování případu, zahájeného na základě udání bývalých zaměstnanců Ministerstva informatiky, navrhla původně Policie ČR zastavit, neboť se podle názoru vyšetřovatelů žádný trestný čin nikdy nestal. V tu chvíli však byl náhle dosavadní dozorující státní zástupce z případu odvolán, a nahrazen novým, který policistům překvapivě nařídil pokračovat v trestním stíhání a vznést proti mojí osobě obvinění.
2/ Policejní vyšetřování opakovaně provázely cílené úniky do médií o mém připravovaném trestním stíhání, a to zejména v době, kdy jsem byl členem Vlády ČR, a měl jsem - mimo jiné - spolurozhodovat o privatizaci Českého Telecomu.
3/ Průběh soudního řízení před Městským soudem v Praze, konkrétně před senátem JUDr.Slepičkové, byl ukázkou nekvalifikovanosti a právní zmatečnosti. Jak konstatoval později i Vrchní soud, byla porušena práva obhajoby a důkazy byly jednostranně interpretovány v můj neprospěch.

Řadu pochybení v průběhu procesu ostatně odhaluje i nález Nejvyššího soudu, všetně konstatace že "jednání, pro která byla podána obžaloba nikdy nenaplňovala ani formální stránku trestného činnu". Tedy opět to, co jsem tvrdil od samého počátku celého případu!
 

Děkuji všem, kteří mi po celou dobu věřili a stáli v tomto nelehkém čase při mně.

Vladimír Mlynář, Praha 18.2.2009

P.S.
Zájemci si mohou text usnesení Nejvyššího soudu stáhnout v příloze ve formátu PDF.