mlynar.cz
mlynar.cz
Poslat emailem12.8.2008

Životní příběh který stojí za to aby byl zaznamenán

    Deset let po odchodu z žurnalistiky jsem se minulý rok na čas vrátil k soustavnějšímu psaní. Důvod? Životní příběh jednoho neobyčejného muže Tomáše Kosty. Výsledkem je knížka s jednoduchým názvem Kosta - rozhovor přes dvě generace, která vyšla počátkem září v knižní edici nakladatelství Respekt.

    Životní příběh Tomáše Kosty, začíná před válkou, pokračuje Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem, přes útěk z transportu smrti na konci války. Po válce pak Kosta podobně jako tisíce jeho vrstevníků, propadl okouzlení komunismem, v jeho případě však následované zatčením obou rodičů v rámci politických procesů padesátých let. Padesátá léta a těžké probouzení z komunistického snu lemované reformními šedesátými léty, kdy se Tomáš Kosta nakrátko vyšvihl mezi tuzemskou nomenklaturní špičku: jako šéf tehdejšího stranického nakladatelství Svoboda. Pak srpen 1968, emigrace do Německa, boj s rakovinou a nakonec kariéra úspěšného nakladatele, přátelství s Günterem Grassem, Heinrichem Böllem a Willi Brandtem. Po roce 1989 návrat domů, kde se kruh zvolna uzavírá, když se někdejší osvětimský vězeň jako poradce českých premiérů výrazně angažuje v česko-německém smíření. Tomáš Kosta je muž, jehož příběh stál za to, aby byl zaznamenán!    

    Knížka která vznikla z našich vzájemných rozhovorů v průběhu loňského a letošního roku, však má nakonec větší ambice, než být jedním z mnoha, dnes tak populárních, životopisů-rozhovorů. Když jsem ji totiž začal psát, brzy jsem si uvědomil, že s Tomášem Kostou polemizuji a diskutuji o věcech, na které bych se býval chtěl zeptat svých rodičů, kteří byli jeho mladšími vrstevníky a s prokletím komunismu se složitě vyrovnávali každý po svém. Za jejich života jsem jim však takové otázky položit z nejrůznějších důvodů nemohl. Knížka která nakonec z rozhovorů z Tomášem Kostou vznikla, je tak i svého druhu mezigeneračním dialogem, a snad alespoň pár čtenářů povede k přemýšlení a snad i pochopení toho, proč generace našich rodičů či prarodičů žila tak, jak žila, a dělala to, co dělala. Jak napsal Karel Schwarzenberg v anotaci: “Je to kniha, kterou bych doporučil přečíst mladým před maturitou. Můžeme se poučit a být opatrnější v odsuzování jiných a poctivější ve zpytování vlastního společenství.”

     Knihu si můžete zakoupit na www.respekt.cz, nebo od září v knihkupectvích


Vladimír  Mlynář