102. pzpr aktuálně - 102. průzkumný prapor Prostějov

Go to content

Main menu:

 


Vítáme Vás na stránkách 102. průzkumného praporu

 

Aktuálně:

 

Výběr osob k rotě HUMINT


Velitel 102. průzkumného praporu vyhlašuje „Výběr osob“   na systemizovaná místa:
Starší operátor
specialista  - hodnost rotný
„Výběr osob“ se uskuteční v posádce Prostějov v termínu 31. června. 1. července 2014;
31.6. psychodiagnostické vyšetření, test odborných znalostí a všeobecného přehledu, modelové situace
1.7. pohovor před komisí.
Zájemci  zašlou svůj strukturovaný životopis a stručný motivační dopis faxem na číslo 973 411 719 nejpozději 23.6. 2014 do 15:00. Životopis označte „RH
výběr“. V životopise uveďte kontaktní adresu, e-mailovou adresu, telefon, případně ŠIS. Po vyhodnocení všech životopisů budou perspektivní uchazeči (splnění vstupních požadavků) nejpozději do 24.6. 2014 telefonicky pozváni k účasti na „Výběru osob“. V případě, že uchazeč nebude kontaktován, „Výběru osob“ se neúčastní.
Vstupní požadavky a kritéria - zobrazit
Před zahájením řízení uchazeč předloží: osobní doklady, ověřenou kopii ZOT, originál osvědčení o bezpečnostní prověrce, poslední dvě periodické hodnocení a originál osvědčení o dosažení jazykové úrovně podle normy STANAG 6001 ze všech jazyků, které uchazeč ovládá. Dále s sebou: psací potřeby, vodu.
O výsledku bude uchazeč písemně informován na uvedenou kontaktní adresu do 1 měsíce od absolvování.
Uchazeči, kteří ve výběru osob uspějí, a nebude jim z kapacitních důvodů nabídnuto systemizované místo na jednotce, budou zařazeni do evidence uchazečů na personální skupině 102. pzpr  a v případě potřeby budou osloveni.
V případě dalších dotazů kontaktní osoba: kpt. Václav Pokluda, tel.: 973 411 360, mobil 601 582 519.


Den otevřených dveří 102. průzkumného praporu v Prostějově


Dne 30.5.2014 proběhl již tradiční Den otevřených dveří 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka.
Akce se zúčastnili především žáci MŠ a ZŠ z Prostějovska, ale i okolí Zlína. V době od 09,00 do 12,00 hodin se na letišti v Prostějově vystřídalo bezmála 560 žáků, pedagogů, veteránů i příznivců AČR. V areálu letiště proběhly jak statické, tak dynamické ukázky 102. průzkumného praporu - foto.
V rámci statických ukázek byla připravena vojenská technika, materiál a zbraně jednotek jediného průzkumného praporu AČR.
Návštěvníci si mohli také vyzkoušet maskovací barvy, zblízka si prohlédnout a osahat zbraně a ostatní materiál průzkumníků. Neméně zajímavá byla ukázka bezpilotního průzkumného prostředek RAVEN, TATRY 810, bojového vozidla LOV IVECO a vozidla KAJMAN, které používají k plnění bojového úkolu příslušníci průzkumných rot. Podpůrný prvek představoval sanitní vůz LDR s technickým vybavením zdravotníků. Většinu návštěvníků nadchla ukázka přepadu objektu a bojového umění MUSADO.
Plánovaná ukázka nízkého přeletu MI-171Š a hromadného seskoku z vrtulníku i slanění výsadkářů nemohla být realizována z důvodu neletového počasí nad Prostějovem.
Závěrem lze konstatovat, že se i přes deštivé počasí Den otevřených dveří zdařil
a rozšířil povědomí široké veřejnosti o činnosti příslušníků 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka.
Děkujeme všem za projevenou přízeň.

Text: npor. Mgr. Jaroslav ZOUBEK
Foto: rtm. Libor KRIŠKAKontrola bojové připravenosti prvku ISR

Dne 30.4. 2014 proběhla v areálu prostějovských kasáren kontrola jednotky ISR. Komise velitele Pozemních sil, vedená plukovníkem Ing. Tomášem ŠPOKEM, po zjištění stavu konstatovala, že jednotka 53. pPzEB, jejíž větší polovina je tvořena příslušníky 102. pzpr je „COMBAT READY“ a byla ve všech oblastech dle metodiky CREVAL hodnocena známkou „EXCELENT“! Teď už zbývá jen potvrdit toto hodnocení v rámci sladění jednotek 4. BÚU na červnovém cvičení ve Vůj Hradiště!


Uctění památky praporčíka in memoriam Radima Vaculíka

Ve dnech 29. a 30. dubna jsme si u 102. průzkumného praporu v Prostějově připomenuli již šesté výročí tragické události, kdy v průběhu patroly v misi ISAF v Afghánistánu vozidlo řízené praporčíkem in memoriam Radimem Vaculíkem najelo na nástražný výbušný systém a on na následky těžkých zranění na místě incidentu zemřel.
Celou vzpomínkovou akci zahájila zádušní mše, kterou v kostele v Uherském Hradišti sloužil kaplan 102. pzpr spolu s kaplanem společného operačního centra AČR. Poté jsme zavzpomínali na válečného veterána praporčíka in memoriam Radima VACULÍKA u jeho hrobu v Mařaticích. Kromě rodiny Radima a vojáků 102. pzpr se pietního aktu zúčastnili i členové klubu výsadkových veteránů Holešov a vojáci krajského vojenského velitelství ze Zlína.
Nakonec byl dne 30. dubna proveden nástup příslušníků praporu u pietního místa 102. pzpr v Prostějově. Kytici k pietnímu místu položili hlavní funkcionáři 102. pzpr, 601. skupiny speciálních sil a 53. pluku průzkumu a elektronického boje.
Věříme, že takových obětí z řad našich vojáků bude v budoucnu co nejméně! Jako Radimovi velitelé a kolegové jsme hrdí na to, že mezi námi sloužil člověk, který obětoval to nejcennější
svůj život, za nás, svou rodinu a svou vlast!
Čest památce praporčíka in memoriam Radima Vaculíka.

SPEM RETINE!

Výsadkáři 102. průzkumného praporu nad Hostišovou


Příslušníci 102. pzpr vyrazili v pátek 11. dubna po stopách nejúspěšnější paradesantní skupiny 2. světové války na území protektorátu Čech a Moravy „CLAY“, která byla vysazena do prostoru Hostýnských vrchů dne 13. dubna 1944, tedy právě před 70. lety.
Nejdříve prostějovští výsadkáři provedli seskok u obce Hostišová v několika tříčlenných výsadcích, tedy v počtu jako skupina „CLAY“, kterou tvořil radiotelegrafista Čestmír ŠIKOLA, šifrant Jiří ŠTOKMAN a velitel skupiny Antonín BARTOŠ.
Po seskoku se všichni výsadkáři zúčastnili pietního aktu u památníku skupiny „CLAY“, kde si připomněli činnost jejích členů a na závěr položili kytici k pamětní desce.
Poté příslušníci 102. pzpr vyrazili na noční vzpomínkový pochod dlouhý 36 km z obce Hostišová přes vrcholky Hostýnských vrchů do Bystřice pod Hostýnem. Trasa, na kterou se vydali, byla dle historických pramenů totožná s trasou paradesantní skupiny „CLAY“ v roce 1944.
V brzkých ranních hodinách na nádraží v Bystřici pod Hostýnem ukončili vzpomínkový pochod a tím ukázali, že jsou hrdí na úspěchy československých výsadkářů v 2. světové válce.
Více o s paradesantní skupině „CLAY“ a nočním vzpomínkovém pochodu ZDE
.

Dne 28.2.2014 odešel do zálohy dlouholetý příslušník 102. průzkumného praporu
kpt. Bc. Erich SZYMSZA.  Erich Szymsza patřil k prvním příslušníkům 102. průzkumného praporu, jehož součástí byl ode dne jeho vzniku 1.12.2003, kdy byl zařazen na funkci náčelníka pracoviště materiálu. V roce 2005 se stal náčelníkem logistiky a v této funkci setrval až do roku 2010. Dne 1. ledna 2011 byl služebně zařazen na funkci zástupce náčelníka štábu.
Všechny stanovené funkce zastával vždy svědomitě a dosahoval trvale výborných hodnocení. V průběhu služby byl oceněn několika resortními vyznamenáními.

Stodvojkaři v Afghánistánu: Diplomacie, respekt a důvěra

Příslušníci 102. průzkumného praporu jsou součástí 1. SR BAF (Strážní Rota Bagram Air Field) působící v provincii PARWAN na základně BAGRAM v Afghánistánu již od letošního října. Jejich úkolem je ochrana blízkého okolí základny proti možnému nebezpečí ohrožující letecký provoz základny a přítomné koaliční jednotky. Nedílnou součástí jejich práce je každodenní patrolování ve dne i v noci a navazování kontaktů s příslušníky ANP (Afghánská Národní Policie) a místních stařešinů (MALIKŮ). Na zkušenosti z plnění úkolů v zahraniční operaci jsem se v krátkém rozhovoru zeptala nadporučíka Marka Krajčíka (102.pzpr/1.SR BAF), který působí jako styčný důstojník v uvedené jednotce.

>celý článek


Autor: nadporučík Marek Krajčík
Foto: vojáci 102.pzpr/1.SR BAF

102. průzkumný prapor má první dekádu úspěšně za sebou

Desítka bude zářit na pomyslném dortu průzkumníků z Prostějova, jelikož prvního prosince letošního roku tomu uplyne již deset let, co spojily své síly čtyři významné průzkumné prapory Armády České republiky. Na základech 2. průzkumného praporu Vimperk, 4. průzkumného praporu Bechyně, 7. průzkumného praporu Kroměříž a 11. prostějovského průzkumného praporu vzniká dne 1. prosince 2003 v posádce Prostějov 102. průzkumný prapor generála Karla Palečka. Tuto důležitou událost si dnes na slavnostním nástupu připomněli nejen příslušníci útvaru, ale i bývalí velitelé praporu a významní hosté.

> celý článek a více foto

Vzpomínka na válečné veterány


V pondělí dne 11. listopadu 2013 si příslušníci 102. průzkumného praporu na slavnostním nástupu připomněli Den válečných veteránů a 95. výročí od ukončení první světové války.
Úvodní slovo patřilo zastupujícímu veliteli útvaru majoru Pavlu Vraspírovi, který v krátkém projevu shrnul souvislosti, které jsou spojeny se vznikem tohoto památného dne: „Dnes jsme nastoupili u příležitosti Dne válečných veteránů. Tento den, který se slaví od 11. Listopadu 1918, je ve světě také znám jako Den veteránů nebo Den příměří. U nás v České republice se slaví od roku 2001. Při této příležitosti si připomínáme uzavření příměří mezi Spojenci a Německem čímž byla ukončena 1. světová válka.

> celý článek

Cvičení "Grim Campaigner 2013"

Ve dnech 6. - 18.10.2013 se příslušníci 102. průzkumného praporu účastnili cvičení 4. brigádního úkolového uskupení (búu) pod názvem „Grim Campaigner 2013“. Toto cvičení se uskutečnilo ve vojenském újezdu Hradiště (Doupovské hory) a bylo největším cvičením Armády České republiky v letošním roce. Vojáci v rámci jednotky ISR (Intelligence, surveillance, reconnaissance) 53. brigády průzkumu a elektronického boje plnili úkoly pozemního a vzdušného průzkumu ve prospěch velitele 4. búu a jeho štábu.  


Židlička z charitativní sbírky má již novou majitelku

Dne 2. října 2013 zástupci 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka předali rodině Vévodových z Konice polohovací zařízení, jež bylo pořízeno z výtěžku Charitativní akce.
Již 5. ročník charitativní akce s názvem „Sportovní desetiboj“ uspořádali vojáci ze stodvojky na letišti Prostějov dne 12. září 2013 s cílem vybrat co nejvíce finančních prostředků pro pětiletou Verunku Vévodovou.

>celý článek + PŘEHLED TISKOVÝCH AKTIVIT CHARITATIVNÍ AKCE 2013


Autor a foto: npor. Mgr. Kateřina Ramil

Vzácní hosté u 102. průzkumného praporu


Dne 30. září 2013 přivítali prostějovští průzkumníci v prostorách 102. průzkumného praporu pana premiéra Jiřího Rusnoka, který spolu s ministrem obrany Vladimírem Pickem a náčelníkem generálního štábu generálporučíkem Petrem Pavlem navštívili posádku Prostějov.

>celý článek


Text: npor. Kateřina Ramil
Foto: rtm. Lukáš Horák

Jak se rodí výsadkář

Ve dnech 9. a 10. září se příslušníci 102.pzpr zúčastnili natáčení reportáže TV NOVA „Jak se rodí výsadkář“, která je součástí pořadu VÍKEND. Cílem natáčení bylo přiblížit cestu, kterou musí projít každý výsadkář před svým prvním seskokem. Premiéra tohoto pořadu proběhla dne 23.9 v 21,30.  Jak se námět pořadu podařilo reportérům TV NOVA ztvárnit můžete zhlédnout zde.


Charitativní akce - "Sportovní desetiboj pro Verunku"     

Prostějovské letiště se dne 12. září 2013 stalo kolbištěm pro šest desetičlenných družstev 102. průzkumného praporu, která v rámci charitativní akce s názvem Sportovní desetiboj zápolila pro dobrou věc. Cílem nebylo vyhrát, ale podpořit finanční sbírku k zakoupení polohovacího zařízení pro Verunku.


Autor: npor. Mgr. Kateřina Ramil
Foto: svob. Roman Štarha


> celý článek
> více foto


Memoriál kpt. Radoslava Žáka: Družstvo 102. průzkumného praporu obsadilo 2. místo

Taková byla premiéra soutěže, na jejíž start se v posádce Vyškov ve dnech 19. 21. června postavilo celkem třináct čtyřčlenných hlídek, reprezentujících široké spektrum odborností napříč AČR.
Přáslavice, Týniště nad Orlicí, Bučovice, Hranice, Tábor, Brno, Jince, Prostějov a domácí Vyškov. Ti všichni vyslali své reprezentanty a někteří rovnou po dvou družstvech, na pilotní ročník celoarmádní soutěže hlídek vojenské všestrannosti prezentované jako Memoriál kpt. Radoslava Žáka.

>celý článek a foto

Výsadkáři bojovali o putovní pohár Nikolaje Martynova

V Chrudimi od pondělí 17. června do čtvrtka 20. června změřili své síly výsadkáři ze 4. brigády rychlého nasazení, 102. průzkumného praporu a 7. mechanizované brigády v Airborne triathlon-Memorial Nikolaje Martynova.


>celý článek a foto

Den otevřených dveří 102. průzkumného praporu v Prostějově.

Dne 21.6.2013 proběhl již tradiční Den otevřených dveří 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka.
Akce se se zúčastnili především žáci MŠ, ZŠ, SŠ z Prostějova a okolí. V době od 09,00 do 12,00 hodin se na letišti v Prostějově vystřídalo bezmála 650 žáků, pedagogů, veteránů i příznivců AČR.

>celý článek a foto

5. výročí úmrtí praporčíka in memoriam Radima Vaculíka


Dne 30. dubna jsme si u 102. průzkumného praporu připomenuli 5. výročí úmrtí praporčíka in memoriam Radima Vaculíka. Dne 30. dubna 2008  při plnění služebních úkolů v rámci 1. kontingentu PRT Logar na území Afghánistánu  najelo vozidlo řízené praporčíkem in memoriam Radimem Vaculíkem na nástražný výbušný systém a on na následky těžkých zranění na místě incidentu zahynul. Další 3 vojáci byli zraněni.

>celý článek a více foto

Soutěž ARMY STRONGMAN 2013 vyhrálo družstvo ze 102-jky


V sobotu 20. 4. 2013 se v Břeclavi v areálu stadiónu Tatran Poštorná konal již čtvrtý ročník silové soutěže pro ozbrojené složky s názvem Czech Army Strongman. Soutěž pořádala, jednotka AZ Vojenské policie Olomouc, oddíl silového trojboje Power Břeclav a Československá obec legionářská. 102. průzkumný prapor reprezentovali čet. Bc. Martin FYRICH, des. Pavel GOTTFRIED a des. Zdeněk ŠURANSKÝ.

> videa: 1 2 3 4
>celý článek, více foto a videa

Příslušníci 25. kurzu generálního štábu v Prostějově

Dne 27.3.2013 navštívili 102. průzkumný prapor příslušníci 25. kurzu generálního štábu z Univerzity obrany Brno.  Budoucí plukovníci generálního štábu se formou besedy seznámili s určením, složením a hlavními úkoly praporu. Na závěr návštěvy představil velitel praporu přítomné s konceptem jednotky ISR 53. brigády průzkumu a elektronického boje vyčleněné pro 4. brigádní úkolové uskupení.BMATT u 102pzpr

V termínu 25. 03. 27. 03. 2013 proběhla u 102 průzkumného praporu další z řady příprav 2. jednotky MAT tentokráte pod vedením zkušených instruktorů BMATT z Vyškova. Výcviku se zúčastnilo několik vybraných příslušníků 102. pzpr, kteří v současné době procházejí náročnou přípravou před dalším nasazením v Afganistánu v provincii WARDAK.

>celý článek a více foto

Uctění památky generála Karla Palečka a vstup České republiky do NATO


Dne 11. března 2013 si vojáci 102. průzkumného praporu slavnostně nastoupili u příležitosti významného dne České armády, a to vstupu České republiky do NATO. Spolu s touto událostí si vojáci připomenuli další významné datum, a to úmrtí patrona našeho praporu.


Uctění památky brigádního generála Karla Palečka, legionáře z roku 1919, organizátora parašutistického odboje za 2. světové války a zakladatele výsadkových vojsk, proběhlo dne 11. března 2013 jak v prostoru posádky Prostějov položením květin u pietního místa, tak dne 12. března 2013 na plzeňském hřbitově u rodinné hrobky.
Udržování tradic je pro příslušníky útvaru důležitou součástí vojenského života. Rozvíjí sounáležitost k příslušnosti výsadkového a průzkumného vojska, na kterou jsou vojáci 102. průzkumného praporu patřičně hrdí.

Inaugurace: Jedni ze čtyř

Dne 8. března 2013 se příslušníci 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka zúčastnili vojenské přehlídky u příležitosti inaugurace nového prezidenta České republiky Miloše Zemana.
> celý článek, více foto a video


Starší články najdete v sekci "Události"

 
TOPlist
 
 
Back to content | Back to main menu