vizual

Úvodní slovo

Vojtěch LukášVážení čtenáři,

vláda schválila návrh ministerstva financí, podle kterého mohou stavební spoření nabízet i univerzální banky. To by mohla být dobrá zpráva pro klienty, ale není. Navíc to není ani dobrá zpráva pro principy rovné a férové konkurence v témže odvětví. Návrh totiž jasně říká, že zatímco stavební spořitelny budou regulovány tvrdě jako dosud (což je jistě dobře), univerzální banky budou v nesrovnatelně lepší situaci, což postrádá smysl a lze spekulovat, jaké důvody k tomu vládu vedly.

Pokračování

Číslo stavebního spoření

48 miliard Kč

Právě tolik půjčily stavební spořitelny klientům v roce 2011.

Otázky a odpovědi

Zobrazit více otázek

Slovník pojmů

Zobrazit více pojmů

Vyhledávání

Zadejte hledaný výraz:


Aktuality

Novela zákona o stavebním spoření

19. 05. 2012 - Zajímáte se o aktuálně diskutovanou novelu zákona o stavebním spoření, která má přinést změny, jenž nemají ve světě stavebního spoření obdoby?

  klepnutím přejdete na specializovanou stránku o novele zákona o stavebním spoření

Aktualizováno 16. 7. 2012

Oficiální statistiky za první čtvrtletí

22. 08. 2012 - Přinášíme oficiální statistiky o vývoji stavebního spoření za první pololetí roku 2012. Údaje naleznete zde.

Kalouskův spořicí paskvil

25. 07. 2012 - Praha 25. července (Euro) - Novou směrnici, která definuje stavební spoření, hodlá kvůli Česku prosadit Evropské sdružení stavebních spořitelen. Češi na půdě Evropské unie opět bodují. Kvůli velké novele zákona o stavebním spoření, kterou aktuálně chystá ministerstvo financí, dostane Evropská komise na stůl návrh nové směrnice. Směrnici, jež by měla přesně formulovat, který produkt lze označovat za stavební spoření, hodlá navrhnout Evropské sdružení stavebních spořitelen.

Stavební spořitelny v pololetí poskytly téměř stejný objem úvěrů jako loni

11. 07. 2012 - Praha 10. července (ČTK) - Stavební spořitelny poskytly v prvním pololetí úvěry za 22,1 miliardy korun, tedy téměř stejně jako v pololetí loňského roku. Počet nově uzavřených smluv meziročně klesl o téměř 104.000 na 294.300.Vyplývá to z výsledků všech pěti stavebních spořitelen.

Nerovná rovnost

25. 06. 2012 - Praha 25. června (EURO) - Novela zákona o stavebním spoření poškozuje stavební spořitelny i jejich klienty. Navíc je protiústavní. Vláda nedávno připravila stručný, leč významný návrh legislativní změny systému stavebního spoření. V týdeníku Euro č. 21/2012 jej představila Karolína Horáková z Weil, Gotshal & Manges, která dospěla k závěru, že neporušuje ústavní právo na podnikání. Nesdílím její názor a na návrh hledím s obavami.

V rozporu s ústavou?

13. 06. 2012 - Praha 13. června (Lidové noviny) - Českou tradicí je už od dob Rakouska Uherska mírný pokrok v mezích zákona. U změn ve stavebním spoření ale najednou dochází k revoluci v rozporu se všemi pravidly i s ústavou. Přesně tohle nahlas říká Legislativní rada vlády ve stanovisku k návrhu nových pravidel stavebního spoření. Přesněji řečeno návrh nových pravidel je podle předních českých právních expertů v rozporu s právem Evropské unie, Ústavou České republiky i Listinou základních práv a svobod.

Změny ve stavebním spoření

04. 06. 2012 - Praha 4. června (Rádio Impuls) - Rozhovor s předsedou Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěchem Lukášem v Impulsech Václava Moravce.

Hodí se stavební spoření do 21. století, nebo ne?

01. 06. 2012 - Praha 1. června (Bankovnictví) - Může dvacet let po privatizaci vláda přijmout zákon, který zakotvuje nerovnost mezi poskytovateli stejného produktu? Odpověď bohužel zní: ano. A dokonce to před nedávnem udělala.

V pondělí 28/5 na rádiu Impuls Vojtěch Lukáš

25. 05. 2012 - Hostem pondělních Impulsů bude šéf Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš. Pořad moderovaný Václavem Moravcem začíná v 18:00, jeho přepis pak bude na stránkách www.impuls.cz.

Přemýšlíte, zda je pro vás stavební spoření vhodné?

Vyzkoušejte přehledný rozcestník, který vám napoví!tisk stránky poslat e-mailem zpět