Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky
LÉKÁRENSKÝ PODCAST|pharmaAPATYKÁŘ|ČESKÁ APATYKA|RODINNÁ LÉKÁRNAPátek 19. prosince 2008Nastavit Apatykáře jako domovskou stránku Přidat Apatykáře k oblíbeným položkám

EDITORIAL

Centrální datové úložiště

Prosinec je vůbec plodný na události. A tak nyní v předvánočním čase přinášíme řadu důležitých zpráv. Jednou, která je horkou novinkou nejen pro lékárníky, ale i pro pacienty a zákazníky lékáren je i spuštění centrálního datového úložiště na SÚKL. Protože stále panuje řada nejasností a dohadů, jak to celé bude fungovat a kdy, připravili jsme na toto téma aktuálně speciální detailní podcast s tiskovou mluvčí SÚKL Veronikou Petlákovou. Dnes také probíhá k této problematice na SÚKL speciální seminář pro lékárníky, kde vše bude podrobně rozvedeno. Pro ty z vás, kteří se nemohou semináře zúčastnit, přinášíme detailní informace právě v tomto podcastu. Doporučujeme jej tedy vaší pozornosti.

Evropské "Super úterý" - lékárenská výhra

Jak jsme v předchozích dnech informovali, konalo se 16.12. v Luxemburgu, zatím poslední, jednání ve věci cizího a vícečetného vlastnictví lékáren. Generální státní zástupce EU Yves Bot rozhodl, že německý zákaz cizího vlastnictví je v souladu s právem EU. Rozhodnutí není pro soudce zavazující, ale je vnímáno právníky jako precedentní a zásadní, protože 80% případů rozhoduje Evropský soud v souladu s jeho doporučeními. V hledáčku EK jsou aktuálně kvůli svým pravidlům lékárenského sektoru Německo, Rakousko, Itálie, Francie, Portugalsko, Španělsko a Bulharsko. Lotyšská vláda se dokonce nechala slyšet, že bude požadovat po velmi špatných zkušenostech opětovný zákaz lékárenských řetězců v zemi. O Norském debaklu se už raději ani nemluví. V souvislosti s úplnou liberalizací a současnými problémy se světovou krizí rovněž finská zástupkyně nastolila otázku, co se stane, když monopolistický řetězec zkrachuje. Irové požadují, aby EU nechala rozhodnutí na jednotlivých vládách. Jen Nizozemsko a Polsko jsou pro celoevropské rozšíření lékárenských řetězců. Podrobnosti přinášíme na jiném místě.
TIP LÉKÁRENSKÉHO PODCASTU
Veronika Petláková
Centrální datové úložiště
Veronika Petláková
O ČEM SE MLUVÍ
Konečné doporučení generálního státního zástupce EU má velký o...
Rozhodnutí generálního státního zástupce EU Yvese Bota vyvolal široký ohlas a četné reakce různých profesních svazů, výrobců ad.
[Vloženo: 18.12.2008, Rubrika: Lékárenství]

Centrální datové úložiště Přehraje zvukový příspěvek
Rozhovor s tiskovou mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronikou Petlákovou z rubriky "Podcast pro hosta".
[Vloženo: 17.12.2008, Rubrika: Lékárenský PODCAST]

Zákaz cizího vlastnictví lékáren potvrzen
Yves Bot, generální státní zástupce EU, potvrdil zákaz cizího vlastnictví lékáren. Nevidí v pevně nastavených omezeních žádné porušení proti obecnému právu.
[Vloženo: 16.12.2008, Rubrika: Lékárenství]

Švýcarští lékárníci prohráli referendum o samodispenzaci lékař...
Lékárníci ve městech Zürich a Winterthur museli přijmout těžkou porážku. Ve všelidovém hlasování se voliči vyslovili pro to, aby i v budoucnu mohli vydávat v obou těchto městech léčiva lékaři.
[Vloženo: 15.12.2008, Rubrika: Lékárenství]

Nelíbí se vám konkurence? Zazděte ji! Přehraje zvukový příspěvek
Pravidelný podcast s PharmDr. Jánem Valjanem, presidentem Slovenské lékárnické komory, z rubriky "Čo Vy na to, pán president?".
[Vloženo: 12.12.2008, Rubrika: Lékárenský PODCAST]

Stát dluží v Řecku lékárníkům a lékařům miliony
Asi 2 miliony státních zaměstnanců a seniorů v Řecku si musí od nynějška sami platit za své léčivé přípravky a lékařské výkony.
[Vloženo: 09.12.2008, Rubrika: Lékárenství]

O lékárenských stojatkách a vánočních trzích v ČFM na Kuksu Přehraje zvukový příspěvek
Pravidelný rozhovor s Mgr. Ladislavou Valáškovou, Ph.D., vedoucí ČFM v Kuksu, a tentokrát s hostem, akademickou malířkou a restaurátorkou Markétou Krouzovou z rubriky "Hovory z Kuksu".
[Vloženo: 07.12.2008, Rubrika: Lékárenský PODCAST]

DALŠÍ: Home-Service a Domácí lékárna, Slovenská lékárnická krize 2003, e-Recept, EP uznal zvláštní povahu léčiva...
NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ LÉKÁRENSKÁ INZERCE
ZDRAVÍ
Tipy pro rodiče při samoléčbě volně prodejnými léčivými přípravky
Rodiče si často u podání léčiva dětem neuvědomují některé souvislosti. Přinášíme 10 rad, kterých by se při podání léčivého přípravku dětem měli držet.

Ptejte se svého lékárníka na volně prodejné léčivé přípravky
Do lékáren mnohdy přicházejí pacienti ovlivnění reklamou, aniž by si však uvědomovali, zda je jimi vybraný léčivý přípravek pro ně vhodný a jak jej mají správně užívat, aby jim pomohl. Ptejte se tedy svého lékárníka.

Otázky ohledně léčivých přípravků, na které by se měli ptát všichni paci...
Všichni občas musíme do lékárny zaskočit alespoň pro něco na nachlazení, proti rýmě, na žaludek apod. Bohužel, málokdo si uvědomí, že by se měl lékárníka na některé věci zeptat, aby případně nedošlo k nepříjemným událostem.

DALŠÍ: Léčivé přípravky ovlivňující pozornost, Přehled fototoxických léčiv, Pozor na léčivé přípravky s obsahem paracetamolu, Platnost receptů...
LÉKÁRNY, LÉKÁRENSTVÍ
Zdravotnické profese v lékárně
Víte, s jakými pracovníky se můžete setkat v lékárně? Chcete se stát lékárníkem nebo farmaceutickou asistentkou a nevíte kde studovat?

Nemocniční lékárenství
V naší zemi se můžete setkat s veřejnými, ale také nemocničními lékárnami. Nemocniční lékárenství je specializovaný obor, který má nezastupitelnou úlohu v zajišťování komplexní lékárenské péče, především pro lůžková zdravotnická zařízení.

Česká lékárnická komora
Česká lékárnická komora je profesní apolitickou stavovskou samosprávnou organizací. Vznikla na základě zákona 220/1991 Sb. a vykonává především dohled nad odbornou úrovní a etikou svých členů - lékárníků.

DALŠÍ: Charta Evropské lékárny PGEU, Tipy před návštěvou lékárny, Systémy lékárenské péče v zahraničí...
pharmaAPATYKÁŘ
Dotazníkové šetření zaměřené na generické a originální léč...
Spolupracujte na společném projektu SVL ČLS JEP, ČLnK a Katedry sociální a klinické farmacie, FaF UK, který se snaží zjistit názory praktických lékařů, lékárníků a pacientů na generická léčiva a generickou substituci.
[Vloženo: 08.12.2008]

Originál versus generikum Přehraje zvukový příspěvek
Odborný podcast. Připravil Mgr. Michal Hojný, ústavní lékárna IKEM, Praha.
[Vloženo: 03.12.2008]

Rozhovor s Mgr. Stanislavem Havlíčkem a Mgr. Michalem Hojn... Přehraje zvukový příspěvek
Rozhovor s presidentem a vícepresidentem České lékárnické komory u příležitosti 18. Sjezdu delegátů ČLeK, který proběhl v Benešově ve dnech 7.-8.11.2008.
[Vloženo: 13.11.2008]

Rozhovor s presidentem ČLnK Mgr. Stanislavem Havlíčkem u p... Přehraje zvukový příspěvek
Rozhovor s presidentem ČLnK Mgr. Stanislavem Havlíčkem u příležitosti XXIV. Lékárnických dnů v Litomyšli.
[Vloženo: 27.10.2008]

XXIV. Lékárnické dny, Litomyšl 3.-5.10.2008
Krátká informace a fotodokumentace k XXIV. Lékárnickým dnům v Litomyšli.
[Vloženo: 26.10.2008]

DALŠÍ: Bezpečná e-komunikace, Jak a kde získat certifikát k e-podpisu, Seriál o práci na Internetu...
NEJNOVĚJŠÍ PODCASTY
Centrální datové úložiště
Veronika Petláková
17.12.2008
Nelíbí se vám konkurence? Zazděte ...
PharmDr. Ján Valjan
12.12.2008
O lékárenských stojatkách a vánočn...
Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.
07.12.2008
Cenová regulace léčiv v ČR
Mgr. Leoš Fuksa
01.12.2008
Slovenská lékárnická krize 2003 a ...
PharmDr. Ján Valjan
24.11.2008
Podcastů staženo/poslechnuto:
725 068
Počet uživatelů, kteří mají přihlášený podcastový kanál:
87600
TIP APATYKÁŘE
Neptejte se: "Kolik doplácím?" Ptejte se: "Jak to mám brát?"
KRÁTKÉ ZPRÁVY

Pacienti hledají na netu více

Z representativní studie Univerzity Erlangen-Nürnberg pro EU s více než 6000 probandy vyplývá, že v roce 2007 již více než 57% Němců hledalo odpověď na zdravotní otázky na internetu, z čehož 32% minimálně 1x měsíčně. (Zdroj: AZ)
- - -

ABDA opouští EuroPharm Forum

Od příštího roku nebudou německá ABDA a Rakouská lékárnická komora již dále členy EuroPharm Fora. Podle zástupců obou organizací se chtějí plně interesovat v PGEU a FIP, které lépe reprezentují mezinárodní témata. (Zdroj: EPF)
- - -

Ulla Schmidt nechce řetězce

Německá ministryně zdravotnictví Ulla Schmidt za vládnoucí sociální demokracii se po jednání s provozovateli nezávislých lékáren vyslovila proti lékárenským řetězcům. Sdělila rovněž, že je připravena v této věci podpořit zákaz cizího a vícečetného vlastnictví i proti Evropské komisi. (Zdroj: Apotheken Umschau)
- - -

EU povoluje informování o Rx léčivech

EK chce povolit anoncování receptově vázaných léčiv. Výrobci smějí podle předloženého zákona na základě striktních pravidel informovat o konkrétních léčivech přímo pacienty. Plná reklama zůstává stále zakázána. Konkrétně mohou pacientům přímo zodpovídat dotazy, informovat přes internet a odborné časopisy. Vše musejí doložit zdroji, aktualizovat dle EBM. Rozhodnutí ostře odsoudily jak lékařská, tak lékárnická komora. (Zdroj: europa.eu)
- - -

DocMorris uvádí vlastní značku

Zásilková a franšízová lékárna DocMorris vstoupila na trh s vlastní značkou. Přípravky pro ni bude vyrábět fy Secura Pharma GmBH. Zatím jde pouze o tonometr a „DocMorris Schmerztabletten”. Od příštího roku mají přijít další produkty. (Zdroj: apotheke adhoc)
- - -

EK chce vyšší bezpečnost léčiv

Evropská komise chce zlepšit lékovou bezpečnost, racionalizovat farmakovigilanční systém a informovanost jak pacientů, tak především zdravotníků pomocí internetu. Podle údajů EK je hospitalizováno přes 5% pacientů jen na nežádoucí účinky léčiv. (Zdroj: europa.eu)
- - -

Phoenix a ratiopharm na prodej?

Poté, co neuspěl Adolf Merckle se žádostí o státní pomoc kvůli finanční krizi, budou asi firmy Phoenix, ratiopharm a Heidelberger Cement z jeho imperia pod kontrolou bank. Podle nich se už rozhodl jako kompenzaci svých dluhů přepsat podíly v nejdůležitějších firmách. Podle pozorovatelů se zvažuje prodej, který se má začít na jaře 2009. (Zdroj: Financial Times)
- - -

Pfizer žaluje zemědělce

Podle médií žaluje americký farmavýrobce Pfizer rakouského zemědělce pro porušení práv k ochranné známce za to, že prodával dýňová semínka ve světle modrém obalu s názvem "Styriagra". Požaduje 36000 EUR. Zemědělec se však brání, název má dokonce patentován a je údajně odvozen od německého Styria (rakouský slang pro Štýrsko) a Agra (agrární). (Zdroj: ORF)
- - -

Eli Lilly DTP

Další výrobce, tentokrát Eli Lilly, startuje ve Velké Británii pro své produkty tzv. Direct-To-Pharmacy režim. Logistickými partnery bude AAH (Celesio) a Phoenix. (Zdroj: PJ)
- - -

ratiopharm na prodej?

Německý deník FAZ spekuluje, že miliardář Merckle vlastnící mj. distribuci Phoenix a farmavýrobce ratiopharm, se díky finančí krizi dostal do problémů. Údajně má být generický výrobce ratiopharm nabídnut k prodeji. (Zdroj: FAZ)
- - -

Lotyši chtějí zpět zákaz řetězců

Na workshopu EK na téma Lékárenské řetězce kritizoval president Evropského velkoobchodního svazu GIRP Jenny nesoulad pravidel ohledně lékárenského trhu v rámci EU a rovněž plány lotyšské vlády, která chce po zkušenostech od roku 2011 opět zakázat provozování řetězců. (Zdroj: europa.eu)
- - -

Krka nakupuje

Slovinský farmavýrobce Krka převzal svého rakouského konkurenta Alternova. (Zdroj: FTD)
- - -

Zákaz cizího vlastnictví garantuje soutěž

Stále více německých politiků odmítá zásilkový prodej léčiv a zdůrazňuje dostatečné zabezpečení léčiv pro občany, které je dáno právě omezením vlastnictví lékáren na jednotlivé lékárníky. Odmítají také zrušení zákazu cizího vlastnictví lékáren, existenci tzv. farmakoutků v drogeriích apod. (Zdroj: europa.eu)
- - -

Orlistat možná brzy bez receptu

Léčivé přípravky obsahující účinnou látku orlistat v dávce 60 mg mohou být brzy dostupné bez receptu. Evropská léková agentura EMEA se, podle výrobce GSK, vyslovila pro uvolnění léčivého přípravku Alli do kategorie OTC. V USA bylo toto léčivo zavedeno jako OTC už v roce 2007. (Zdroj: EMEA)
RUBRIKY
- Úvodní strana
- Lékárenství
- Zdravotní téma
- Novinky v lékárnách
- Bylinky
- Pro ženy
- e-Lékárenství
- Lékárny na internetu
- Apatykářův blog
- Na co se ptáte
- Otázka pro...
- Slovenské pastorále
- Historie lékárenství
- Lékárenská inzerce
- Ekonomická poradna
- Diskuzní fórum
- Vyhledávací centrum
- Nápověda
- Tiskové zprávy
- Nabídka služeb
- RSS kanály
- Kontakty
TÉMATICKÉ PŘÍLOHY
- Individuální příprava
- Mýty o lékárenství
HLEDAT NA WEBU
ANKETA
Co si myslíte o nové kategorii výdeje léčiv bez receptu s omezením?


Počet hlasů: 28
další ankety...
DISKUTUJETE
- K článku Vitiligo
- Výkup bylin, hub ap...
- Pityriasis rosea
- Kožní problémy, ATO...
- K článku Opary rtu
- Zánět močového měch...
- léčba ekzemu a jiný...
- K článku Otvorený l...
- kondylomata
- LASEROVA DEPILACE
- K článku Pásový opa...
- ptačí hrudník
- K článku Otázka pro...
- K článku Pro úvěr d...
- K článku Menstruace
NEJČTENĚJŠÍ
- Medvědice lékařská
- Pásový opar (herpes...
- Stárnutí kůže
- Šalvěj lékařská
- Menstruace
- Metody plánovaného ...
- Opary rtu
- Bez černý
- Choulostivý problém...
- Máta peprná
- Léčivé přípravky ov...
- Má právo lékárník k...
- Meduňka lékařská
- Heřmánek lékařský
- Mykóza
VŠEOBECNÉ PODMÍNKY
ISSN 1214-0252, Copyright © 2000-2008, PharmDr. Martin Dočkal, Prohlášení vydavatele, APATYKÁŘ.info je součástí
skupiny APATYKAR.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Přístupný web, e-podpis, Ctíme standardy: W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace: ověřit.