ČESKÁ APATYKA|RODINNÁ LÉKÁRNAStředa 13. února 2008Nastavit Apatykáře jako domovskou stránku Přidat Apatykáře k oblíbeným položkám|RSS
Úvodní stránka
TIP APATYKÁŘE
Před započetím jakékoli Vaší samoléčby se poraďte s lékárníkem!
KOMENTÁŘ APATYKÁŘE

Nejsme s to pochopit činnost jakéhokoliv systému, nevíme-li, k čemu je určen (Aschby)

Zatímco naši politickou scénu plně zaujímá boj (či spíše komedie, prozatím o dvou dějstvích) o hlavu, tedy hlavu státu, o kousek vedle je předmětem zájmu zase boj o smlouvy, tedy rabatové. Zdánlivě dvě nesouvisející události, nicméně u obou je stejná podstata. Podle toho, kdo bude v Česku dalších pět let prezidentem se bude nepřímo odvíjet i vývoj v ekonomickém (potažmo i zdravotním) sektoru. Podle toho, jak se spolková, resp. evropská vláda postaví k rabatovým smlouvám, bude se odvíjet vývoj v ekonomickém (potažmo zdravotním) sektoru. Nyní dokonce nastala kuriózní situace, kdy jedna větší zaměstnanecká pojišťovna s celoněmeckou působností uzavřela rabatovou smlouvu s generickým výrobcem Almus, který patří k farmakoncernu Alliance Boots. Tento výrobce však, přirozeně, nespolupracuje se všemi distributory. Paradoxně tak nastává situace, že pokud nechtějí další distribuční firmy přijít o podíl na trhu, budou se muset snažit sortiment zalistovat a nepřímo tak podporovat svého konkurenta. Na hněv lékárníků, kteří s určenou distribucí nespolupracují, protože u ní např. nemají výhodné podmínky, nebere už vůbec nikdo ohled. Jak tvrdí zástupce oné pojišťovny: „Samozřejmě chápeme, že se lékárníci zlobí. Ale vůči nim nemáme v tomto směru žádnou povinnost. My jsme ve vztahu s výrobcem”. Je tedy pochopitelné, že lékárníci s velkou nadějí vzhlížejí k rozhodnutí EK stran rabatových smluv. Na straně druhé se nelze pojišťovnám divit, že chtějí za péči o své pojištěnce ušetřit díky, prozatím, zákonným prostředkům. Co nakonec zvítězí - zájem o pacienta nebo zájem ekonomický? To ponecháme na ctěném čtenáři.
e-shop ČFM [nové okno]
O ČEM SE MLUVÍ
Schlecker chce spustit zásilkový obchod
Řetězec drogerií Schlecker hodlá ve spolupráci se zásilkovou lékárnou Vitalsana, exklusivním partnerem Schleckera, spustit zásilkový prodej léčiv.
(Vloženo: 13.02.2008)

Bývalá ministryně přechází k firmě Boots
Bývala britská ministryně zdravotnictví Patricia Hewitt přijala podle zpráv britských médií post u firmy Boots.
(Vloženo: 12.02.2008)

Lékaři v Sasku jsou proti uspěchanému zavádění e-karty
Lékaři a zubaři spolkové země Sasko se vyslovili proti předběžnému plošnému zavedení elektronické zdravotní karty v roce 2008 v Sasku coby první spolkové zemi.
(Vloženo: 11.02.2008)

Evropská komise kritizuje paralelní dovozy
Evropská komise se chce ještě v tomto roce zabývat legislativními podklady pro paralelní dovoz léčiv.
(Vloženo: 10.02.2008)

Odpor proti plánované e-kartě
Lékaři, ochránci dat a zástupci pacientů varovali v Berlíně před v tomto roce plánovaným zavedením elektronické zdravotní karty. Tím by se mohla prodražit zdravotní péče a byla by porušena základní občanská práva.
(Vloženo: 06.02.2008)

Německé úřady proti ROWA automatům
Pracovní skupina AG AATB, ve které je zapojeno 16 německých Vyšších zemských úřadů pro zdravotnictví, se vyslovila proti nasazení automatů na výdej léčiv firmy Rowa.
(Vloženo: 05.02.2008)

Němečtí lékaři v žádném případě nechtějí e-kartu zavádět regionálně
Zástupci Svazu smluvních lékařů tvrdí, že pokud nebude e-karta současně zavedena celorepublikově, nastanou masivní problémy s převzetím dat do praxe.
(Vloženo: 04.02.2008)

DALŠÍ: Home-Service a Domácí lékárna, Slovenská lékárnická krize 2003, e-Recept, EP uznal zvláštní povahu léčiva...
ZDRAVÍ
Tipy pro rodiče při samoléčbě volně prodejnými léčivými přípravky (VPLP)
Rodiče si často u podání léčiva dětem neuvědomují některé souvislosti. Přinášíme 10 rad, kterých by se při podání léčivého přípravku dětem měli držet.

Ptejte se svého lékárníka na volně prodejné léčivé přípravky
Do lékáren mnohdy přicházejí pacienti ovlivnění reklamou, aniž by si však uvědomovali, zda je jimi vybraný léčivý přípravek pro ně vhodný a jak jej mají správně užívat, aby jim pomohl. Ptejte se tedy svého lékárníka.

Otázky ohledně léčivých přípravků, na které by se měli ptát všichni pacienti svého lékárníka
Všichni občas musíme do lékárny zaskočit alespoň pro něco na nachlazení, proti rýmě, na žaludek apod. Bohužel, málokdo si uvědomí, že by se měl lékárníka na některé věci zeptat, aby případně nedošlo k nepříjemným událostem.

DALŠÍ: Léčivé přípravky ovlivňující pozornost, Přehled fototoxických léčiv, Pozor na léčivé přípravky s obsahem paracetamolu, Platnost receptů...
LÉKÁRNY, LÉKÁRENSTVÍ
Zdravotnické profese v lékárně
Víte, s jakými pracovníky se můžete setkat v lékárně? Chcete se stát lékárníkem nebo farmaceutickou asistentkou a nevíte kde studovat?

Nemocniční lékárenství
V naší zemi se můžete setkat s veřejnými, ale také nemocničními lékárnami. Nemocniční lékárenství je specializovaný obor, který má nezastupitelnou úlohu v zajišťování komplexní lékárenské péče, především pro lůžková zdravotnická zařízení.

Česká lékárnická komora
Česká lékárnická komora je profesní apolitickou stavovskou samosprávnou organizací. Vznikla na základě zákona 220/1991 Sb. a vykonává především dohled nad odbornou úrovní a etikou svých členů - lékárníků.

DALŠÍ: Charta Evropské lékárny PGEU, Tipy před návštěvou lékárny, Systémy lékárenské péče v zahraničí...
PRO LÉKÁRNÍKY
Projev prezidenta Slovenské lékárnické komory PharmDr. Jána Valjana na jejím řádném XX. Sněmu
Přinášíme plné, nezkrácené znění projevu PharmDr. Jána Valjana na XX. řádném sněmu SLeK.
(Vloženo: 25.11.2007)

Otevřený dopis řediteli, ved. subkatedry farmacie, Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně
Otevřený dopis PharmDr. Františka Stáněho z Lovosic stran kontinuálního vzdělávání farmaceutických asistentů a tzv. systému získávání kreditů.
(Vloženo: 03.01.2007)

Dokumentace lékových chyb v lékárně III.
Shrnutí důležitých informací týkajících se projektu zaměřeného na problematiku lékových chyb, jenž je společným dílem FaF UK a ČLeK.
(Vloženo: 29.11.2006)

DALŠÍ: Bezpečná e-komunikace, Jak a kde získat certifikát k e-podpisu, Seriál o práci na Internetu, Semináře, kontinuální vzdělávání...
VŠEOBECNÉ PODMÍNKY
ISSN 1214-0252
Copyright © 2000-2008 PharmDr. Martin Dočkal
Prohlášení vydavatele, Přístupný web, e-podpis

Dodržujeme zásady HONcode pro důvěryhodnost poskytovaných zdravotních informací. Ověřit platnost
HONcode accreditation seal.
Ctíme standardy:
W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested

Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována či publikována bez výslovného souhlasu autora!
VÍTE O TOM?
Navštivte a podpořte České farmaceutické muzeum v Kuksu! [nové okno]
KRÁTKÉ ZPRÁVY

Péče o inkontinentní bez lékáren

Aby ušetřila peníze, vypsala německá pojišťovna Barmer výběrové řízení na zásobování pacientů inkontinentními pomůckami. V určitých asi 20 regionech má v budoucnu pacienty exklusivně zásobovat pouze jeden poskytovatel s odpovídajícími prostředky. Od 1.2. tak pacienti této pojišťovny nesmějí odebírat tyto pomůcky v lékárnách či specializovaných prodejnách, ale pouze přímo od tohoto dodavatele. (Zdroj: Tena.de)
- - -

AOK vítězí

Německá zdravotní pojišťovna AOK vyhrála u Zemského sociálního soudu. Podle něj je Sociální soud ve Stuttgartu příslušný rozhodovat ve věci rabatových smluv. Poojišťovna dle vlastních slov už nebude čekat až do rozhodnutí Evropského soudu, kde byla rovněž podána žaloba a smlouvy spustí. Ušetří tím až 1 mld. EUR. (Zdroj: apotheke adhoc)
- - -

Multijazykové lékárny

Protože každá druhá rodina v New Yorku mluví jinou řečí než angličtinou, je problematický i výdej léčiv. Tamější zastupitelé proto navrhli vyhlášku, aby všechny lékárny ve městě poskytovaly překladový servis. Podobně už to funguje na klinikách. Pro lékárny, zejména malé veřejné, to může mít katastrofální důsledky, protože zde existují mnohojazyčné komunity. (Zdroj: NYC Pharmacists Society)
- - -

O dm se rozhodne v březnu

V březnu má Spolkový správní soud konečně rozhodnout v případu drogerie dm, zda smí tento drogistický řetězec ve svých filiálkách sbírat recepty a následně je zde i expedovat v kooperaci se zásilkovou lékárnou Europa Apotheek Venlo. (Zdroj: apotheke adhoc)
- - -

Zaměřeno na poradenstvi

Zemská lékárnická komora Duryňska se opět po nějaké době přihlásila na veřejnosti s rozsáhlou kampaní zaměřenou na poradenství v lékárnách. Vše o této rozsáhlé akci spojené s turné po Duryňsku naleznete na stránkách Beratung ist die beste Medizin. (Zdroj: LAKT)
- - -

FDA varuje před online nákupem

Americká FDA vydala aktuálně opětovné důrazné varování před nákupem léčiv online. Množí se podle ní případy zásilkových obchodů prodávajících falešná nebo neschválená léčiva. (Zdroj: FDA)
- - -

Celesio se zaseklo

Největší evropský distributor Celesio ztroskotal na své expanzi do Ruska. Po nevydařených jednáních s ruským koncernem Protek se nyní zaměřuje na menší a výhodnější hráče na trhu. (Zdroj: FTD)
- - -

EK proti německým pravidlům

Evropská komise zřejmě začala řízení o porušování dohod proti Německu kvůli zákazu vícečetného vlastnictví lékáren. Mluvčí příslušného komisaře pro vnitřní trh a služby potvrdil odeslání tzv. "Letter of Formal Notice" německé vládě. (Zdroj: apotheke adhoc)
- - -

Lovastatin nebude v USA volně

Požadavek amerického výrobce lovastatinu (pod názvem Mevacor) na switch do kategorie OTC byl FDA zamítnut. Expertní komise vyhodnotila návrh jako neprospěšný. (Zdroj: FDA)
- - -

Automaty na marihuanu

V Kalifornii je k dostání prostřednictvím automatů marihuana pro medicínské účely. Obslouženi jsou jen pacienti s lékařským předpisem, po předložení magnetické karty a testu otisku palce. Výdej rovněž hlídá kamera. (apotheke adhoc)
- - -

Série přepadení lékáren

U německého soudu probíhá proces s mužem, který mezi květnem a červencem 2007 přepadl 15 berlínských lékáren a odnesl si celkem 7600 EUR. Je obviněn z těžkého loupežného vydírání. (Zdroj: ABDA)
- - -

Bayer pokutu dostane

Evropská komise uložila chemickému koncernu Bayer pokutu ve výši 28,87 mil. EUR za nepovolené cenové dohody s japonskou firmou Zeon ohledně nitrilového kaučuku. Zeon zaplatí 5,36 mil. EUR. (Zdroj: apotheke adhoc)
- - -

Odmítání liberalizace

Návrh parlamentární frakce zelení/svaz 90 na odstranění zákazu cizího a vícečetného vlastnictví lékáren neprošel německým zdravotním výborem Bundestagu. Ten nedoporučil další liberalizaci lékárenského trhu. (Zdroj: FTD.de)
- - -

Sanofi bude propouštět

Francouzský farmakoncern Sanofi-Aventis chce v Německu do konce roku uzavřít 380 pracovních míst. Zdůvodnila to přílišnými regulacemi v oblasti a novou marketingovo-provozní organizací podniku. (Zdroj: Capital.de)
- - -

I německé pojišťovny mají dluhy

Zdravotní pojišťovny v Německu mají podle informací médií o více než 10 mld. EUR větší dluhy, než se dosud soudilo. Pro penze svých pracovníků dokonce nevytvářejí žádné rezervní fondy. Proto se spolkové země a politici přou, jak nastartovat obrácený vývoj. Podle liberálních politiků se otevírá jediná možnost financovat je z kapitálových trhů. (Zdroj: apotheke adhoc)
RUBRIKY
- Úvodní strana
- Lékárenství
- e-Lékárenství
- Zdravotní téma
- Novinky na trhu
- Apatykářův blog
- Na co se ptáte
- Otázka pro...
- Slovenské pastorále
- Historie lékárenství
- Lékárny na internetu
- Bylinky
- Pro ženy
- Diskuse
- Info pro lékárníky
- Inzerce
- Odkazy
- Ekonomická poradna
- Kontakty
- Nápověda
TÉMATICKÉ PŘÍLOHY
- Individuální příprava
- Lékárnické sci-fi
- Mýty o lékárenství
HLEDAT NA WEBU
ANKETA APATYKÁŘE
Kdy, podle vás, budou zrušeny regulační poplatky?


Počet hlasů: 210
další ankety...
NEJDISKUTOVANĚJŠÍ
- K článku Vitilig...
- Výkup bylin, hub...
- Pityriasis rosea
- Kožní problémy, ...
- K článku Otvoren...
- K článku Opary r...
- léčba ekzemu a j...
- Zánět močového m...
- K článku Pásový ...
- LASEROVA DEPILAC...
- K článku Pro úvě...
- K článku Otázka ...
- K článku Obchádz...
- K článku Menstru...
- Pohotovostní slu...
NEJČTENĚJŠÍ
- Medvědice lékařsk...
- Pásový opar (herp...
- Stárnutí kůže
- Menstruace
- Metody plánovanéh...
- Šalvěj lékařská
- Choulostivý probl...
- Opary rtu
- Má právo lékárník...
- Bez černý
- Máta peprná
- Léčivé přípravky ...
- Meduňka lékařská
- Fototoxické a fot...
- Bradavice