ČESKÁ APATYKA|RODINNÁ LÉKÁRNAÚterý 28. listopadu 2006Nastavit Apatykáře jako domovskou stránku Přidat Apatykáře k oblíbeným položkám|RSS
Úvodní stránka
TIP APATYKÁŘE
Ne vše, co je levné je dobré (platí to nejen pro vitamíny)!
KOMENTÁŘ APATYKÁŘE

Čím více peněz, tím méně svědomí (Alexej Maximovič Gorkij)

Tiskem proběhlo zase pár výměn názorů. V podstatě nic zajímavého a hlavně nic k věci - přesvědčování, kdo je důležitější. Jen informace o tom, že chcete-li si trochu více přivydělat, pracujte na MZ. Resp. teď už ne, protože fond mezd je vyčerpán. Otázkou je proč, když předchozí úředníci na dotazy novinářů svorně uvádějí, že si na výplatních páskách ničeho nevšimli. Proč taky, vždyť půlmiliónová odměna je adekvátní několikaměsíčnímu působení v úřadě. Navíc museli občas pracovat naplno a do večera. Co na tom, že běžný živnostník musí běžně pracovat do noci. Když mu dojdou peníze, má prostě smůlu. Ve státním úřadě je tomu však jinak. Dojdou peníze, tak se holt požádá a navýší se fond (daňový poplatník jistě pochopí). Jde přece o "státní" peníze. Trochu humbuku okolo, ale když se vše řádně zdůvodní, peníze se nakonec vždycky najdou.
Projekt Rodinná lékárna [nové okno]
O ČEM SE MLUVÍ
Lékárenský řetězec příkázal zaplatit kompenzace po chybě při výdeji
Soud rozhodl o chybě lékárníka při expedici kortikosteroidů a britský lékárenský řetězec se rozhodl zaplatit odškodné.
(Vloženo: 26.11.2006)

Otázka pro: Ing. Martina Štěpku - ředitele obchodu Factoringu České spořitelny, a.s.
Na finančním trhu se objevil první speciální produkt pro lékárny, který může zásadně ovlivnit jejich cash-flow a pomoci jim tak vybalancovat nestabilní zdravotnický sektor. Přinášíme proto ucelený rozhovor věnující se zmíněné problematice.
(Vloženo: 22.11.2006)

Elektronická zdravotní karta v Německu nejdříve v roce 2009 a dražší
Byl to klíčový projekt spolkové vlády pro tento rok. Nyní hrozí podobný debakl, jako zavedení elektronického mýtného - projekt je posunut a navíc je možné, že bude mnohem dražší než se plánovalo.
(Vloženo: 19.11.2006)

Reforma, liberalizácia alebo ekonomická pornografia
PharmDr. Jána Valjan se ve svém příspěvku zabývá Reformou slovenského zdravotnictví, která měla přinést zvýšení kvality, konkurence atd. Co tedy přinesla slovenskému lekárenství slavná tzv. Zajacova reforma?
(Vloženo: 15.11.2006)

Soud v Německu povolil řetězci drogerií servis léčiv
Řetězec drogerií dm může ve svých německých filiálkách dále provozovat objednávkový a výdejní servis léčiv. Vrchní soud tak změnil předchozí rozhodnutí Správního soudu.
(Vloženo: 13.11.2006)

K lékaři bez čekání - německé pojišťovny plánují vlastní zabezpečení péče
V boji proti znevýhodňování pokladenských pacientů v lékařských ordinacích vykročila zdravotní pojišťovna Techniker Krankenkasse vlastní cestou. Počátkem příštího roku chce začít s výstavbou vlastních medicínských center.
(Vloženo: 08.11.2006)

DALŠÍ: Home-Service a Domácí lékárna, Slovenská lékárnická krize 2003, e-Recept, EP uznal zvláštní povahu léčiva...
ZDRAVÍ
Tipy pro rodiče při samoléčbě volně prodejnými léčivými přípravky (VPLP)
Rodiče si často u podání léčiva dětem neuvědomují některé souvislosti. Přinášíme 10 rad, kterých by se při podání léčivého přípravku dětem měli držet.

Ptejte se svého lékárníka na volně prodejné léčivé přípravky
Do lékáren mnohdy přicházejí pacienti ovlivnění reklamou, aniž by si však uvědomovali, zda je jimi vybraný léčivý přípravek pro ně vhodný a jak jej mají správně užívat, aby jim pomohl. Ptejte se tedy svého lékárníka.

Otázky ohledně léčivých přípravků, na které by se měli ptát všichni pacienti svého lékárníka
Všichni občas musíme do lékárny zaskočit alespoň pro něco na nachlazení, proti rýmě, na žaludek apod. Bohužel, málokdo si uvědomí, že by se měl lékárníka na některé věci zeptat, aby případně nedošlo k nepříjemným událostem.

DALŠÍ: Léčivé přípravky ovlivňující pozornost, Přehled fototoxických léčiv, Pozor na léčivé přípravky s obsahem paracetamolu, Platnost receptů...
LÉKÁRNY, LÉKÁRENSTVÍ
Zdravotnické profese v lékárně
Víte, s jakými pracovníky se můžete setkat v lékárně? Chcete se stát lékárníkem nebo farmaceutickou asistentkou a nevíte kde studovat?

Nemocniční lékárenství
V naší zemi se můžete setkat s veřejnými, ale také nemocničními lékárnami. Nemocniční lékárenství je specializovaný obor, který má nezastupitelnou úlohu v zajišťování komplexní lékárenské péče, především pro lůžková zdravotnická zařízení.

Česká lékárnická komora
Česká lékárnická komora je profesní apolitickou stavovskou samosprávnou organizací. Vznikla na základě zákona 220/1991 Sb. a vykonává především dohled nad odbornou úrovní a etikou svých členů - lékárníků.

DALŠÍ: Charta Evropské lékárny PGEU, Tipy před návštěvou lékárny, Systémy lékárenské péče v zahraničí...
PRO LÉKÁRNÍKY
2000 Slov lekárnickych
Slova PharmDr. Jána Valjana určená všem lekárníkům, lekárnicím, magistrům a magistrám, doktorkám a doktorům, čerstvým absolventům, ale také těm, kteří ještě apatykarinu studují. Pro všechny ty, pro které se lékárenství stalo nejen povoláním, ale také posláním.
(Vloženo: 31.10.2006)

Úvodník pred voľbami
Článek PharmDr. Jána Valjana, víceprezidenta Slovenské lékárnické komory, který je tentokrát malým zamyšlením před volbami do slovenské stavovské organizace.
(Vloženo: 09.10.2006)

Registrační pokladny v lékárnách
Jedním z legislativních opatření minulé vlády je zákon číslo 215/2005 Sb. o registračních pokladnách, který platí od poloviny loňského roku. Některé termíny uvedené v tomto zákoně už proběhly, avšak další (vztahující se i na lékárny) se neúprosně blíží.
(Vloženo: 03.09.2006)

DALŠÍ: Bezpečná e-komunikace, Jak a kde získat certifikát k e-podpisu, Seriál o práci na Internetu, Semináře, kontinuální vzdělávání...
VŠEOBECNÉ PODMÍNKY
ISSN 1214-0252
Copyright © 2000-2006 PharmDr. Martin Dočkal
Prohlášení vydavatele, Přístupný web, e-podpis

Dodržujeme zásady HONcode pro důvěryhodnost poskytovaných zdravotních informací. Ověřit platnost
HONcode accreditation seal.
Ctíme standardy:
W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested

Žádná část těchto stránek nesmí být kopírována či publikována bez výslovného souhlasu autora!
VÍTE O TOM?
Víte jak správně užívat váš léčivý přípravek?
KRÁTKÉ ZPRÁVY

Nový prezident SLeK

Delegáti XIX. řádného volebního sněmu Slovenské lékárnické komory zvolili 25.11.2006 v Piešťanech prezidentem komory PharmDr. Jána Valjana. Víceprezidenty byli zvoleni RNDr. Mária Mušková, CSc. a Mgr. Igor Minarovič, PhD. Zároveň si účastníci sněmu připomněli 15. výročí novodobé existence SLeK po r. 1989.
- - -

Drogisti chtějí lékárny

Německý řetězec drugstorů Schlecker koupil svého soupeře v ČR Droxi. Netají se tím, že tak vstupuje i do obchodu v lékárenském sektoru. (Zdroj: ExpoPharm News)
- - -

Protesty v Německu

V Německu proběhly v listopadu v několika velkoměstech masivní protesty lékárníků proti změnám, které mají být prosazeny ve zdravotní reformě. (Zdroj: PZ)
- - -

Reakce Svazu důchodců

Svaz důchodců ČR zveřejnil otevřený dopis představitelům českého zdravotnictví a politikům, ve kterém požaduje pevné ceny a pevně stanovené doplatky. Najdete jej na stránkách ČLeK.
- - -

Reakce ČLeK na slova ÚOHS

Ostrou reakci ze strany prezidenta ČLeK PharmDr. Chudoby vyvolalo poněkud ukvapené prohlášení předsedy ÚOHS ohledně stabilních doplatků za léčiva. Reakci najdete na stránkách ČLeK.
- - -

ÚOHS opět kritizuje lékárníky

Sjednocení doplatků za léčivé přípravky, na kterém se shodli zástupci ČLeK, MZ a zdravotních pojišťoven, by mohlo vést ke zdražení. Uvedl to předseda ÚOHS Pecina. Podle něj bude mít srovnání cen vliv na potlačení konkurence na trhu a zamezí příchodu nových dodavatelů.
- - -

Evropa proti padělání léčiv

Rada Evropy na svém zasedání v Moskvě oznámila záměr definovat padělání léčiv jako závažný trestný čin. (Zdroj: PJ)
- - -

Sjezd delegátů

V Benešově se ve dnech 3. - 4.11. konal XVI. sjezd delegátů ČLeK. Projednávala se bude aktuální situace ve zdravotnictví, změny v řádech Komory. Sjezdu se zúčastnil ministr zdravotnictví, jeho náměstek a ředitelé a zástupci zdravotních pojišťoven.
- - -

Stop akci 1 plus 1 zadarmo

Agentura MHRA (obdoba našeho SÚKL) zakázala řetězci Tesco, aby nabízela v letáku akci "1+1 zadarmo" u léčiv s obsahem paracetamolu a antialergik. Vyhověla tak stížnosti konkurence, že nabádá spotřebitele k neuváženému nadužívání a nerozlišuje léčiva od potravin. Rovněž se jí nelíbí, že ve svých letácích uvádí výzvu k přečtení příbalových letáků příliš malým písmem. (Zdroj: PJ)
- - -

Boj s falešnými léčivy

V Belgii byl spuštěn systém omezující uvedení falešných léčiv do oběhu. Lékárna při výdeji online komunikuje s výrobcem a ověřuje tak každé balení přes čárový kód nebo etiketu RFID přímo u něj. (Zdroj: PJ)
- - -

EK kritizuje ČR

Evropská komise již podruhé vyzvala ČR k tomu, aby změnila svůj postup při stanovení úhrad léčivých přípravků ze zdravotního pojištění a řídilo se evropskou směrnicí. Na nápravu či její odstartování má dva měsíce. Jinak hrozí žaloba u Evropského soudního dvora a případné miliardové sankce.
- - -

Ceny léčiv má určovat MZ

Podle ministra zdravotnictví by o cenách léčiv mělo do budoucna rozhodovat MZ a ne MF jako dosud. Aktuální systém je prý příčinou toho, že se na trh nedostanou moderní léčivé přípravky. Ministr rovněž hodlá sjednotit podmínky pro VZP a ostatní zdravotní pojišťovny.
- - -

ČLeK zpřísní kontroly lékáren

Česká lékárnická komora, jak uvedl její prezident PharmDr. Chudoba, příští rok zpřísní kontroly lékáren. Zamezit tím chce některým dlouhodobě se opakujícím prohřeškům. Reaguje tak především na stížnosti, které ČLeK obdržela ve větší míře na jeden lékárenský řetězec.
- - -

Hexavakcína bude hrazena

Ministr zdravotnictví připravil novelu vyhlášky o očkování proti přenosným nemocem, ve kterém je od roku 2007 zařazena tzv. hexavakcína. Bude tak hrazena ze státního rozpočtu. Hexavakcína je spojena se šetrnějším způsobem očkování a obsahuje moderní očkovací látky s menším výskytem nežádoucích účinků.
- - -

ČLK mimo kategorizační komisi

Ministr zdravotnictví vyloučil Českou lékařskou komoru z kategorizační komise. Nyní působí jen jako pozorovatel. Odůvodnil to tím, že odstranil chybu předchozího ministra a všechny stavovské organizace mají takto stejné postavení.
RUBRIKY
- Úvodní strana
- Lékárenství
- e-Lékárenství
- Zdravotní téma
- Novinky na trhu
- Apatykářův blog
- Na co se ptáte
- Otázka pro...
- Slovenské pastorále
- Historie lékárenství
- Ekonomická poradna
- Lékárny na internetu
- Bylinky
- Pro ženy
- Diskuse
- Info pro lékárníky
- Inzerce
- Odkazy
- Kontakty
- Nápověda
TÉMATICKÉ PŘÍLOHY
- Individuální příprava
- Lékárnické sci-fi
- Mýty o lékárenství
HLEDAT NA WEBU
ANKETA APATYKÁŘE
Co, podle vás, nejlépe charakterizuje řetězce lékáren ve srovnání se samostatnými lékárnami?


Počet hlasů: 299
další ankety...
NEJNOVĚJŠÍ DISKUZE
- Jak na to - Atop...
- K článku Klimakt...
- K článku K lékař...
- K článku Překážk...
- K článku Akosi s...
- kondylomata
- Atestace
- Laryngitida
- Fibroza plic
- K článku Jak je ...
- K článku Léčba l...
- K článku Německo...
- K článku Je „Sol...
- K článku Alergie...
- Pityriasis liche...
NEJČTENĚJŠÍ
- Medvědice lékařsk...
- Pásový opar (herp...
- Metody plánovanéh...
- Stárnutí kůže
- Menstruace
- Choulostivý probl...
- Máta peprná
- Bez černý
- Šalvěj lékařská
- Bradavice
- Mykóza
- Meduňka lékařská
- Má právo lékárník...
- Léčivé přípravky ...
- Fototoxické a fot...
PARTNEŘI
Megafyt [nové okno]SCA Hygiene Products [nové okno]